23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska doda granicę z Ukrainą do listy infrastruktury krytycznej

Polska doda granicę z Ukrainą do listy infrastruktury krytycznej

WARSZAWA (AP) – Premier Polski mówi, że przejścia graniczne z Ukrainą zostaną dodane do listy infrastruktury krytycznej, aby zapewnić bezzwłoczne dotarcie wszelkiej pomocy wojskowej i humanitarnej do kraju.

„Los Ukrainy wisi na włosku i nie muszę nikogo przekonywać, że to oznacza, że ​​nasz los wisi na włosku” – powiedział premier Donald Tusk, który znajduje się na wschodniej flance NATO i graniczy z Ukrainą.

Tusk wypowiadał się po protestach polskich rolników, które obejmowały bariery graniczne i wyrzucanie ukraińskiego zboża z pociągów transgranicznych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że blokady spowalniają dostawy zaopatrzenia dla żołnierzy ukraińskich na linii frontu.

Polska jest jednym z głównych punktów wyjścia zachodniej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. Przekazała wiele własnej broni i jest punktem tranzytowym dla wielu wysyłanych przez państwa członkowskie NATO.

Tusk zaprzeczył, jakoby wstrzymano dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Zapowiedział jednak, że „przejścia graniczne, odcinki linii kolejowych i niektóre drogi zostaną wpisane na listę infrastruktury krytycznej, aby zapewnić 100% gwarancję, że pomoc wojskowa i humanitarna bezzwłocznie dotrze do strony ukraińskiej”.

Polscy rolnicy i rolnicy z innych krajów europejskich protestowali przeciwko eksportowi ukraińskiej żywności na rynek UE, twierdząc, że spowoduje to obniżkę cen. Sprzeciwiają się polityce klimatycznej UE, która zwiększy koszty i zaszkodzi im ekonomicznie.

Po protestach w Polsce w tym tygodniu Zełenski publicznie zaprosił Tuska na spotkanie w przygranicznym mieście z okazji drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak poinformował w czwartek Tusk, spotkanie obu rządów odbędzie się 28 marca. Dodał, że wsparcie Polski dla Ukrainy jest niezachwiane, podkreślił jednak, że Polska będzie starała się wyjść naprzeciw uzasadnionym obawom rolników i zrozumieć ich punkt widzenia w Brukseli i Kijowie.