5 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkryli pozostałości świata wymarłych organizmów – DW – 06.09.2023

Odkryli pozostałości świata wymarłych organizmów – DW – 06.09.2023

Co najmniej 1,6 miliarda lat temu w drogach wodnych żyły mikroskopijne organizmy. W skałach z tego czasu znaleziono skamieniałości molekularne, które mogą być pozostałościami Nasz najstarszy rodowód.

Odkrycie owego mikroskopijnego „zaginionego świata”, Co jest publikowane Natura, Może to zmienić zrozumienie naszych wczesnych przodków.

Wszystkie organizmy z komórkami eukariotycznymi (zwierzęce, roślinne i grzybowe, z DNA zamkniętym w błonie) mają wspólnego przodka znanego jako LECA, który żył 1,2 miliarda lat temu, ale musiał być poprzedzony innymi formami eukariotów.

Skamieniali świadkowie prymitywnego życia

Grupa australijskich, francuskich i niemieckich naukowców odkryła obfite ilości steroli w skałach ze połowy okresu proterozoiku (2,5 miliarda do 542 milionów lat temu), prymitywnych związków dotychczas niezauważonych jako skamieniałe dowody wczesnego życia.

Te oznaki życiowe wskazują na istnienie całej grupy organizmów, dotychczas nieznanych, które zdominowały złożone życie na Ziemi i które żyły co najmniej miliard lat przed pojawieniem się jakiegokolwiek zwierzęcia lub rośliny.

i Protosterol Biota

Istnieją genetycznie zwane „organizmami protosterolowymi”. mikroskopijne stworzenia które są częścią organizmów eukariotycznych, odkrył zespół kierowany przez Jochena Brooksa z Australian National University (AUN).

„Molekularne szczątki organizmów protosterolowych odkryte w skałach sprzed 1,6 miliarda lat wydają się być najstarszymi pozostałościami naszej linii: żyły one jeszcze przed keramzytem” Inny z sygnatariuszy, Benjamin Nettersheim, zauważył: z Uniwersytetu w Bremie (Niemcy).

Te stworzenia, które kwitły od około 1,6 miliarda lat temu do około 800 milionów lat temu, były obfite w ekosystemy morskie na całym świecie i prawdopodobnie kształtowały ekosystemy przez większą część historii Ziemi.

Chociaż ich kształt jest nieznany, Brooks powiedział w oświadczeniu ze swojego uniwersytetu, że byłyby bardziej złożone i prawdopodobnie większe niż bakterie: „Uważamy, że mogły być pierwszymi drapieżnikami na Ziemi, bakteriami, które polują i żywią się”.

READ  Rockstar anuluje dwie długo oczekiwane gry, aby nadać priorytet GTA 6

Różniły się one od złożonych eukariotów, jakie znamy (zwierzęta, rośliny i algi) strukturą komórkową i prawdopodobnie metabolizmem, które zostały przystosowane do świata o znacznie mniejszej ilości tlenu w atmosferze niż obecnie, według centrum. Centrum Nauk o Ziemi (GFZ).

Wymieranie organizmów protosterolowych

Nie wiadomo również, kiedy dokładnie te starożytne organizmy wyginęły, chociaż wskazuje to na okres tunnicki, kiedy zaczęły się rozwijać bardziej zaawansowane organizmy eukariotyczne, takie jak grzyby i algi.

„Tak jak dinozaury musiały wyginąć, aby nasi przodkowie ssaków stali się wielcy i liczni, organizmy protosterolowe prawdopodobnie musiały wyginąć miliard lat temu, aby zrobić miejsce dla współczesnych eukariotów” – powiedział Brooks.

Naukowcy znajdują biomarkery

Aby dokonać odkrycia, naukowcy zbadali skamieniałe cząsteczki lipidów, znane jako protosteroidy, znalezione wewnątrz skały osadowej sprzed 1,6 miliarda lat – środka proterozoiku – która utworzyła się na dnie oceanu w pobliżu Australii.

Cząsteczki mają prymitywną strukturę chemiczną, która sugeruje złożone prymitywne organizmy, które ewoluowały przed keramzytem i od tego czasu wymarły. Bez tych biomarkerów „nigdy byśmy nie wiedzieli, że istnieją organizmy protosterolowe – naukowcy przeoczyli te cząsteczki przez cztery dekady, ponieważ nie pasują do typowych obrazów badań molekularnych” – twierdzi Nettersheim.

Ale kiedy już wiedzieli, czego szukają, odkryli, że dziesiątki innych skał pochodzących z liczących miliardy lat strumieni na całym świecie „również wydzielają podobne cząstki kopalne”.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny z 1958 r., Konrad Bloch, przewidział w 1994 r. istnienie tego typu prymitywnych cząsteczek, więc te odkrycia dowodzą, że miał rację.

Uważano jednak, że te pośrednie cząstki pierwotne nigdy nie zostaną znalezione, ponieważ nie mogłyby przetrwać w zapisie geologicznym, chociaż badania te wskazują, że tak nie jest i sugerują, że pozostałości protosteroidów mogą utrzymywać się w skałach przez ponad miliard lat.

READ  Klucze dostępu, aktywności na żywo, Apple Fitness + Standalone i nie tylko

KILKA (EFE, NaturaNadal)