2 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Portret kobiety napisany przez Rubensa w Polsce jest wystawiony na aukcję

Dom aukcyjny DESA Unicum poinformował w czwartek, że w przyszłym miesiącu w Polsce zostanie wystawiony „portret kobiety” XVII-wiecznego mistrza Petera Paula Rubensa.

Namalowany olejem na płótnie portret czarnej kobiety ubranej na czarno jest wart od 18 do 24 milionów dolarów (4,5 miliona dolarów).

Obraz, będący obecnie własnością obywatela Wielkiej Brytanii, zostanie wystawiony na aukcję w Warszawie 17 marca. Według DESA Unicum, oczekuje się, że będzie to jedna z największych sprzedaży dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek dokonano w kraju Europy Wschodniej.

„To niezwykłe dzieło sztuki, jedno z najcenniejszych dzieł sztuki na świecie, dotarło do nas” – powiedział na konferencji prasowej prezes DESA Julius Windorbsky. „Żyjemy marzeniem każdego domu aukcyjnego na świecie”.

Zdaniem znawców dzieło, które Rubens stworzył z udziałem jego warsztatu w Antwerpii w latach 1620-25, mogło być wizerunkiem pierwszej żony malarza, Isabelli Brand, lub członka jubilerskiej rodziny Duarte. Rubens był obok. Model mógł również pochodzić z hiszpańskiego dworu królewskiego.

W przeszłości ten obraz należał do XVII-wiecznego artysty Sir Petera Lelly’ego. Ostatni raz został pokazany publiczności w 1965 roku.

W 2020 roku „portret młodej kobiety w połowie długości, trzymającej łańcuszek” sprzedano za blisko 4 miliony (5,4 miliona dolarów) w Christie’s London.

Zlicytowane zostaną prace Giovanniego Batisty Lampiego, włoskiego malarza żyjącego w latach 1751-1830, oraz dzieła XIX i XX-wiecznych mistrzów polskich Jacka Malczewskiego, Leona Wysolkowskiego i Aleksandra Kiermskiego.

READ  Juarnes prowadzi drużynę siatkówki kobiet w Polsce - ATN