18 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nauka odkrywa tajemnicę: czy rekiny śpią?

Nauka odkrywa tajemnicę: czy rekiny śpią?

Rekiny utrzymują okresy snu, aby oszczędzać energię. (Julie Larsen Maher)

Sen to zachowanie wszechobecne w całym królestwie zwierząt. Zwykle charakteryzuje się uporczywym bezruchem i zmniejszoną reaktywnością.

Pomimo podstawowego upośledzenia snu, jego utrzymywanie się w czasie ewolucji wskazuje, że spełnia on jedną lub więcej podstawowych funkcji. Jedną z hipotez dla tak podstawowej funkcji jest to, że Sen oszczędza energię, promując odpoczynek i spowalniając tempo metabolizmu w stosunku do stanu czuwania.

. zostało zgłoszone Oszczędność energii podczas snu u różnych zwierzątw tym ludzi, koty, szczury, ptaki i muszki owocowe, ale nie wiadomo, czy zmniejszone spożycie energii wystąpiło również podczas snu ryb.

Badanie przeprowadzone przez grupę badaczy z instytucji naukowych w Australii wykazało, że robią to rekiny Utrzymuj okresy snu, aby oszczędzać energię.

Badania prowadzone przez Michaela Kelly’ego z University of Western Australia mają siedem rekiny szachowe Z Zatoki Hauraki, w północno-wschodniej Nowej Zelandii, są trzymane w akwariach zewnętrznych w naturalnych warunkach oświetleniowych. Zwierzęta karmiono dietą sardynek i utrzymywano przez co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem eksperymentów. Pokarm wstrzymywano na co najmniej 48 godzin przed rozpoczęciem eksperymentów, aby upewnić się, że zwierzęta osiągnęły stan po wchłonięciu.

Podczas gdy rekiny miały otwarte oczy podczas pływania, odkryły, że podczas snu te zwierzęta pozostają zamknięte (Europa Press)
Podczas gdy rekiny miały otwarte oczy podczas pływania, odkryły, że podczas snu te zwierzęta pozostają zamknięte (Europa Press)

Po tym okresie te rekiny szachowe (które otrzymały swoją nazwę) Ponieważ kolorystyka ciemnych plam na ich skórze przypomina szachownicę) Umieszczono je pojedynczo w szczelnej komorze spirometrycznej. Spirometria z przerywanym przepływem i nagrania wideo Po 48 godzinach, aby umożliwić każdemu zwierzęciu aklimatyzację do nowych warunków przed rozpoczęciem zbierania danych. Następnie każdy protokół był kontynuowany przez 24 godziny, podczas których byli wystawieni na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności.

W tym czasie oceniali Zmiany szybkości zużycia tlenu W celu ustalenia, czy sen jest czynnikiem ograniczającym oszczędzanie energii kręgowców zimnokrwistych.

READ  Odkrywają tajemniczy obiekt, który wydmuchuje kurz w kosmos

Stany oczu oceniano jako otwarte lub zamknięte, a nieaktywne pozycje ciała rekina oceniono jako płaskie (leżące na dnie zbiornika) lub pionowe (siedzące na płetwach piersiowych). Podczas gdy rekiny miały otwarte oczy podczas pływania, odkryły, że w stanie snu oczy tych zwierząt pozostają zamknięte.

Podczas gdy rekiny pływały, wykryto wysoki poziom tlenu (Pixabay)
Podczas gdy rekiny pływały, wykryto wysoki poziom tlenu (Pixabay)

Stany aktywności skategoryzowano jako pływanie, odpoczynek (nieaktywność <5 min) lub sen (nieaktywność przez ponad 5 min). Badanie wykazało, że poziom tlenu u rekinów był znacznie niższy podczas okresu snu, który trwał około 5 minut. Inne oznaki, że śpią, to to, że w okresie aktywności zwierząt, tj. Kiedy pływali, zarejestrowano wysoki poziom tlenu.

Jeśli chodzi o pozycję ciała, naukowcy zauważyli, że podczas snu przyjmują płaską pozycję ciała, w przeciwieństwie do spoczynku, gdzie pozostawały wyprostowane. Dzięki tym badaniom obalono starą teorię, która głosiła, że ​​rekiny nie śpią.

Czytaj: