15 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co najmniej 11 alpinistów zginęło, a 12 innych uznano za zaginione po erupcji wulkanu Marapi w Indonezji

Co najmniej 11 alpinistów zginęło, a 12 innych uznano za zaginione po erupcji wulkanu Marapi w Indonezji

(CNN) — W poniedziałek CNN władze poinformowały, że w wyniku erupcji bardzo aktywnego wulkanu w prowincji Sumatra Zachodnia zginęło jedenastu wspinaczy, a kilkudziesięciu uznano za zaginione.

Indonezja, położona na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, ma 127 aktywnych wulkanów – więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie – a góra Marapi jest jednym z najbardziej aktywnych w kraju.

Wulkan o wysokości 2891 metrów wybuchł w niedzielę, wyrzucając popiół wulkaniczny i wyrzucając w niebo ogromne kłęby dymu.

Abdul Malik, szef zespołów poszukiwawczo-ratowniczych na Zachodniej Sumatrze, powiedział CNN, że w okolicy trwają ewakuacje i że w czasie trwania erupcji na górze przebywał zespół 40 ratowników.

Malik powiedział, że oprócz 11 ofiar śmiertelnych odnaleziono trzech żywych alpinistów, ale 12 innych nadal jest zaginionych, a ich stan nie jest znany.

Jak wynika z aktualizacji opublikowanej w poniedziałek rano, dotychczas ewakuowano 75 osób, w tym wspinaczy, a rannych przewieziono do szpitala.

Student idzie, gdy wulkan Marabi wypluwa popiół wulkaniczny, widziany z Nagari Batu Balano w Ajam, prowincja Sumatra Zachodnia, Indonezja, 4 grudnia 2023 r. (Źródło: Antara Photo/Iggoy el Fitra/Reuters)

Zdjęcia pokazywały samochody, drogi i całe pobliskie miasta pokryte popiołem.

Urzędnicy monitorujący ruchy Marapi powiedzieli indonezyjskiej indonezyjskiej filii CNN o potencjalnych zagrożeniach wynikających z niedzielnej erupcji, w tym o wypływach stopionej lawy, która może dotrzeć do pobliskich dróg i rzek.

Według agencji Reuters, wulkan Marapi jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Sumatrze, a jego najbardziej śmiercionośna erupcja miała miejsce w kwietniu 1979 r., kiedy zginęło 60 osób.

Po ostatniej erupcji władze ogłosiły drugi czerwony alarm i zakazały wszelkiej działalności w promieniu 3 km od krateru Marapi. Ada Setiawan, urzędniczka indonezyjskiej Krajowej Agencji Zarządzania Katastrofami, powiedziała Reutersowi, że mieszkańcom rozdano maski i zachęcano ich do pozostania w domu.

Według władz zamknięto także trasy i szlaki wspinaczkowe.