29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kubańscy lekarze docierają do 55 uniwersytetów sponsorujących

Kubańscy lekarze docierają do 55 uniwersytetów sponsorujących

Ernesto Martinez Illuriaga

Reporter

Gazeta La Jornada
sobota, 19 sierpnia 2023, s. 13

Morelia, Michigan Grupa 100 profesorów z kubańskich instytucji nauk medycznych, którzy będą pracować w 55 Benito Juarez University of Social Welfare, który zostanie otwarty w 50 meksykańskich gminach, przybyła wczoraj na międzynarodowe lotnisko Morelia w Michoacan.

Za przyjęcie lekarzy odpowiadał Nelson Ocaña, zastępca szefa misji w Ambasadzie Kuby w tym kraju. Obecnie w różnych częściach republiki działa 145 szkół opiekuńczych.

Jednak uczelnie, które mają zostać uruchomione w tym roku, będą dawać pierwszeństwo zawodom pielęgniarskim i lekarskim, biorąc pod uwagę poważny deficyt opieki medycznej w kraju – poinformowano.

W przypadku Michoacán 29 kubańskich specjalistów pracuje już w różnych szpitalach w gminach Lázaro Cárdenas, Zamora, Ciudad Hidalgo, Zitacuaro, La Piedad i Uruapan. Są specjalistami w dziedzinie onkologii, nefrologii, neurologii, kardiologii, reumatologii, gastroenterologii, otolaryngologii, angiologii i chirurgii naczyniowej.

Minister zdrowia stanu Michoacán, Elías Torres Ibarra, zapowiedział przybycie kolejnych 781 kubańskich specjalistów, którzy mają zająć się obszarami wiejskimi.

Dodał, że najpilniejsze potrzeby to 91 lekarzy chorób wewnętrznych, 68 lekarzy położnictwa i ginekologii, 66 anestezjologów, 66 chirurgów ogólnych, 56 pediatrów i 13 radiologów.

W całym kraju potrzebnych jest 13 tysięcy lekarzy specjalistów, ale nie ma ich z powodu błędów w planach rządu i uczelni, zwłaszcza w świetle argumentu, że lekarze odmawiają pracy w odizolowanych i niebezpiecznych obszarach.

Trzeba sprowadzić lekarzy z dowolnego miejsca, w rejony, które ich wymagają, a Kuba ma dobry poziom specjalizacji medycznych— podkreślił Elias Torres.

READ  Daniel Drexler żyje w dwóch równoległych światach: medycynie i muzyce - La Foz de la Frontera