23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Książę Harry przegrywa sprawę Sądu Najwyższego w sprawie swojego bezpieczeństwa

Książę Harry przegrywa sprawę Sądu Najwyższego w sprawie swojego bezpieczeństwa

(CNN) — Książę Harry przegrał skargę sądową przeciwko decyzji brytyjskiego rządu o pozbawieniu go ochrony finansowanej przez podatników po tym, jak ustąpił z obowiązków królewskich.

Harry podjął kroki prawne przeciwko Ministerstwu Spraw Wewnętrznych po tym, jak w lutym 2020 r. podjęto decyzję, że nie będzie już otrzymywał „tego samego stopnia” ochrony podczas pobytu w kraju.

Podczas grudniowej rozprawy prawnicy Harry'ego stwierdzili, że decyzja oznacza, że ​​został „wykluczony” i potraktowany „mniej przychylnie” – podała brytyjska agencja informacyjna PA Media.

Według agencji prasowej jego prawnicy zwrócili także uwagę na nieuwzględnienie wpływu na reputację „skutecznego ataku” Wielkiej Brytanii na Harry’ego, który od lipca 2020 r. mieszka z żoną Meghan w Kalifornii.

Sąd orzekł jednak, że decyzja była uzasadniona i „nie była skażona niesprawiedliwością proceduralną”.

Książę Sussex głośno wypowiadał się na temat bezpieczeństwa swojej rodziny, często porównując sposób, w jaki traktowano jego żonę z leczeniem jego matki Diany. Nieżyjąca już księżna Walii zmarła w 1997 r. w wyniku obrażeń wewnętrznych w wyniku wypadku samochodowego przy dużej prędkości w Paryżu.

Ta sprawa prawna była jedną z kilku, które książę Harry prowadził w Wielkiej Brytanii. W styczniu wycofał pozew o zniesławienie przeciwko Associated Newspapers Limited (ANL), wydawcy „Mail on Sunday”.

Książę Harry pozwał ANL za zniesławienie w związku z artykułem z lutego 2022 r. dotyczącym roszczenia księcia Wysokiego Trybunału przeciwko Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii w związku ze środkami bezpieczeństwa podczas jego wizyty z rodziną w kraju.

Książę Harry złoży apelację od decyzji Sądu Najwyższego

Rzecznik prawny księcia Harry'ego powiedział Maxowi Fosterowi z CNN: „Książę Sussex złoży apelację od dzisiejszego orzeczenia oddalającego jego roszczenie o kontrolę sądową przeciwko organowi decyzyjnemu Komitetu Wykonawczego ds. Rodziny Królewskiej i Osobistości (RAVEC), w skład którego wchodzą Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Royal Household i Metropolitan Police, czyli Met.” .

READ  „Islamski ruch oporu” przyznaje się do ataku na amerykańskich żołnierzy – DW – 29.01.2024

Chociaż RAVEC nie używa tych oznaczeń, trzy kategorie – jak ujawniono w trakcie postępowania sądowego – tworzą „Grupę RAVEC”: klasa oparta na rolach, klasa dorywcza i klasa VIP.

Książę nie domaga się preferencyjnego traktowania, ale raczej uczciwego i zgodnego z prawem stosowania własnych zasad RAVEC, zapewniając mu takie same traktowanie jak inni, zgodnie z pisemną polityką RAVEC.

W lutym 2020 r. RAVEC nie zastosowała swojej pisemnej polityki wobec księcia Sussex i wykluczyła go z określonej analizy ryzyka. W przypadku księcia tak zwany „proces szyty na miarę” nie zastępuje analizy ryzyka.

Książę Harry ma nadzieję, że Sąd Apelacyjny wymierzy mu sprawiedliwość „i nie będzie komentował dalej sprawy w toku”.