18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska będzie dochodzić od Rosji reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej

Polska będzie dochodzić od Rosji reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej

Kraków (Polska), 22 maja (EFE). Polski rząd ogłosił w poniedziałek, że będzie domagał się reparacji wojennych od Rosji za „straty ludzkie i materialne wyrządzone przez Związek Radziecki” podczas II wojny światowej.

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk ujawnił w wypowiedziach dla polskiej telewizji publicznej, że „Instytut do Spraw Wojennych przygotowuje raport”, który udokumentuje i szczegółowo oceni koszty obu szkód spowodowanych „inwazją sowiecką” na Polskę w 1939 roku. jako (przemysłowy) upadek kraju”.

Jak wyjaśnił Mularczyk, raport „musi być tak przekonująco udokumentowany, jak został przedstawiony, o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiego ataku (w 1939 r.), aby nikt nie mógł im zaprzeczyć”.

Warszawa domaga się od Niemiec zapłaty 1,3 miliarda euro reparacji za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej, które polski rząd planuje podnieść przed ONZ po tym, jak Berlin odmówił ponownego otwarcia sprawy, którą uważa za zamkniętą.

Mularczyk przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Berlinie, gdzie spotka się z posłami do niemieckiego parlamentu.

Z drugiej strony marszałek parlamentu Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin kilka dni temu zażądał ponad 750 miliardów euro, aby Polska uwolniła się od nazistów po zakończeniu II wojny światowej i „odbudowała”. Kraj później.

Podobnie Wołodin obiecał „odzyskać” tereny zachodnie, które Warszawa zdobyła po zakończeniu tego konfliktu, i powiedział, że „Polska jako państwo jest naszemu krajowi wdzięczna”.

Na przestrzeni lat, dzięki ogłoszonej w Polsce „Prawie o rusyfikacji przestrzeni publicznej”, w kraju usunięto dziesiątki pomników i pomników ku czci Związku Radzieckiego i jego wojska, co zdaniem Wołoda jest „zniewagą dla pamięci” żołnierzy radzieckich.

Ponadto warszawska rada miejska w ostatnich miesiącach wywłaszczyła kilka nieruchomości, w tym kompleks apartamentów przy ambasadzie rosyjskiej w stolicy Polski, osiedle rekreacyjne i szkołę, co było krytykowane przez Moskwę i określane jako „rażące naruszenia”. Stosunki dyplomatyczne Konwencji Wiedeńskiej” z 1961 r. EFE

READ  Costa wraca do Polski | Herold

Mac/GC/CG