22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kamala Harris potępiła groźbę przymusu i zastraszania ze strony Pekinu na Morzu Południowochińskim

Kamala Harris potępiła groźbę przymusu i zastraszania ze strony Pekinu na Morzu Południowochińskim

Wiceprezydent USA Kamala Harris

Wiceprezydent USA, Kamala Harris we wtorek oskarżyła Pekin o przymus i zastraszanie na spornym Morzu Południowochińskim. Szukając wsparcia u swoich sojuszników w konfrontacji z Chinami.

„Pekin nadal zmusza, zastrasza i żąda ogromnej większości Morza Południowochińskiego” Harris powiedział w przemówieniu w Singapurze, w którym przedstawił cele polityki zagranicznej swojego rządu w Azji.

Jego komentarze pojawiają się, gdy Waszyngton stara się wznowić stosunki z Azją po zamieszaniu w rządzie Donalda Trumpa i zbudować bazę sojuszników przeciwko Chinom.

Jednak podróż, która obejmuje również wizytę w Wietnamie, zbiega się ze złożonym wyjazdem sił USA z Afganistanu, co budzi wątpliwości co do wiarygodności Waszyngtonu jako sojusznika.

Biorąc to pod uwagę, Harris podkreślił, że jego rząd ma „trwałe zobowiązania” w Azji.

dodaj to Działania Pekinu nadal podważają porządek i zagrażają suwerenności państwa. Stany Zjednoczone wspierają naszych sojuszników i partnerów w konfrontacji z tymi zagrożeniami”.

Atomowy okręt podwodny chińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim
Atomowy okręt podwodny chińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim

– „Odważny i prawdziwy” –

Chiny rości sobie prawo do suwerenności nad prawie całym tym morzem, przez które co roku przepływają miliardy dolarów w handlu morskim, mimo że cztery kraje Azji Południowo-Wschodniej i Tajwan również są z nim w konflikcie.

Pekin został oskarżony o wysyłanie do regionu sprzętu wojskowego, takiego jak pociski przeciwokrętowe, i zignorował orzeczenie międzynarodowego sądu z 2016 r., które uznało jego roszczenia do większości wód za bezpodstawne.

W ostatnich miesiącach wzrosło napięcie między Pekinem a innymi krajami, które roszczą sobie suwerenność na morzu.

Filipiny były zaniepokojone, gdy setki chińskich statków zostały zauważone w strefie ekonomicznego wykluczenia, podczas gdy Malezja rozmieściła myśliwce do przechwytywania chińskich samolotów wojskowych, które pojawiły się w pobliżu jej brzegów.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedził Singapur w lipcu i ostro skrytykował Chiny za roszczenia marynarki wojennej.

READ  Europa ostrzega, że ​​szczepionki nie zatrzymują Ómicron i wzywa do podjęcia drastycznych środków

W tym scenariuszu, Obecność Harrisa ma rozwiać obawy związane z zaangażowaniem Waszyngtonu w Azję po wycofaniu się z Afganistanu.

W swoim przemówieniu we wtorek wiceprezydent broniła decyzji prezydenta Joe Bidena o kontynuowaniu wycofania się z Afganistanu, nazywając to „odważnym i słusznym” posunięciem.

Powiedział, że władze USA „całkowicie skupiły się” na chaotycznej ewakuacji lotniska w Kabulu.

Przed wyjazdem do Hanoi Harris spotka się również z liderami biznesu w Singapurze, aby omówić kwestie handlowe, w tym globalny niedobór mikroprocesorów.

(z informacjami z AFP)

Czytaj: