Meksyk I Polska Jesteśmy dwoma narodami o historycznych korzeniach, społecznych uwarunkowaniach i ważnych wspólnych chwilach; Bliżej, niż mogłoby się wydawać w świetle geografii.
Pierwsze stosunki dyplomatyczne między rządami Meksyk i Polska W XX wieku występują one w ramach renesansu Polski jako niepodległego państwa w 1918 roku oraz epoki porewolucyjnej Meksyku. 1 września 1921 r. prezydent Alvaro Obregon ogłosił w swojej misji, że Meksyk uznał Polskę za niepodległe państwo.
Polski przedstawiciel dyplomatyczny, książę Albert Stanisław Radziwiłł, wyjeżdża z Poselstwa RP w Waszyngtonie na obchody stulecia odzyskania przez Meksyk niepodległości w 1921 roku. Ale formalnie powstała dopiero w 1928 roku. Stosunki dyplomatyczne. Należy zauważyć, że w latach dwudziestych oba kraje przechodziły złożone procesy konsolidacji instytucjonalnej.
Polska przyjmuje meksykańską propozycję nawiązania stosunków dyplomatycznych i wyraża zgodę na otwarcie wzajemnych misji, Polska w 1928 r. w Meksyku i Meksyk w 1933 r. w Warszawie.
w 1930 roku Meksyk i Polska Podpisują Traktat o Przyjaźni, Handlu i Żeglugi, będący pierwotną podstawą prawną stosunków dwustronnych. Meksyk oparł się hitlerowskiej okupacji Polski w 1939 roku i utrzymywał więzi z polskim rządem na uchodźstwie, ponieważ reprezentował swój naród walczący o suwerenność i niepodległość. Z tego powodu Meksyk odwiedził premier Polski generał Władysław Sikorski w 1942 r., Kiedy oba kraje uzgodniły, że Meksyk przyjmie 30 000 polskich uchodźców, w tym 1453 osieroconych dzieci, znanych jako „Dzieci Santa Rosa”. ”, od nazwy hacjendy, która przyjęła ich w stanie Guanajuato.
Pod koniec II wojny światowej, w lipcu 1945 r., Meksyk jako pierwszy kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne i uznał strukturę Tymczasowego Rządu Jedności PRL.
w 1960 r. Meksyk i Polska Postanowili ponownie otworzyć swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne na poziomie dyplomatycznym, intensyfikując kontakty w dziedzinie kultury, edukacji i sportu. Prezydent Adolfo López Mateos złożył wizytę państwową w Polsce w 1963 r. z wielką wystawą w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wizyta Papieża Jana Pawła II w Meksyku była być może jednym z momentów, kiedy mieszkańcy Meksyku i Polski zbliżyli się i lepiej poznali. W 1979 r. polski Papież odwiedził oba kraje, tworząc bezprecedensową harmonię kulturalną i religijną między obydwoma krajami, ponieważ wycieczki były szeroko transmitowane w telewizji w obu krajach.
Ewolucja polityczna w Polsce, zapoczątkowana przez ruch niepodległościowy Solidarności w latach 80., była z dużym zainteresowaniem śledzona w Meksyku, który stanowił fazę przejściową w kierunku końca komunizmu w krajach pod rządami sowieckimi i marksistowsko-leninowskimi.
Wielkie otwarcie polityczne Polski i jej przejście do gospodarki rynkowej zbiegło się z otwarciem gospodarczym Meksyku w dekadzie lat 90., tworząc zbliżenie polityczne między obydwoma krajami i dialog między obydwoma krajami cieszący się odradzającą się demokracją. 21. Wiek. Początek handlu dwustronnego na dużą skalę.
Meksyk przyjął w 1998 r. wizytę polskiego premiera Jerzego Bucka, a następnie ministrów spraw zagranicznych obu krajów. W 2004 r. wizytę państwową w Polsce złożył prezydent Meksyku Vicente Fox, w tym samym roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Meksyk zbudował swoje istnienie na głębokich wartościach wolności, równości i demokracji, co później doprowadziło do zintegrowania zasad czy reguł stosunków między państwami, takich jak samostanowienie narodów. , nieinwazyjne. , nienabywania terytoriów siłą, nieingerencji, równości prawnej państw i ogólnie poszanowania zasad prawa międzynarodowego jako gwarancji pokoju i przyjaznych stosunków.
W minionym roku, w którym doświadczyliśmy rosyjskiej inwazji i agresji na Ukrainę, Meksyk uznał zasady prawa międzynarodowego związane z wolnością i poszanowaniem praw innych, których Meksyk zawsze z dumą bronił. Aktywna i bardzo konstruktywna rola Meksyku jako wybranego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jest wyraźnym dowodem stabilności naszych stanowisk.
W jej ramach w lipcu 2022 r. zorganizowaliśmy w mieście Meksyk XII Spotkanie Mechanizmu Konsultacji Politycznych między Meksykiem a Polską na szczeblu wiceministrów, które odbywa się od kilku lat.
Chociaż pandemia spowolniła stosunki międzynarodowe wszystkich państw, jesteśmy w doskonałym momencie, aby wznowić wszystkie aspekty, które składają się na nasze stosunki dwustronne. Prawie 20 lat po wejściu Polski do UE można powiedzieć, że możliwości zbliżenia z Meksykiem nie są dostatecznie rozwinięte.
Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 20 lat wymiana handlowa wzrosła o ponad 20%, jednak nie w takim stopniu, w jakim dwa kraje wielkości Meksyku i Polski dysponują instrumentami współpracy handlowej, takimi jak umowy stowarzyszeniowe. Meksyk wstąpił do Unii Europejskiej i osiągnął wielki rozwój przemysłowy w takich dziedzinach jak przemysł samochodowy, nowe technologie, elektromobilność czy przemysł kosmiczny.
Obecnie Polska jest piątą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej i 12. co do wielkości partnerem handlowym Meksyku w regionie. Handel dwustronny, nawet jeśli przekracza 3 miliardy dolarów rocznie, według danych z 2022 roku, nadal nie wydaje się wykorzystywać potencjału, jaki reprezentują obie gospodarki.
Rząd i sektor prywatny muszą mieć szczerą chęć promowania synergii, które tworzą dobrobyt dla naszych firm i ludzi. Przyjęcie i wejście w życie Umowy modernizacyjnej między Meksykiem a Unią Europejską to fundamentalne bogactwo możliwości, które pozwolą na pogłębienie dwustronnych relacji gospodarczych.
W 2022 roku podróżowało ponad 66 tysięcy Polaków Meksyk A w 2021 roku było ich 60 tys. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie ich więcej, że ich pobyt w Meksyku będzie owocny i że coraz więcej Meksykanów będzie przyjeżdżać do Polski. Nasza współpraca naukowa i kulturalna jest intensywna i będzie się dalej zacieśniać. Mamy szeroki zakres podpisanych umów i obejmujemy główne uczelnie obu krajów, jednak zawsze można to rozszerzyć. W tym miesiącu będziemy realizować plan działania na kolejne cztery lata. W zakresie współpracy naukowo-technicznej Meksyk i Polskę łączą wielkie zbieżności, które do tej pory nie zostały dostatecznie pogłębione.
Uważam, że dyplomacja parlamentarna jest najważniejszą żyłą komunikacji politycznej, pogłębiającą odpowiednie uprawnienia legislacyjne. W 2022 roku zaczęliśmy wykorzystywać stół polskich rodzin do promowania naszej obecności w gastronomii. Polska – Tak jak Meksyk– Kuchnia ma ważne miejsce. Od 2010 roku kuchnia meksykańska jest niematerialnym dziedzictwem ludzkości, rozpoczęliśmy kampanię zapraszającą wszystkich Polaków na tacos w każdą sobotę.
Kampania „SoboTaco” (inspirowana sobotnią Sobotą w języku polskim) została dobrze przyjęta i jest narzędziem dla restauracji, supermarketów i rodzin, aby przynajmniej jeden dzień w tygodniu pamiętać o meksykańskich produktach.
Sztuka, w tym muzyka i meksykańskie sztuki plastyczne, budzi duże zainteresowanie Polska. Z tego powodu w 2023 roku będziemy bardzo silnie obecni kulturalnie w Warszawie, upamiętniając 95. Miasta Dziedzictwa Ludzkości przy Alei Głównej Warszawy.
Nie ma takiej odległości, żadnej różnicy, której nie można przekroczyć, gdy jest prawdziwa wola. Musimy wzmocnić to pragnienie w naszych stosunkach z Meksykiem, liderem Ameryki Łacińskiej PolskaLider w Europie Środkowej.
Umocnienie wzajemnych relacji strategicznych, które oba kraje poruszyły podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku w 2017 roku, jest zadaniem oczekującym na realizację, któremu musimy nadać wielką wagę. Meksyk i Polska zasługują na głębszą przyjaźń i bardziej dynamiczne stosunki; Jesteśmy sobie bliscy, podziwiamy się, nie ma między nami żadnych dziwnych różnic, ale zbiegi okoliczności i wielkie zdolności, razem, jako coraz bliżsi przyjaciele i partnerzy, możemy stworzyć lepszy dobrobyt dla naszych ludzi.
KUMPEL
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy