Zdolność do zaakceptowania tego, co możemy, a czego nie możemy zmienić, jest podstawową umiejętnością samozachowawczą Dobre zdrowie psychiczne i emocjonalne. Wielu z nas często czuje się bezsilnych w obliczu okoliczności życiowych, na które nie mamy wpływu, ale nauczenie się akceptowania tego, czego nie możemy zmienić, jest ważną częścią rozwoju i adaptacji. Przynajmniej to jest gwarantowane.
Beatriz Gil Volt, psycholog specjalizujący się w samoocenie, przywództwie i rozwoju osobowości. Założyciel i dyrektor generalny Psique Cambio: „Musimy być w stanie oddzielić i wiedzieć, jak odróżnić to, co możemy zmienić, od tego, na co nie mamy wpływu”. „W takim stopniu, w jakim potrafimy zaakceptować sytuacje, których nie możemy zmienić, będziemy spokojniejsi i szczęśliwsi” — mówi.
Ekspert w dziedzinie psychologii zwraca uwagę, że jednym z powodów, dla których tak trudno jest zaakceptować to, czego nie możemy zmienić, jest to, że skupiamy się na tym, czego nie możemy zmienić Efekt końcowy, o który nam chodzi zamiast koncentrować się na tym, co jest pod naszą kontrolą. Na przykład, jeśli ktoś szuka pracy i nie może jej znaleźć, może skupić się na jej braku, a nie na tym, na co ma wpływ, jak na przykład poprawianie i wzbogacanie swojego CV, rozpoczęcie budowania relacji zawodowych i ulepszanie sieci. Koncentrując się na tym, czego nie możemy zmienić, czujemy się bezradni i sfrustrowani. Jednak skupienie się na tym, na co mamy wpływ, daje nam siłę i motywację do działania.
Pięć pomocnych wskazówek
1. Określ swoje myśli i emocje. Rozmowa wewnętrzna, sposób, w jaki mówimy do siebie lub jaką historię sobie opowiadamy, to główne czynniki, jeśli chodzi o niepokój lub radzenie sobie z sytuacjami. Zanim będziemy mogli zaakceptować sytuację, musimy stać się świadomi naszych myśli i emocji z nią związanych. Beatriz Gil Bóveda zachęca nas do zadania sobie następujących pytań: Co myślę i czuję w związku z tą sytuacją? Czy próbuję kontrolować coś, czego nie mogę zmienić? … „Rozpoznając i rozpoznając nasze myśli i emocje, możemy zacząć pracować nad zmianą perspektywy i znalezieniem sposobu na zaakceptowanie sytuacji, otwarcie możliwości” – komentuje.
2. Zmień swój sposób myślenia. Aby nauczyć się akceptować to, czego nie możemy zmienić, ważna jest zmiana sposobu myślenia. Dlatego zdaniem eksperta, zamiast skupiać się na efekcie końcowym, powinniśmy skupić się na tym, na co mamy wpływ: „Jeśli jest coś poza naszą kontrolą, jak np. musimy zaakceptować fakt, że nie możemy tego zmienić i skupić się na tym, jak się przystosować i jak najlepiej wykorzystać to, co mamy”.
3. Znajdź czas na przestoje: „Sugeruję uważność, ponieważ był to inny sposób na akceptację tego, czego nie możemy zmienić. Medytacja i uważność uczą nas akceptowania chwili obecnej bez osądzania jej i prób jej zmiany. Uczą nas bycia obecnymi w chwili i akceptowania tego, co jest, bez próbowania tego zmienić.
4. Oprzyj się na swoim wewnętrznym kręgu. Ważne jest również, aby mieć sieć wsparcia przyjaciół i rodziny, którzy mogą pomóc nam się z tym pogodzić. „Czasami, gdy zmagamy się z czymś, czego nie możemy zmienić, pomocna jest rozmowa z kimś, kto nas wysłucha i wesprze. Jeśli uważasz, że to nie wystarczy, poszukaj profesjonalnej pomocy” – radzi Beatrice Gil-Poveda.
5. Praktykuj wdzięczność. Wdzięczność to praktyka, która pomaga nam skupić się na dobrych rzeczach w życiu i pozostać bardziej pozytywnym. Prowadzenie dziennika wdzięczności może pomóc ci poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, koncentrując się na pozytywach, a nie na negatywach. „Staraj się sporządzić codzienną listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny, nawet w trudnych sytuacjach” – radzi.
Krótko mówiąc, nauczenie się akceptowania tego, czego nie możemy zmienić, jest bardzo ważną umiejętnością dobre samopoczucie emocjonalne. Konkluduje: „Koncentrując się na tym, co jest pod naszą kontrolą i praktykując medytację i uważność, możemy nauczyć się akceptować to, czego nie możemy zmienić i dostosowywać się do okoliczności życiowych”. Ponadto posiadanie osobistej i profesjonalnej sieci wsparcia może być bardzo korzystne, aby pomóc nam przetrwać trudne czasy.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?