21 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minęły 32 lata od masakry jezuitów w Salwadorze

Minęły 32 lata od masakry jezuitów w Salwadorze

Wspólnota jezuitów w Salwadorze upamiętnia 32. rocznicę masakry sześciu księży w 1989 roku przez dowódcę armii kraju Ameryki Środkowej w San Salvador (Salwador). EFE / Miguel Lemos

W sobotę wspólnota jezuitów w Salwadorze obchodziła wspomnienie 32. rocznica masakry sześciu księży, pięciu Hiszpanów i dwóch kobiet w 1989 roku przez dowództwo armii Ameryki Środkowej.

Ceremonia odbyła się na terenie kampusu Uniwersytetu Ameryki Środkowej (UCA), gdzie religię wykonano w kontekście wojny domowej w Salwadorze (1980-1992).

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się, aby wziąć udział we mszy, wydarzeniu kulturalnym i wysłuchać przesłania rektora Uniwersytetu Azji Centralnej Andrzeja Olivy, który podkreślił, że dziedzictwo jezuitów wciąż żyje.

Archiwalne zdjęcie wspólnoty katolickiej biorącej udział w procesji poświęconej jezuitom poległym w 1989 roku podczas wojny domowej w Salwadorze.  EFE / Rodrigo Sura / Archiwum
Archiwalne zdjęcie wspólnoty katolickiej biorącej udział w procesji poświęconej jezuitom poległym w 1989 roku podczas wojny domowej w Salwadorze. EFE / Rodrigo Sura / Archiwum

„W czasie żałoby po śmierci tak wielu bliskich z powodu pandemii oraz konfrontacji i decyzji politycznych, które oddalają nas od ścieżki demokratycznej i prowadzą do autorytaryzmu i militaryzmu, męczennicy Salwadoru pozostają źródłem inspiracji, – powiedziała Oliva.

Dodał, że spuścizna jezuitów wzywa do „trwania po stronie ubogich, zawsze po stronie prawdy, sprawiedliwości, pokoju i dobra wspólnego”.

„Jesteśmy zobowiązani do dalszego ujawniania kłamstw i bycia światłem pośród wielu ciemności, w których żyje nasz lud. Dziedzictwo naszych męczenników nadal oświetla drogę tego ludu. Dodał, że jego niesprawiedliwe i okrutne męczeństwo staje się źródło życia każdego dnia.”

Zdjęcie aktowe członków społeczności katolickiej biorących udział w procesji poświęconej jezuitom poległym w 1989 roku podczas wojny domowej w Salwadorze.  EFE / Rodrigo Sora
Zdjęcie aktowe członków społeczności katolickiej biorących udział w procesji poświęconej jezuitom poległym w 1989 roku podczas wojny domowej w Salwadorze. EFE / Rodrigo Sora

Pandemia COVID-19 wstrzymała wydarzenia w 2020 r., a 2021 r. drastycznie zmniejszyła liczbę uczestników uroczystości, która zgromadziła setki Salwadorczyków w czuwaniu w latach poprzedzających kryzys zdrowotny.

Ta 32. rocznica przypada w czasie, gdy sprawa karna zostaje zamknięta na mocy decyzji Wydziału Karnego Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości, bez wiedzy, czy środki mające na celu uchylenie wyroku zostały przyjęte.

READ  Data, godzina, gdzie i jak to zobaczyć

We wrześniu 2019 r. wspomniany Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w odpowiedzi na skargę kasacyjną obrony wojskowych oskarżonych o bycie kulturalnymi autorami.

Archiwalne zdjęcie studentów z Hondurasu zwiedzających muzeum na Uniwersytecie Ameryki Środkowej (UCA) w San Salvador, gdzie wystawione są rzeczy osobiste sześciu księży jezuitów i dwóch członków ich personelu, którzy zostali zabici przez salwadorskie wojsko w 1989 roku. EFE/Roberto Escobar/Plik
Archiwalne zdjęcie studentów z Hondurasu zwiedzających muzeum na Uniwersytecie Ameryki Środkowej (UCA) w San Salvador, gdzie wystawione są rzeczy osobiste sześciu księży jezuitów i dwóch członków ich personelu, którzy zostali zabici przez salwadorskie wojsko w 1989 roku. EFE/Roberto Escobar/Plik

Decyzja ta położyła kres wznowieniu procesu, który został podyktowany w 2018 r., po uchyleniu ustawy o amnestii z 1993 r., która w 2019 r. również groziła bezkarnością na mocy przyjętej przez Kongres i następnie zawetowanej ustawy o pojednaniu narodowym. Buckley.

16 listopada 1989 r., pięć dni po tym, jak partyzanci z Frontu Wyzwolenia Narodowego Farabundo Martiego (FMLN) rozpoczęli ofensywę „Hasta el cappe” w stolicy, elitarne kierownictwo armii salwadorskiej pochłonęło życie jezuitów.

Hiszpańskimi ofiarami byli Ignacio El Correa, Segundo Montes, Ignacio Martin Barro, Amando Lopez, Juan Ramon Moreno, Salwador Joaquin Lopez, pracownik Uniwersytetu Kalifornijskiego na Elbie i jej 16-letnia córka Selena Ramos.

Widok muralu poświęconego jezuitom zamordowanym w 1989 roku na Uniwersytecie Ameryki Środkowej (UCA), w San Salvador (El Salvador).  EFE / Rodrigo Sura / Archiwum
Widok muralu poświęconego jezuitom zamordowanym w 1989 roku na Uniwersytecie Ameryki Środkowej (UCA), w San Salvador (El Salvador). EFE / Rodrigo Sura / Archiwum

Ellacuría, ówczesny rektor Uniwersytetu Azji Środkowej, potępił warunki wyzysku i nędzy większości chłopów w kraju, na co zgodził się arcybiskup San Salvador, św. Oscar Arnulfo Romero.

Za tę zbrodnię tylko pułkownik Guillermo Benavides został uwięziony w Salwadorze, skazany na 30 lat więzienia w 1991 roku za rozkaz zabójstwa jezuitów oraz odmowę ułaskawienia i skrócenie kary za zbrodnię przeciwko ludzkości. .

W 2020 roku hiszpański sąd krajowy skazał byłego wiceministra bezpieczeństwa publicznego Salwadoru, Innocente Montano, na 133 lata i cztery miesiące więzienia.

(z informacją z EFE)

Czytaj: