1 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Koniunkcja Marsa, Jowisza i burza meteorów – naucz mnie o nauce

Powyższe zdjęcie pokazuje widok wielkiej burzy meteorów Leonidów, która miała miejsce 13 listopada 1833 r. Źródło: Astronomy Trek.

W ten weekend niebu towarzyszyć będzie piękna koniunkcja Marsa i Jowisza oraz być może spora liczba spadających gwiazd. Parowanie na pewno się wydarzy, ale oszałamiający deszcz meteorów, znany jako Tau Herculids, tak ekscytuje astronomów, że może rozświetlić nocne niebo 30-31 maja z zadziwiającym 1000 meteorów na godzinę!

29 maja wczesnym rankiem: Mars, Jowisz. Mars i Jowisz nadal się zbliżają i oddalą się od siebie o nieco 0,5 stopnia dzisiaj. Jeśli pozwolą na to warunki, będzie widoczny na wschód od godziny 4 rano.

Jak i kiedy widzisz? Aby cieszyć się tym wydarzeniem, po prostu spójrz w niebo około godziny przed wschodem słońca w kierunku wschodnim. Zalecamy oglądanie od 5:00 na podstawie Twojego czasu lokalnego. Widać go z dowolnego miejsca, choć trzeba brać pod uwagę warunki pogodowe: potrzebne jest czyste niebo, wolne od zanieczyszczeń świetlnych, aby cieszyć się nim w pełni. Nie trzeba wychodzić dokładnie w momencie koniunkcji, aby zobaczyć pobliskie planety i księżyc na niebie. Są widoczne gołym okiem, chociaż niektóre lornetki lub teleskopy poprawiają widzenie.

Noc od 30 do 31 maja: Tau Herkulesa. Można się spodziewać większości deszczy meteorów, ponieważ występują one co roku. Nie o to chodzi. Ziemia prawdopodobnie przejdzie przez zbiór szczątków komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 lub SW3, ale ponieważ jest to pas gwiezdny i jest gęsty, nie wiadomo dokładnie, czy wpłynie na atmosferę, dopóki to się nie stanie. Jeśli tak się stanie w tym roku, meteor znany jako Tau Herculids może rozświetlić niebo w nocy z 30 na 31 maja z oszałamiającą ilością Tysiąc meteorów na godzinę. Będzie to odpowiedni czas, ponieważ zbiega się z nowiu, co oznacza, że ​​niebo jest ciemne i wydarzenie będzie naprawdę niesamowite.

Burze meteorowe zdarzają się sporadycznie, a liczba meteorów na godzinę sięga tysięcy. Ponadto, kiedy tego typu zdarzenia mają miejsce, nie trwają one dni, tylko godziny. Na przykład mówi się, że meteoryt Leonid staje się burzą meteorytową co 33 lata. Ale burze meteorów Leonidów miały miejsce w latach 1833, 1866, 1867, 1966, 1999, 2001 i 2002, a ich aktywność w tych latach wahała się od 1000 do około 50 000 meteorów na godzinę. Według Star Walk.

READ  WhatsApp pracuje nad nową funkcją: Edycja Wysłanych Wiadomości

Z powodu tej nieprawidłowości jest trudna do przewidzenia. To samo dotyczy Tau Hercules, jeśli obliczenia są prawidłowe, w tym roku odbędzie się przedstawienie, które można zobaczyć tylko raz w życiu. Astronomowie i hobbyści na wszelki wypadek przenoszą się w rejony o lepszych warunkach. Star Walk mówi, że istnieje 90% szans, że obserwatorzy zobaczą co najmniej 600 meteorów na godzinę.

Jak to widzisz (jeśli to się stało)? Oczekuje się, że szczyt osiągnie o 1 w nocy EDT 31 maja. Jego promienistym punktem jest konstelacja Pasterza Wolarza, jeśli nie wiesz, gdzie on jest, nie martw się, ponieważ w przypadku deszczu meteorów będzie bardzo jasne, że zauważysz.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu: Najlepsze deszcze meteorów stulecia mogą mieć miejsce jeszcze w tym miesiącu. Oto, co musisz wiedzieć

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.