27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy naukowcy odkryli do tej pory wariant genetyczny zwiększający ryzyko Covit-19 w Europie | DW

Odkrycie, ogłoszone w środę (01.12.2022), jest efektem prac zespołu naukowego kierowanego przez profesorów Marcina Moniusko i Miroslava Kwaśniewskiego, którzy określili je jako „innowacyjne” przez administrację Uniwersytetu Białostockiego.

Zgodnie z wynikami badania, COVID-19 ma znaczący wpływ na to, jak profil genetyczny każdej osoby wpływa na nią, niezależnie od innych czynników ryzyka, takich jak otyłość, podeszły wiek czy choroby współistniejące.

Profesor Monisco wyjaśnił w komunikacie prasowym, że diagnozowanie zmienności genetycznej pacjentów może pomóc w określeniu, kto jest najbardziej zagrożony ostrym przebiegiem choroby.

Pacjenci ci w tym przypadku mogą otrzymać preferencyjne leczenie i dodatkowe dawki szczepionek przeciwko Govit-19.

Badania przeprowadzono we współpracy z Warszawskim Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy oraz prywatną firmą ImageneMe; Analizowana próbka wynosiła 1500.

Obecność omawianego wariantu genetycznego, który jest częścią chromosomu nr 3, może wpływać na szanse zgonu nosiciela z powodu COVID-19, ryzyko, które jest dwukrotnie większe niż w przypadku braku nosiciela.

Według polskich naukowców 14 proc. Polaków jest nosicielami genu, podczas gdy w innych częściach Europy odsetek ten spada do 9 proc. populacji.

Minister zdrowia Adam Nietzschelsky weźmie udział w konferencji prasowej na Uniwersytecie w Białymstoku w najbliższy czwartek z zespołem naukowym.

Polska jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów europejskich, z ponad 100 000 zgonów z powodu tej choroby w miniony wtorek. (efe)

READ  Berlin chwali Polskę i odnawia trójkąt weimarski, aby ponownie pokonać Warszawę dla UE