2 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy prawodawcy popierają plany zniesienia niemal całkowitego zakazu aborcji, który może wywołać konflikt polityczny

Polscy prawodawcy popierają plany zniesienia niemal całkowitego zakazu aborcji, który może wywołać konflikt polityczny

(CNN) — Polscy prawodawcy poparli w piątek plan zniesienia całkowitego zakazu aborcji w kraju, przygotowując grunt pod ostateczną rozgrywkę na temat praw kobiet pomiędzy rządem kraju a prawicowym prezydentem.

Ustawodawcy w polskim parlamencie głosowali nad czterema różnymi propozycjami poluzowania ograniczeń aborcyjnych do czasu wkroczenia nowej komisji po dwóch dniach debaty.

W ustawach znajduje się propozycja premiera Donalda Tuska, aby zalegalizować aborcję do 12 tygodnia, tak jak to ma miejsce w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Wszelkie zmiany może jednak zawetować prezydent Polski Andrzej Duda, powiązany z byłą rządzącą populistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Obecne w Polsce prawo aborcyjne, wprowadzone przez sąd wspierany przez PiS w 2020 roku, zabrania aborcji w prawie wszystkich przypadkach. Ustawa wywołała ogromny sprzeciw, a jej niepopularność wśród wyborców jest częściowo odpowiedzialna za ubiegłoroczne zwycięstwo wyborcze Tuska nad PiS.

Tusk zapowiadał jego uchylenie, ale w jego koalicji rządzącej są podzielone co do sposobu jego zastąpienia. Oprócz planu 12-tygodniowego, w piątek prawodawcy przedstawili konkurencyjny plan centroprawicowej Partii Trzeciej Drogi, który przywróciłby przepisy dotyczące aborcji do stanu sprzed 2020 roku.

Do tego czasu aborcja w kraju z większością katolicką była dozwolona tylko w trzech przypadkach: jeśli ciąża była wynikiem gwałtu lub stosunku płciowego, jeśli życie matki było zagrożone lub jeśli u płodu wystąpiły wady.

Piątkowe głosowanie zapoczątkowało długi proces legislacyjny mający na celu poluzowanie rygorystycznych przepisów aborcyjnych w Polsce, jednych z najsurowszych w Europie.

Jeśli projekt ustawy trafi na biurko Dudy, nasili się presja na ustępującego prezydenta, aby zgodził się na zmianę dotychczasowego, niepopularnego podejścia. Wybory na miejsce Dudy odbędą się w maju 2025 r., a Tuskowi zależy na tym, aby wyborcy poparli kandydata wspieranego przez rząd.

Afera ujawniła także pierwsze poważne pęknięcia w koalicji rządzącej Duska, która została wybrana pod wpływem powszechnego gniewu na PiS, ale składa się z prawodawców z całego spektrum politycznego.

READ  Młodzieżowi „Wojownicy” pokazali swoją jakość w meczu przeciwko Polsce (30-17)

Frakcje te nie przeszkodziły w piątek przyjęciu czterech ustaw, choć propozycja Trzeciej Drogi uzyskała większe poparcie niż partia Tuska i lewicowa grupa Levica.

Prawodawcy trzeciej linii proponują zorganizowanie w tej sprawie referendum przed zatwierdzeniem jakichkolwiek zmian w prawie, co stanowi kolejną komplikację, której Tusk się sprzeciwia.

Choć Polska jest krajem w przeważającej mierze katolickim, w ostatnich latach nastawienie do aborcji złagodniało, a badania opinii publicznej pokazują, że społeczeństwo nie popiera obecnych przepisów.