2 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Meksyk traci pozycję w AL

Meksyk traci pozycję w AL

Monterey. – Wynik Meksyku pogorszył się w jego krajowym indeksie ryzyka.

Z piątego miejsca w 2015 r. spośród 17 gospodarek Ameryki Łacińskiej przesunął się na jedenaste miejsce w 2023 r.

W tym okresie Meksyk został wyparty przez Brazylię, Kolumbię, Kostarykę, Gwatemalę, Dominikanę i Paragwaj. Dziś wszystkie te kraje są uważane za bezpieczniejsze.

Tak wysoki poziom meksykańskiego ryzyka jest bardzo kosztowny dla finansów publicznych.

Jak wyliczył JP Morgan Chase, tak zwane ryzyko kraju nazywa się EMBI (Emerging Markets Bond Index), w oparciu o zachowanie długu zewnętrznego emitowanego przez każdy kraj.

EMBI to różnica między stopami procentowymi płaconymi przez obligacje denominowane w dolarach z krajów słabo rozwiniętych w porównaniu z 10-letnimi obligacjami skarbowymi USA, które są uważane za „wolne od ryzyka”.

Zatem EMBI danego kraju jest równy minimalnej stopie, jakiej inwestor może zażądać, aby zainwestować w tym kraju.

Do pierwszej połowy lipca br. ryzyko kraju w Meksyku wzrosło o 45,9 proc. w porównaniu do poziomu z końca lipca 2015 r.

W związku z tym Gabriela Seiler, dyrektor ds. analiz ekonomicznych w Banco Base, zwraca uwagę, że rok 2015 był rokiem dużej zmienności kursu walutowego, a Donald Trump pozostał jedynym kandydatem Partii Republikańskiej.

„W 2016 roku Donald Trump wygrał wybory w Stanach Zjednoczonych, kurs walutowy osiągnął najwyższy poziom w historii, a potem przyszedł Brexit, a te czynniki wygenerowały awersję do ryzyka na arenie międzynarodowej, a także w Meksyku” – powiedział.

Zaznaczył, że awersja do ryzyka w meksykańskiej gospodarce jest widoczna w dotychczasowym odpływie kapitału z rządowych papierów wartościowych, jaki miał miejsce w tym roku.

„Maj to czas, kiedy miał miejsce największy napływ kapitału i w tym miesiącu wydano dekrety i tory tymczasowego przejęcia Virosoru, więc jasne jest, że teraz wewnętrzna ekonomia polityczna generuje niepewność i zwiększa awersję do ryzyka; Myślę też, że ogólna niepewność panująca w kraju jest (szkodliwa)” – zauważył.

READ  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych potwierdza ujawniony projekt proponujący zakończenie aborcji jako prawa konstytucyjnego i wszczyna śledztwo

I uważał, że odpływ kapitału może być kontynuowany przez pozostałą część roku, zwłaszcza że zbliżają się wybory prezydenckie.

Zwrócił uwagę, że „w 2023 r. nadal istnieje duże prawdopodobieństwo, że ryzyko w Katarze będzie nadal rosło, także dlatego, że zbliżamy się do przyszłorocznych wyborów federalnych, a tym, co może wywołać większy strach, jest zdobycie przez partię Moreny prezydentury i większości w Kongresie, zwłaszcza że nie będzie przeciwwagi dla radykalnych zmian w konstytucji”.

Wykluczył, że zadłużenie państwa wpłynie na wskaźnik „ryzyka państwa”.