29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Papież: Teologia interpretuje Ewangelię, rozwijając kulturę dialogu

Papież: Teologia interpretuje Ewangelię, rozwijając kulturę dialogu

Poprzez List Apostolski w formie „Motu Proprio” Ad theologiam promovendam Papież aktualizuje statut Papieskiej Akademii Teologicznej, wzywając do dialogu z innymi naukami, filozofiami, humanistyką i sztuką, z osobami wierzącymi i niewierzącymi. Myślenie teologiczne musi posługiwać się nowymi kategoriami, aby przekazywać prawdy wiary i naukę Jezusa w obecnych językach, z autentycznością i krytyczną świadomością.

Tiziana Campisi – Watykan

„Kościół synodalny, misyjny i „wyjście” może odpowiadać jedynie teologicznemu „wyjściu””, zatem teologia „wezwana do proroczej interpretacji teraźniejszości i dostrzegania nowych dróg na przyszłość w świetle Objawienia” musi „stawić czoła głębokim przemianom kulturowym” i zmienić modele. Na tej podstawie papież Franciszek wysłał list apostolski w formie „Motu Proprio” jest promocją teologiczną1 listopada podjął decyzję o aktualizacji statutu Papieskiej Akademii Teologicznej.

Zostało prawnie ustanowione przez Klemensa XI w dniu 23 kwietnia 1718 roku na podstawie krótkiego dokumentu tajemniczy, mając na celu „oddanie teologii w służbie Kościoła i świata” i mając na celu kształcenie teologiczne duchowieństwa w kontekście, w którym inne instytucje były do ​​tego nieodpowiednie i niewystarczające, Akademia rozwinęła przez lata „ grupa uczonych powołana do badania i zagłębiania się w tematy teologiczne o szczególnym znaczeniu”. Nadszedł czas, aby Papież dokonał przeglądu zasad regulujących jego działalność, „aby uczynić je bardziej odpowiednimi dla misji, jaką nasze czasy nakładają na teologię”. Otwierając się na świat i człowieka, „z ich problemami, ranami, wyzwaniami, potencjałem”, myślenie teologiczne musi pozostawić miejsce na „przemyślenie epistemologiczne i metodologiczne” i dlatego jest wezwane do „odważnej rewolucji kulturalnej”. pisze, że potrzebna jest teologia zasadniczo kontekstowa. Potrafi czytać i interpretować Ewangelię w okolicznościach, w jakich mężczyźni i kobiety żyją na co dzień, w różnych środowiskach geograficznych, społecznych i kulturowych, których archetypem jest wcielenie Pana. LogoI jego wejście w kulturę, światopogląd i tradycje religijne ludu.”

Dialog z różnymi tradycjami i dyscyplinami

Teologia powinna „wzrastać w kulturze dialogu i spotkania różnych tradycji i różnych nauk, różnych wyznań chrześcijańskich i różnych religii”, jak definiuje List Apostolski, i powinna „stosować się otwarcie do wszystkich, wierzących i niewierzących”. „To jest podejście do transdyscyplinarności” – wyjaśnia Franciszek, który myślał o Konstytucji Apostolskiej Radość prawdy – „Jako umieszczenie i fermentacja wszelkiej wiedzy w przestrzeni światła i życia, jaką zapewnia mądrość emanująca z objawienia Bożego”. Z tego powodu teologia musi „wykorzystywać nowe kategorie wypracowane przez inne nauki, aby penetrować i przekazywać prawdy wiary oraz przekazywać naukę Jezusa w obecnych językach, z autentycznością i krytyczną świadomością”. Dialog z innymi formami poznania „zakłada jednak dialog wewnątrz wspólnoty kościelnej oraz świadomość wymiaru synodalnego i istotnej komunii w praktyce teologicznej”, co oznacza, że ​​teolog powinien „doświadczyć bezpośrednio braterstwa i komunii w służbie ewangelizacji i Ewangelii”. ” „Aby dotrzeć do serc wszystkich” – podkreślił Papież, dodając, że „niezbędne są miejsca, także instytucjonalne, w których możemy żyć i doświadczać wspólnoty i teologicznego braterstwa”.

READ  Stany Zjednoczone mogą sprzymierzyć się z talibami

„Charakter duszpasterski”

Należy zatem rozważyć wkład, jaki teologia może wnieść „w obecną debatę na temat «przemyślenia myśli», gdzie ukazuje się ona jako wiedza prawdziwie krytyczna jako wiedza osądzająca”, wiedza, która nie powinna być „abstrakcyjna i ideologiczna” , ale duchowy” – Franciszek podkreśla: – Padliśmy na kolana pełni uwielbienia i modlitwy; Wiedzy transcendentnej, a jednocześnie wsłuchującej się w głos ludu.” Jest to teologia „popularna”, której zwolennikiem jest Papież, „skierowana z miłosierdziem na otwarte rany ludzkości i stworzenia oraz w zakamarkach historii ludzkości, dla której przepowiada nadzieję jej ostatecznego spełnienia”. W praktyce Franciszek przekonuje, że teologia jako całość musi przyjąć „charakter duszpasterski”, dlatego refleksja teologiczna powinna rozpoczynać się „od różnych kontekstów i konkretnych sytuacji, w jakich znajdują się ludzie, pozwalając sobie na poważne wyzwania rzeczywistości”. Rozeznawanie „znaków czasu” w ogłaszaniu Bożego wydarzenia zbawczego –ZaskoczonyObjawiona w Jezusie Chrystusie.” Krótko mówiąc, teologię „należy oddać na służbę ewangelizacji Kościoła i przekazywania wiary, aby wiara stała się kulturą, to znaczy duch Mądry człowiek ludu Bożego, proponujący wszystkim piękno ludzkie i humanizujące.”

Cele Papieskiej Akademii Teologicznej

W nowej misji, jaką musi podjąć myślenie teologiczne we współczesnym świecie, misją Papieskiej Akademii Teologicznej jest rozwijanie „interdyscyplinarnego dialogu z wiedzą naukową, filozoficzną, humanistyczną i inną artystyczną – podkreśla Papież – z wierzącymi i „ niewierzących” z mężczyznami i kobietami z różnych środowisk, wyznań chrześcijańskich i różnych religii. Konieczne będzie utworzenie „wspólnoty akademickiej służącej dzieleniu się wiarą i nauką, która tworzy sieć powiązań z innymi instytucjami szkoleniowymi, edukacyjnymi i kulturalnymi i która potrafi z oryginalnością i duchem wyobraźni penetrować przestrzenie egzystencjalne wiedzy, zawodów i wspólnot chrześcijańskich.” Dzięki nowemu statutowi, podsumowuje Franciszek, „Akademia Papiestwa Teologicznego będzie mogła łatwiej realizować cele, jakich wymaga obecny czas”.

Prezydencja dziękuje Papieżowi za nowy statut

W oświadczeniu Rada Prezydencka Papieskiej Akademii Teologicznej (PATH) dziękuje papieżowi Franciszkowi za list apostolski publikujący zmieniony Statut, w którym potwierdza się zaangażowanie instytucji w „promowanie naukowego studiowania teologii oraz promowanie dialogu między rozumem a wiarą .” oraz „interdyscyplinarny dialog z filozofiami, naukami ścisłymi, sztuką i wszystkimi innymi formami wiedzy”. Papieska Akademia, jak stanowi artykuł 1 ustęp 3 Statutu, „oddaje się do dyspozycji instytucji akademickich zajmujących się teologią oraz innych ośrodków rozwoju kulturalnego i poznawczego zainteresowanych dotarciem do osoby ludzkiej w kontekście jej życia i myśl.” W tym działaniu „Przede wszystkim Członkowie zwyczajni i korespondenciktórymi są uczeni w dyscyplinach teologiczno-filozoficznych lub pokrewnych, przybywający z całego świata”, a teraz, zgodnie z nowymi zasadami, także Kierowanie ankieterówto jest „studenci”A także innych wyznań i religii chrześcijańskich”, które „są wezwane do identyfikowania i otwierania przestrzeni i przestrzeni dla dialogu, które zachęcają do dialogu między dyscyplinami i pomiędzy nimi”.

READ  Papież Franciszek wchodzi do szpitala na „zaplanowane badania”

Nowe obowiązki

PATH, zawsze nastawiona na „służenie odnowionemu impulsowi ewangelizacji”, oprócz wydawania własnego czasopisma oraz promowania konferencji i spotkań, teraz „dotrze” także do uniwersytetów oraz ośrodków kultury i myśli i, jak stwierdzono w oświadczeniu, poprzez spotkania i „seminaria teologiczne” wzmocnią „rozpowszechnianie mądrości” i kulturowo kompetentne uczestnictwo w „poznaniu wiary” i jej inteligencji, „która jest nie tylko racjonalnie godna, ale także zdolna do tego, aby Ewangelia stała się lampą”, „która oświeca drogę wierzących, a być może także tych, którzy nie wierzą w Boga”. W tym sensie i zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka Droga „również chce realizować swoje zaangażowanie”. Do „miłości intelektualnej”, która czyni go uważnym na pytania i potrzeby tych, którzy znajdują się na granicy trudności i na egzystencjalnym marginesie. Prezydent, prałat Antonio Stagliano, „ma promować dyskusję i dialog we wszystkich obszarach wiedzy, aby dotrzeć do całego ludu Bożego i zaangażować go” w dociekania teologiczne, tak aby życie ludzi stało się życiem teologicznym.