Odkrycie, ogłoszone w środę (01.12.2022), jest efektem prac zespołu naukowego kierowanego przez profesorów Marcina Moniusko i Miroslava Kwaśniewskiego, którzy określili je jako „innowacyjne” przez administrację Uniwersytetu Białostockiego.
Zgodnie z wynikami badania, COVID-19 ma znaczący wpływ na to, jak profil genetyczny każdej osoby wpływa na nią, niezależnie od innych czynników ryzyka, takich jak otyłość, podeszły wiek czy choroby współistniejące.
Profesor Monisco wyjaśnił w komunikacie prasowym, że diagnozowanie zmienności genetycznej pacjentów może pomóc w określeniu, kto jest najbardziej zagrożony ostrym przebiegiem choroby.
Pacjenci ci w tym przypadku mogą otrzymać preferencyjne leczenie i dodatkowe dawki szczepionek przeciwko Govit-19.
Badania przeprowadzono we współpracy z Warszawskim Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy oraz prywatną firmą ImageneMe; Analizowana próbka wynosiła 1500.
Obecność omawianego wariantu genetycznego, który jest częścią chromosomu nr 3, może wpływać na szanse zgonu nosiciela z powodu COVID-19, ryzyko, które jest dwukrotnie większe niż w przypadku braku nosiciela.
Według polskich naukowców 14 proc. Polaków jest nosicielami genu, podczas gdy w innych częściach Europy odsetek ten spada do 9 proc. populacji.
Minister zdrowia Adam Nietzschelsky weźmie udział w konferencji prasowej na Uniwersytecie w Białymstoku w najbliższy czwartek z zespołem naukowym.
Polska jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów europejskich, z ponad 100 000 zgonów z powodu tej choroby w miniony wtorek. (efe)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy