Obawiam się, że jeśli sztuczna inteligencja wymyśli matematykę, nasz gatunek będzie w niebezpieczeństwie.
▲ Za pomocą nagrody pieniężnej naukowiec utworzy nową nagrodę w swojej puli nagród Ulubione obszary matematyki
: stężenie skali, szkło wirówkowe i początek procesów losowych.Zdjęcia: Peter Budge
Erenta Gomeza
Gazeta „La Jornada”.
czwartek, 21 marca 2024, s. 23 5
Kiedy w 2019 roku magazyn Francuskiego Towarzystwa Matematycznego zapytał Michela Talagrande o postępy w sztucznej inteligencji (AI), przypominając sobie, że trzy lata wcześniej program Google AlphaGo pokonał ludzkiego mistrza w grze planszowej, odpowiedział: Moje pierwsze wrażenie jest takie, że istnieje duża różnica między grami strategicznymi takimi jak Go, o dużej, ale ograniczonej złożoności, w których komputery przekraczają obecnie możliwości najlepszych ludzkich umysłów.
badania sportowe, Wydaje się rozwijać w przestrzeni o nieskończonych wymiarach
.
on dodał: Kto dzisiaj może wiedzieć, czy sztuczna inteligencja będzie kiedyś w stanie wynaleźć prawdziwą matematykę? Obawiam się, że jeśli tak się stanie, nasz gatunek będzie w prawdziwym niebezpieczeństwie.
.
Wczoraj Norweska Akademia Nauk i Literatury przyznała Talagrande prestiżową Nagrodę Abela, najwyższe międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie matematyki. Podczas ogłoszenia podkreślono zasługi francuskiego badacza w różnych dziedzinach specjalizacji, który na przestrzeni swojej kariery pozostawił niezatarty ślad w teorii prawdopodobieństwa, pomiarach i złożoności obliczeniowej.
Jego wkład miał fundamentalne znaczenie między innymi w takich obszarach, jak teoria koncentracji pomiarów, nierówność pomiarów i teoria informacji.
Nagroda Abela jest uważana za odpowiednik Nagrody Nobla w matematyce i przyznawana jest co roku przez Norweską Akademię Nauk i Literatury.
Talagrande otrzymał także inne nagrody, takie jak nagrodę Loève od Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego w 1990 r. za wybitny wkład w teorię prawdopodobieństwa i dziedziny pokrewne, a także nagrodę Shaw przyznaną w Hongkongu w 2019 r.
Matematyk urodził się w 1952 roku na południu Francji i dorastał w Lyonie, w zamożnej dzielnicy klasy średniej. Jego fascynacja nauką zaczęła się, gdy miał siedem lat, zainspirowany magazynem naukowym, który prenumerowała jego rodzina. W wieku 15 lat doznał odwarstwienia siatkówki, w wyniku którego trafił do szpitala. Podczas rekonwalescencji ojciec zabawiał go, ucząc matematyki, co pozwoliło mu zrozumieć siłę abstrakcji i rozwinąć pasję do tej dyscypliny.
Po pobycie w szpitalu wrócił do szkoły i stał się jednym z najlepszych uczniów na lekcjach matematyki i fizyki.
Zacząłem się mocno starać: na treningu próbowałem rozwiązać każde zadanie z podręcznika. W ostatniej klasie szkoły średniej zająłem trzecie miejsce w kraju, zarówno z matematyki, jak i fizyki, w Concours Général, francuskiej olimpiadzie dla najlepszych uczniów szkół średnich.
– wspomina akademik.
Ze względu na problemy zdrowotne kontynuował naukę w szkole średniej w Lyonie i rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. W tym momencie profesor Jean Braconnier namówił go do ubiegania się o stanowisko w Narodowym Centrum Badań Naukowych. Talagrande przyznaje, że szansa ta skierowała go na ścieżkę kariery matematyka, dając mu swobodę pracy na własnych warunkach.
W 1981 roku poślubił swojego kolegę Wansona Raya Od początku rozumiał, jak ważna jest dla mnie matematyka i robił wszystko, co w jego mocy, aby chronić mój czas pracy. Był idealnym towarzyszem w moim życiu i pracy.
.
Jeśli chodzi o jego metodę studiowania matematyki, Talagrande powiedział, że się nauczył Myślałem głównie o problemach badawczych stawianych przez innych, dopóki nie udało mi się rozwinąć własnych pomysłów
.
Odnosząc się do tego, jak radzi sobie z problemami, twierdzi, że nie ma magicznej recepty, a raczej strategię polegającą na badaniu konkretnych sytuacji. A może powinienem się bać zacząć w pełni rozumieć sytuacje, które są niemal trywialne?
i wtedy Spróbuj zidentyfikować inne problemy, które mogą być łatwiejsze, ale trudność powinna mieć podobny charakter
.
Dla matematyka, Cierpliwość i technika są niezbędne w matematyce, tak samo jak alpiniści nie mogą dotrzeć na szczyt góry bez lin i hamulców.
.
Talagrande jest piątym Francuzem, który zdobył tę nagrodę od czasu jej ustanowienia w 2003 roku. Podziękując mu za nagrodę, ogłosił, że kwotę, którą otrzyma, wynoszącą ponad 721 000 dolarów, oprócz nagrody Shaw Prize przekaże na stworzenie nowy projekt. Nagroda jest w nim Ulubione obszary matematyki
Są to koncentracja skali, szkło spinowe i najwyższy z procesów losowych.
Nagroda zostanie mu wręczona 21 maja na Uniwersytecie w Oslo.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?