24 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska dozbraja się w wyrzutnie rakiet, myśliwce-bombowce i wyrzutnie rakiet

Polska dozbraja się w wyrzutnie rakiet, myśliwce-bombowce i wyrzutnie rakiet

Warszawa otrzymała pierwsze egzemplarze pocisków manewrujących M 142 HIMARS zakupionych w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku.

Wojsko Polskie otrzymało w poniedziałek pierwsze wyprodukowane w USA wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS zakupione w 2019 roku za 380 mln euro.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przemawia do reporterów z placówki wojskowej 16 Armii Brygady Artylerii pod Warszawą.

Warszawa liczy na rozmieszczenie do końca roku łącznie 20 baterii, aw zeszłym roku wystąpiła do Waszyngtonu z prośbą o 500 wyrzutni HIMARS, na co zgodził się rząd USA.

Centrum szkoleniowe i logistyczne wyrzutni rakiet M142 HIMARS dla sojuszników

Błaszczak zapowiedział również utworzenie w Polsce centrum szkoleniowo-logistycznego do obsługi wszystkich sojuszników korzystających z tych pocisków, uzupełniając niedawną decyzję o utworzeniu podobnego centrum logistycznego dla krajów używających czołgów Leopard.

Ponadto Polska kilka miesięcy temu podpisała kontrakt z południowokoreańskim konsorcjum produkującym wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo na zakup 218 sztuk o wartości 3,3 mld euro.

Z drugiej strony szef MON wspomniał o planach zakupu 32 myśliwców bombardujących F-35A i powiedział, że polscy piloci są już szkoleni w Stanach Zjednoczonych i że w tym roku będzie to pierwsza eskadra wyposażona w te samoloty. MI.

READ  Niemcy przedłużają o kolejne sześć miesięcy ograniczenia na przejściach granicznych z Polską, Czechami i Szwajcarią