3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kto jest nowym dowódcą sił zbrojnych?  Z Ukrainy – DW – 09.02.2024

Kto jest nowym dowódcą sił zbrojnych? Z Ukrainy – DW – 09.02.2024

Generał, który bronił Kijowa w 2022 roku, Oleksandr Sirski, zastępuje słynnego generała dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Założyzny. prezydent, Wołodymyr Zełenski Podkreślił, że potrzebne są „pilne zmiany”, gdyż „osiągnięcie celów” w terenie nie jest możliwe.

Mówi się, że relacje Zełenskiego z Założyzny Ciągle krążą także pogłoski, że Założny zamierza zająć się polityką i kandydować podczas wyborów, choć nie wyrażał publicznie swoich ambicji w tym zakresie.

Zełenski pochwalił doświadczenie nowego dowódcy na polu walki, jego kluczową rolę w obronie Kijowa w początkowej fazie wojny oraz w bardzo szybkiej ofensywie ukraińskiej w 2022 roku.

Do czasu awansu Serski był najwyższym rangą dowódcą armii. Wielu uważa to za charakterystyczne dla radzieckiej doktryny wojskowej, skupiającej się bardziej na celach, a mniej na ochronie życia żołnierzy. W rozmowie z DW były oficer brytyjskiego wywiadu wojskowego Frank Ledwidge ostrzegł, że Cirsky był „mniej popularny wśród żołnierzy”, ponieważ „mniej niechętny był do ofiar” niż Założny.

Obrońca Kijowa

Sersky urodził się w 1965 roku w Rosji, niedaleko Moskwy. W latach 80. uczęszczał do Wyższej Szkoły Dowodzenia Wojskowego w stolicy Rosji, a następnie przez pięć lat służył w Armii Radzieckiej. Stacjonował na Ukrainie po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Następnie awansował na kolejne szczeble ukraińskiej armii i w 2014 r. koordynował operacje Kijowa przeciwko prorosyjskim rebeliantom. W 2019 r. został dowódcą ukraińskich sił lądowych.

Po inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku Serski był jednym z głównych architektów obrony Kijowa. Zgodnie z jego zaleceniem siły ukraińskie utworzyły wokół miasta dwa poziomy obrony oraz zniszczyły mosty i lokalną tamę.

Według wielu analityków środki te utrudniły atakującym natarcie. Siłom rosyjskim nie udało się dotrzeć do Kijowa i ostatecznie zostały zmuszone do wycofania się. W kwietniu 2022 roku Zełenski przyznał mu tytuł „Bohatera Ukrainy”.

READ  Embajada de Rusia en EE.UU.: „No vamos a retroceder ni a quedarnos quietos ante las amenazas de sanciones”
Zełenski uznał, że konieczna jest „pilna zmiana”.Foto: Prezydencja ukraińska/ZumaWire/Imago

Serski brał także udział w udanych ukraińskich kontratakach w Charkowie i Chersoniu, co pozwoliło Ukrainie szybko odzyskać kontrolę nad dużymi obszarami swojego terytorium. Jesienią 2022 i wiosną 2023 roku przejął odpowiedzialność za obronę Solidaru i Bachmuta, które siły ukraińskie zostały ostatecznie zmuszone porzucić po długich i śmiercionośnych bitwach.

Co się zmieni z Cirskim na czele?

Siły ukraińskie znajdują się obecnie pod presją z powodu rosyjskich ataków na kilka punktów na linii frontu, w szczególności w Awdijiwce koło Doniecka.

Zdaniem Ledwidge'a nominacja Syrskiego może obecnie oznaczać „ważną zmianę strategiczną” dla Ukrainy, zwłaszcza w świetle nieporozumień z jego poprzednikiem w sprawie dopuszczalnych strat. „Nie mam co do tego wątpliwości [Sirski] Obecnie, w trakcie naszej rozmowy, zaleca, aby Ukraińcy jak najdłużej utrzymali się pod Awdijówką za wszelką cenę, tak jak to zrobił podczas kampanii Bachmuta, która moim zdaniem i zdaniem wielu innych była prawdopodobnie kampanię pełną błędów” – stwierdził.

(irs/ms)