Serwis informacyjny czeskiego Ministerstwa Obrony poinformował wczoraj, że Polska przyjęła pomoc Czech w rozwiązaniu sporu granicznego z Białorusią.
„Warszawa zdecydowała się przyjąć pomoc Czech w rozwiązaniu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Teraz będą negocjowane konkretne opcje tej pomocy” – czytamy w oświadczeniu.
Kilka godzin temu premier Czech Andrzej Babis powiedział, że Praga wspomogła w szczególności Warszawę, proponując wysłanie policji lub wojsk na granicę polsko-białoruską i czeka na odpowiedź Polski.
Użycie czeskiej grupy wojskowej poza granicami państwa musi być zatwierdzone przez obie izby parlamentu.
W piątek minister obrony Mariusz Blassak spotkał się z kolegami w Czechach i na Węgrzech na temat możliwości udzielenia pomocy wojskowej Warszawie w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej – poinformowała PAP.
Polski minister podkreślił, że wojsko Czech i Węgier może pomóc swoim polskim odpowiednikom w ochronie granicy Białorusi i pobliskich dróg.
Sytuacja na granicy białorusko-polskiej pogorszyła się od początku listopada, a tysiące migrantów, głównie z Iraku i innych krajów Bliskiego Wschodu, napływają do UE w nadziei na ucieczkę.
Polscy urzędnicy wzmocnili bezpieczeństwo na swoich granicach, oskarżając Mińsk o wywołanie kryzysu migracyjnego dla celów politycznych. Mińsk zaprzecza zarzutom, jakoby Warszawa przymusowo deportowała imigrantów.
Wiceprezydent UE Margaritas Shinas powiedział, że sankcje UE pomogły złagodzić kryzys związany z migrantami na granicy białorusko-polskiej.
„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Nasze groźby (…) dotyczące sankcji wobec tych, którzy ułatwiają transport migrantów (…) i nasza pomoc w powrocie miały pozytywny wpływ” – powiedział Shinas w wywiadzie. Świat.
Shinaz potępił „zmasowany, zakrojony na dużą skalę i planowany mieszany atak” na granicy. Zwrócił uwagę, że kryzys ma także aspekt „edukacyjny”, ponieważ niepewni Europejczycy zdają sobie sprawę, że problem migracji dotyczy wszystkich.
Shinas powiedział, że Unia Europejska nie udzieliła pomocy finansowej prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence.
„Europejscy przywódcy zwiększyli liczbę kontaktów, aby znaleźć rozwiązanie, ale zmierzamy w kierunku nowych barier dyplomatycznych lub przeciwko przewoźnikom (handlarzom ludźmi)” – dodał.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy