25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Organizacja pozarządowa oskarża H&M i Zarę o udział w wylesianiu w Brazylii

Organizacja pozarządowa oskarża H&M i Zarę o udział w wylesianiu w Brazylii

W badaniu przeprowadzono podróż 816 000 ton bawełny z dwóch największych brazylijskich przedsiębiorstw rolniczych.

Przez Agence France-Presse

Brytyjska organizacja pozarządowa Earthsight w swoim raporcie oskarżyła firmy tekstylne H&M i Zara o „powiązania” z szeroko zakrojonymi nielegalnymi działaniami w zakresie wylesiania w Brazylii, zawłaszczaniem ziemi, korupcją i przemocą na plantacjach bawełny ich podwykonawców.

Wykorzystując zdjęcia satelitarne, orzeczenia sądowe, dokumentację wysyłek produktów i tajne dochodzenia, Earthsight zebrało i przeanalizowało dane opublikowane w raporcie: „Przestępstwa związane z modą: europejscy giganci mody powiązani z brudną bawełną w Brazylii”.

Grupy tekstylne, takie jak Inditex, zostały potępione we Francji w związku z przymusową pracą Ujgurów w Chinach

Organizacja pozarządowa twierdzi, że śledziła transport 816 000 ton bawełny z dwóch największych brazylijskich firm agrobiznesu – SLC Agrícola i grupa Horita – w zachodnim stanie Bahia.

Brazylijskie rodziny będące właścicielami tych plantacji mają „długą historię procesów sądowych, wyroków skazujących za korupcję i wielomilionowych kar finansowych za nielegalne wylesianie”.

Swoją działalność prowadzą w części regionu Cerrado, regionu sawanny słynącego z bogactwa fauny i flory.

Te tony bawełny trafiły następnie do ośmiu fabryk tekstylnych w Azji, gdzie zaopatrują się dwaj giganci mody, hiszpańska Zara i szwedzki H&M.

Według Earthsight cała ta bawełna została certyfikowana jako „zrównoważona” przez organizację non-profit Better Cotton (BC).

„Aby mieć pewność, że ich bawełna pochodzi z etycznego źródła, obie firmy polegają na bawełnie dostarczanej przez rolników certyfikowanych przez Better Cotton, najbardziej uznany na świecie system certyfikacji zrównoważonej bawełny”, ale „ma to głębokie luki” – ubolewa Earthsight.

Zara ustanawia nowe rekordowe zyski

Inditex, spółka matka Zary, powiedziała AFP: „Poważnie podchodzimy do zarzutów wobec Better Cotton, która w swoich specyfikacjach surowo zabrania praktyk takich jak zawłaszczanie ziemi i wylesianie”, podkreślając, że zwróciła się o wyniki niezależnego dochodzenia „jak tylko możliwy.” „. Może”.

READ  Powietrze CDMX jest „trucizną” ... a Światowa Organizacja Zdrowia już nas odrzuciła - El Financiero

Podobnie H&M powiedział AFP, że „wnioski z raportu Earthsight są bardzo niepokojące i traktujemy je bardzo poważnie”. Dodała, że ​​szwedzka grupa była „jedną z pierwszych firm, która przeszła na bawełnę w 100% organiczną, pochodzącą z recyklingu lub pozyskiwaną w sposób zrównoważony”. „śledzi wyniki dochodzenia” w ścisłym dialogu z Better Cotton.

Marka Better Cotton powiedziała Earthsight, że w następstwie raportu organizacji pozarządowej „zaangażowała niezależnego audytora w celu przeprowadzenia wzmocnionych wizyt weryfikacyjnych”.

W połowie marca państwa członkowskie Rady Europejskiej zatwierdziły przepisy ustanawiające „obowiązek czujności”, który nakłada na firmy z UE obowiązki w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka w ich globalnych łańcuchach produkcyjnych.