12 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pionierskie badanie odkrywa pochodzenie „świadomej percepcji” – DW – 25.09.2023

Pionierskie badanie odkrywa pochodzenie „świadomej percepcji” – DW – 25.09.2023

Grupa badaczy z Florida Atlantic University wierzy, że znalazła klucz do tego, jak ludzie uczą się działać zgodnie z celem: intencjonalność ludzkich działań.

Jego ustalenia, Opublikowano w sierpniu w czasopiśmie naukowym Postępowanie Narodowej Akademii Nauk (patelnie), Otwierają okno na psychologię dziecka, która jest ich głównym przedmiotem badań.

Już w IV wieku p.n.e. Arystoteles napisał w swojej „Etyce nikomachejskiej”: „Wydaje się, że wszelka sztuka i wszelkie badania, a także wszelka swoboda działania i wyboru zmierzają do jakiegoś dobra”. Ale jak powstaje ten trend?

Według autorów badania (The Znaczenie ruchu i bezruchu: charakterystyka dynamiki koordynacji ujawniają intencjonalność u niemowląt) klucz tkwi nie tylko w działaniach dzieci, ale w momentach, w których nie działają.

„Dzieci biorące udział w naszym badaniu pokazały coś naprawdę głębokiego: że pomiędzy bezczynnością jest działanie, a pośród działania bezczynność. Obydwa dostarczają ważnych informacji dziecku, które poznaje świat i swoje w nim miejsce. ” – stwierdził w oświadczeniu Neurobiolog J.A. Scott Kelso, główny autor badania.

„W sumie dynamika koordynacji ruchu i bezruchu tworzą jedność świadomej świadomości dziecka: tego, że może ono sprawiać, że różne rzeczy dzieją się na świecie. Celowo” – dodał.

Doświadczenie z dziećmi

Aby dojść do tego wniosku, Kelso i jego współpracownicy przeprowadzili dziwny eksperyment: umieścili telefon komórkowy na głowach kilkorga dzieci i początkowo pozwolili im obserwować, jak się porusza po okręgu.

Następnie przyczepili telefon komórkowy do stopy ofiary, tak aby ciało poruszało się, gdy dziecko kopnęło. W ten sposób byli w stanie zauważyć (i zmierzyć) moment, w którym ruchy człowieka przestały być przypadkowe, a stały się zamierzone.

Według Kelso ten moment charakteryzuje się zmianą wzorca ruchów dziecka, które stają się bardziej intensywne.

Jednym z kluczy do badania jest rola, jaką badacze przypisują środowisku, które postrzegają jako istotną część procesu, w wyniku którego powstaje intencjonalność.

READ  Snapdragon 7s Gen 2, aparat 64 MP i ładowanie 67 W

Według Kelso pozytywne opinie wzmacniają i potwierdzają związek przyczynowo-skutkowy między ruchem dziecka a telefonem komórkowym.

Dodał: „Na pewnym krytycznym poziomie koordynacji dziecko rozpoznaje swoje siły przyczynowe i przechodzi od zachowania automatycznego do zachowania zamierzonego. Ten moment charakteryzuje się gwałtownym wzrostem prędkości ruchu dziecka”.

Teoria dynamiki koordynacji

Podstawy tej koncepcji wywodzą się z teorii dynamiki koordynacji opracowanej przez Kelso i współpracowników, która rozumie skoordynowany ruch nie tylko jako wzorce, jakie tworzy, ale jako wynik układu równań zdolnych opisać nawet zbiorowości komórek.

W tym sensie, przeprowadzając szczegółową analizę ruchów dzieci, badacze zauważyli, że istniały pewne wzorce nie tylko w ich działaniach, ale także w pauzach.

„Dynamika koordynacji ruchu i bezruchu tworzą jedność świadomości dziecka – mogą celowo sprawiać, że wszystko dzieje się na świecie” – wyjaśniła Kelso w oświadczeniu.

Naukowcy mają nadzieję, że informacje na temat wzorców uczenia się świadomego działania dzieci pomogą w opracowaniu lepszych metod leczenia dzieci.

Niewiele (EFE, FAU)