22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska oskarża Białoruś o „próbę porwania” Simanuskaya

Polski premier Matos Morawicki oskarżył Białoruś o „próbę porwania” sprinterki olimpijskiej Krystyny ​​Simanoskiej, której kraj przyznał jej wizę humanitarną.

Szef państwa powiedział w komentarzu zamieszczonym na Facebooku, że „społeczność międzynarodowa ma stanowczą odpowiedź” po ataku białoruskich sił bezpieczeństwa na region Japonii.

Od wczoraj białoruski sprinter przebywa w polskiej ambasadzie w Tokio, gdzie otrzymał wizę humanitarną i w najbliższych dniach ma polecieć do Warszawy.

Simanuskaja, który wyraził poparcie Tokio dla walki z rządami Aleksandra Łukaszenki, zażądał, aby japońscy urzędnicy chronili go na lotnisku w japońskim mieście, gdy miał wracać na Białoruś z powodu żądań jego rządu.

24-letni zawodnik miał w poniedziałek wystartować w biegu na 200 metrów, ale po narzekaniu, że Mińsk został zmuszony do udziału w innym wyścigu w zeszły czwartek, został oskarżony o brak „ducha zespołowego” i porażkę. „Równowaga psychologiczna i emocjonalna” w telewizji publicznej w Twoim kraju.

Nakaz powrotu na Białoruś, zdaniem sportowca, wywołał u niej strach przed zemstą i odmówiła wejścia na pokład samolotu, który miał ją zabrać z powrotem do Mińska. Po zatrzymaniu przez japońską policję udał się do polskiej ambasady w Tokio, gdzie otrzymał wizę i pomoc prawną od polskiej ambasady.

Polski rząd utrzymuje program ochrony prawnej i pomocy ekonomicznej dla białoruskich uchodźców politycznych oraz udziela politycznego poparcia antydemokratycznej postawie tego kraju.

DW

READ  Rosja najechała polską przestrzeń powietrzną podczas ostatniego ataku rakietowego na Ukrainę