22 lutego, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkrycie naukowe ujawnia, że ​​ludzkie DNA zaczęło ewoluować – naucz mnie czegoś o nauce

Odkrycie naukowe ujawnia, że ​​ludzkie DNA zaczęło ewoluować – naucz mnie czegoś o nauce

Prawdą jest, że różnice między nami a innymi naczelnymi są dość wyraźne, takie jak rozwój poznawczy, myślenie i tworzenie technologii, które wyróżniają nas jako gatunek. W naszych komórkach, a konkretnie w naszym DNA, zachodzą naprawdę niesamowite procesy, które są nieoczekiwane, ponieważ w intensywnie badanych obszarach naszego genomu powstają nowe, małe geny, które pełnią natychmiastową lub późniejszą funkcję biologiczną.

Aby osiągnąć lepsze zrozumienie tego tematu, pewne rzeczy wymagają wyjaśnienia, dlatego podzielimy temat na sekcje.

Co to jest gen?

Gen to specyficzny region naszego genomu, który składa się z nukleotydów, które kodują produkty takie jak białka, peptydy i RNA o różnych funkcjach. Gen jest podstawową jednostką dziedziczności, co oznacza, że ​​te regiony będą dziedziczone od rodziców potomstwu i będą zawierać instrukcje dotyczące funkcjonowania lub prezentowania charakterystycznych cech.

Ciało genu składa się z regionu regulatorowego, w którym znajduje się część zwana „promotorem” oraz druga część zawierająca introny (niekodujące DNA) i eksony (kodujące DNA). Może skalować się od setek par zasad (małe geny) do tysięcy par zasad (duże geny).

Co to jest śmieciowe DNA?

Całe DNA, które nie kodowało białek i uważano, że nie pełni żadnej funkcji, nazywano śmieciowym DNA. Ponieważ w tych regionach występowały mutacje, nie miało to wpływu na zdrowie ani aktywność metaboliczną. Jednak nowe badania wykazały, że to DNA może pełnić funkcje regulacyjne i jest niezbędne do jego obecności.

Niesamowite odkrycie

Naukowcy z Instytutu Podstawowych Badań Biomedycznych w Centrum Badań Biomedycznych im. Aleksandra Fleminga w Vari w Grecji odkryli 155 nowych „małych” genów (ze względu na liczbę nukleotydów, z których się składają), które powstają w komórkach niekodujących. Regiony (tzw. śmieciowe DNA). Które faktycznie mają podstawowe funkcje, dlatego ważne jest ich przestudiowanie, ponieważ dają nam wyobrażenie o ich szybkim rozwoju.

READ  Poznaj trzy postawy zalecane przez filozofa, aby uwolnić się od żalu

Uważa się, że geny te powstały „od zera”, ponieważ pochodzą z regionów, o których wcześniej sądzono, że nie zawierają żadnych informacji. Ze względu na swój rozmiar geny te były trudne do znalezienia i zbadania, ale przy pomocy nowych technologii można je lepiej zrozumieć.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli zestaw maleńkich białek kodowanych przez te małe geny, które wcześniej sklasyfikowano jako fragmenty śmieciowego DNA.

Niektóre z tych precyzyjnych genów pojawiły się niedawno, inne są z nami dłużej, tak jak wtedy, gdy gatunek istniał Homo sapiens Odgałęziony od szympansów.

Ewolucja naszego genomu jest aktywna, a odkrycie tych nowych precyzyjnych genów jest tego dowodem i całkowicie zmienia naszą koncepcję o niekodującym DNA i jest to kolejny argument, dlaczego nauka nie może być dogmatyczna.

Badanie to opublikowano w czasopiśmie Raporty komórek.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.