23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niepokojące wideo w barze Sylt – DW – 25.05.2024

Niepokojące wideo w barze Sylt – DW – 25.05.2024

To tylko 15-sekundowe wideo, ale wywołuje poważne zamieszanie polityczne Berlin. Przedstawia grupę młodych ludzi na tarasie dość drogiego baru w Wyspa Sylt, na Morzu Północnym. Zostało sfotografowane w przyjemne, wczesne letnie popołudnie, z zachodzącym słońcem w tle. Młodzi ludzie noszą markowe ciuchy. Podskakują i skandują: „Niemcy są dla Niemców, dla obcokrajowców, uciekajcie!” Wygląda na to, że ktoś w tajemnicy salutuje Hitlerowi. Coś zakazanego w NiemczechTrzymając dwa palce między wargą a nosem, wyczarowuje wąsy dyktator.

Właściciel klubu nocnego: „Wszyscy są tu mile widziani!”

W czwartek klub nocny „Boni” w eleganckiej miejscowości Kampen na wyspie Sylt zdystansował się na Instagramie od nagrania, przyznając, że zostało ono nagrane w jego siedzibie. „Jesteśmy całkowicie zszokowani” – napisał właściciel Tim Baker. „Wszyscy goście, niezależnie od rasy, są tu mile widziani”. Tymczasem klub zna już nazwiska osób, które pojawiają się w rejestracji. Dodał: „Potępimy to obrzydliwe zachowanie i zastosujemy wszelkie możliwości wynikające z prawa karnego”.

Policja rozpoczęła dochodzenie

Policja we Flensburgu, na granicy niemiecko-duńskiej, dowiedziała się o filmie w czwartkowe popołudnie, który mógł zostać nagrany co najmniej tydzień temu. Arne Hennig, rzecznik prasowy lokalnej policji, powiedział DW: „W grę wchodzą przestępstwa polegające na podżeganiu i używaniu symboli organizacji niekonstytucyjnych. Na filmie widać, jak osoba podnosi prawą rękę”. Dochodzenia są już w pełnym toku.

Schultz: „To obrzydliwe”.

Wiadomość o filmie dotarła w piątek (24.05.2024) do kręgów politycznych w Berlinie, wywołując falę niezadowolenia, która dotarła do rządu federalnego. „Ten rodzaj sloganu jest odrażający” – stwierdził kanclerz. Olafa Schulza Dla dziennikarzy. „Oni są nie do przyjęcia!” W związku z tym stwierdził, że nie można tego uznać za zwykły „błąd”.

Olaf Schulz na najnowszym zdjęciu.Zdjęcie: Carsten Kohl/DPA/Image Alliance

Po rozmowie z Funke Media Group federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Wieser (jako kanclerz Niemiec) powiedziała: SPDPowiedział: „Ktokolwiek skanduje nazistowskie hasła, takie jak «Niemcy dla Niemców, wykończcie obcokrajowców», przynosi Niemcom hańbę”. Weiser powiedział, że pytanie brzmi: „Czy to po prostu ludzie żyją w równoległym społeczeństwie obfitości, odciętym od rzeczywistości i? depcząc wartości naszego podstawowego prawa.”

READ  Argentyna unieważnia dekret dotyczący opieki nad byłym prezydentem Fernandezem – DW – 14.12.2023

Sekretarz Generalny w Berlinie Wolna Partia Demokratyczna„To szokujące widzieć coś takiego” – powiedział Bijan Gir Saray, członek partii również w koalicji rządowej. Dodał przede wszystkim w środku debaty o tym, jak lepiej chronić demokrację w Niemczech.

Znak separacji dla tych, którzy dużo pływają?

Szum był również bardzo duży, ponieważ bary i kluby na Sylcie od lat sześćdziesiątych XX wieku były uważane za miejsca spotkań bogatych i zamożnych. Swoje letnie domy ma tu wielu biznesmenów, polityków, gwiazd kina i telewizji. Widać wyraźnie, że młodzi mężczyźni na filmie również są w bardzo dobrej formie. Czy ta klasa społeczna również ma teraz problem z postawami skrajnie prawicowymi i ksenofobicznymi?

Wątpliwości te widać także w wypowiedziach polityków regionalnych kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, którzy skomentowali wideo. Minister edukacji stanowej Karim Brim (z Partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej) mówił o czymś w rodzaju „oznaki spadku” bogactwa. Minister ds. integracji Aminata Toure (Zieloni) powiedziała Niemieckiej Sieci Wyzwolenia (RND): „To nie jest głupi, dziecinny żart, ale najgorszy rodzaj nazistowskiego wrzasku dorosłych na otwartej scenie. Obrzydliwe i obrzydliwe”. Powinni się wstydzić! „Teraz musi zostać wszczęte dochodzenie”.

Właściciel boi się utraty wizerunku Celta

Właściciel klubu nocnego Pony, Tim Baker, obawia się teraz, że incydent może mieć wpływ na jego pub i całą wyspę. Powiedział Niemieckiej Agencji Informacyjnej (dpa), że w przyszłości goście będą zachęcani do powiadamiania portierów o incydentach rasistowskich. Sprawa dotknęła całą wyspę. „Wszyscy są smutni z powodu tego, co się stało” – powiedział Baker. Zgodnie z orzeczeniem Bakera pięciu zaangażowanym w sprawę osobom zostanie nie tylko dożywotni zakaz korzystania z posagu. „Lepiej, że już nie pokazują się na Sylcie” – ma nadzieję.

(LGC/DZC)