27 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak wygląda program, który pomógł przywrócić 79 argentyńskich naukowców w ciągu jednego roku?

79% powracających naukowców dołączyło do CONICET za pośrednictwem instytutów badawczych lub uniwersytetów (EFE/Ismael Herrero)

Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę możliwości systemów opieki zdrowotnej na całym świecie, a jednocześnie wykazała się w imponujący sposób Znaczenie rozwoju naukowego i technologicznego w poszukiwaniu rozwiązań za kryzys SARS-CoV-2. Poszerzanie sfery wiedzy naukowej miało i nadal ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem, a także jest niezbędne do osiągnięcia postępu naukowego, który zapewnia ulepszenia i rozwiązania w innych obszarach zdrowia, biologii, inżynierii, badania środowiska oraz m.in. nauki społeczne.

Rozwój nauki i technologii jest budowany przez Codzienna praca ogromnej grupy naukowców i profesjonalistóws, którzy od lat prowadzą badania w różnych dyscyplinach. W poszukiwaniu ekspansji tego wszechświata poznawczego, W grudniu 2020 r. ponownie uruchomiono Ministerstwo Nauki i Technologii Program Korzenie, Od tego czasuDwudziestu dwóch badaczy, którzy przebywali za granicą, powróciło do Argentyny w 2020 r., a 57 specjalistów zrobiło to w ciągu roku.

44% naukowców, którzy wrócili do kraju podczas badań pandemicznych Covid-19 w zakresie nauk biologicznych i o zdrowiu; 20% w naukach ścisłych i przyrodniczych; 16% w naukach społecznych i humanistycznych; oraz 14% w nauce, inżynierii i materiałach rolniczych.

79% osób powracających uczestniczyło w CONICET za pośrednictwem instytutów badawczych lub uniwersytetów. Co więcej, 37% badaczy, którzy wrócili, było w wieku od 36 do 40 lat. 80% osiedliło się w centralnym regionie kraju (miasto i prowincja Buenos Aires, Cordoba i Santa Fe), podczas gdy 9% osiedliło się w Patagonii, a 8% na północnym zachodzie.

Program Raíces ma na celu towarzyszenie i finansowanie znacznej części kosztów transportu i repatriacji repatriowanych naukowców argentyńskich
Program Raíces ma na celu towarzyszenie i finansowanie znacznej części kosztów transportu i repatriacji repatriowanych naukowców argentyńskich

Te embedy zostały wykonane przez Program Korzenie (Sieć Argentyńskich Badaczy i Naukowców za Granicą) Ministerstwa Nauki, Technologii i Innowacji. Celem jest sfinansowanie i sfinansowanie dużej części wydatków związanych z przeprowadzką oraz przywrócenie sytuacji do dawnej świetności. W celu dalszego dołączania badaczy do krajowego systemu naukowego ogłoszono ostatni nabór w roku, który upływa w grudniu.

Program KorzenieDziała pod czterema osiami: Przede wszystkim uznanie, Oznacza to zachęcanie do powrotu argentyńskich naukowców mieszkających za granicą, tak jak to przedstawiają Stypendia na włączenie do CONICET i dotacje na sfinansowanie zwrotów, z pokryciem biletów i usunięciem rzeczy osobistych i materiałów naukowych, czy to sprzętu, czy bibliografii.

READ  Neurolog ujawnia klucze do wzmocnienia pamięci

Po drugie, wzmocnienie, Polega ona na wzmocnieniu sieci pomiędzy pracą naukową, która powstaje w kraju, a powiązaniem jej z argentyńskimi naukowcami pracującymi w reszcie świata. Obecnie pracują Sieci w 17 krajach Tam, gdzie mieszkają argentyńscy naukowcy.

Po trzecie , ŁączyćPromowanie udziału argentyńskich naukowców za granicą w budowaniu polityk publicznych dotyczących nauki, technologii i innowacji. czwarty , Definicja, faworyzując międzynarodowe szkolenia i możliwości rozwoju dla argentyńskich naukowców.

W 2020 roku do Argentyny wróciło 22 badaczy, którzy przebywali za granicą, a 57 specjalistów zrobiło to w tym roku
W 2020 roku do Argentyny wróciło 22 badaczy, którzy przebywali za granicą, a 57 specjalistów zrobiło to w tym roku

ten Program Korzenie Wskaźnik Naukowcy i wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy chcą wrócić do kraju i kontynuować swoją działalność zawodową w swojej dziedzinie kompetencji w instytucji publicznej lub prywatnej, oraz którzy przebywali za granicą co najmniej 3 lata. Korzenie zostały uznane za politykę państwa na mocy ustawy 26421, uchwalonej przez Kongres Narodowy w 2008 roku bez głosów przeciw.

Infobae rozmawiał z Dwóch uczonych, którzy wrócili do Argentyny w ostatnich miesiącach: Alejandro Borin, lat 42, mieszkał w Kanadzie przez 17 lat i dołączył do Argentine Antarctic Institute; I Estefania Gonzalez Solvera, lat 38, mieszkała 7 lat w Chicago, USA i postanowiła kontynuować karierę w Instytucie Nanosystemów przy UNSAM, jako badacz CONICET.

„Mieszkałem w Kanadzie przez 17 lat, zdobyłem tytuł magistra, zrobiłem doktorat, a potem zostałem w biznesie. Dałam lekcje w Uniwersytet Pamięci Nowej Fundlandii W Nowej Fundlandii najpierw uczyłem jako nauczyciel, a potem aplikowałem jako badacz, i jest tam wiele grupowych i interdyscyplinarnych badańAlejandro Borin, który zajmuje się badaniami biologii morskiej, powiedział Infobae.

W Kanadzie Buren rozwinął część swojej kariery naukowej w odniesieniu do polityki rządowej: Jako biolog pracowałem w kanadyjskim Ministerstwie Rybołówstwa i Oceanów, które odpowiada za zarządzanie zasobami rybnymi. Moja praca polegała na doradztwie naukowym, aby można było realizować ogólną politykę rządu wobec działalności połowowej”.

READ  Uwięziony lekarz powiązany z Medellin Health Trust oskarżony o napaść seksualną na swoich pacjentów

W jego przypadku chęć powrotu do Argentyny była zawsze obecna, „aby przyczynić się do rozwoju nauki tutaj, jest częścią bycia produktem szkoły publicznej i pomaga budować suwerenność. Przyjechałem we wrześniu do pracy w Argentine Antarctic Institute (IAA). Wróciliśmy z żoną i trzema córkami’” Boren zwrócił uwagę na to medium.

Alejandro Borin, argentyński biolog maryjny, podczas spisu fok harfowych na Północnym Atlantyku
Alejandro Borin, argentyński biolog maryjny, podczas spisu fok harfowych na Północnym Atlantyku

Pandemia stworzyła szereg wyzwań, które wcześniej nie istniały, takich jak zamknięcie granic i inne środki biurokratyczne.I Korzenie były niezbędne, aby powrócić do gry. Miałem ocenę w IAA pod koniec 2019 roku, ale czasy się przeciągnęły i wróciłem we wrześniu tego roku – wyjaśnił argentyński badacz.

Kiedy naukowiec po latach decyduje się na powrót, nie jest to tylko decyzja zawodowa, w przypadku Burena proces wiązał się z przeprowadzką rodziny: „Kiedy dostałem spotkanie, w 2019 roku, skontaktowałem się z Raíces i towarzyszyli mi przez cały proces, od Praca po stronie rodzinnej i szkolnej biletów grupowych dla moich córek. Zarezerwowaliśmy uczęszczanie do szkoły, w marcu tam była, ale kiedy przyjechaliśmy we wrześniu, było to skomplikowane, więc mi pomogli Zdobywanie wakatów w Szkole Podstawowej Banati, nawiązywanie kontaktów na poziomie korporacyjnym i wyjaśnianie, że chodzi o powrót poszukujących.”.

Innym z uczonych, którzy zdecydowali się na powrót do Argentyny, jest Estefania Gonzalez Solvera, który studiował chemię na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Buenos Aires. robić Studia podoktoranckie z nanomateriałów w Northwestern University w Illinois, Stany Zjednoczone, gdzie mieszkał przez prawie 7 lat. Wyjechał z kraju w 2014 roku i wrócił w październiku 2020 roku. Od powrotu pracuje jako badacz CONICET w Instytut Nanosystemów przy UNSAM (National University of San Martin).

Naukowiec Estefanía González Solveyra wróciła do Argentyny po 7 latach spędzonych w Chicago.  Pracuje w Instytucie Nanosystemów UNSAM
Naukowiec Estefanía González Solveyra wróciła do Argentyny po 7 latach spędzonych w Chicago. Pracuje w Instytucie Nanosystemów UNSAM

W rozmowie z Infobae Gonzalez Solvera Wyjaśnił: „Zrobiłem doktorat z nanomateriałów z Exactas z UBA University, Zawsze spodziewałem się, że zamieszkam za granicą, zanim spędził kilka miesięcy na Uniwersytecie Utah w Stanach Zjednoczonych, Przyciągnęła mnie możliwość poznania innych technik i innych sposobów pracy en nanostemas”.

READ  Jesus Murillo Karam: Obrona potwierdza, że ​​jego stan zdrowia jest wrażliwy i nalega na złożenie wniosku o areszt prewencyjny w domu

Możliwość rozwijania kariery naukowej za granicą pojawiła się w 2014 r.: „Mój partner był fizykiem i miał otrzymać staż podoktorski w Chicago, skorzystaliśmy z okazji i Zamieszkaliśmy w Chicago w 2014 roku. Podróżowałem tydzień po obronie pracy doktorskiej w Buenos Aires. Tam nauczyłem się z moim nauczycielem Igalem Szleiferem techniki badania nanomateriałów z miękkimi materiałami (takimi jak polimery, przeciwciała i białka), zwłaszcza na styku z nanomateriałami w układach biologicznych.”

Proces powrotu do Argentyny został również wydłużony z powodu wybuchu pandemii koronawirusa: „Zgłosiłem się na stanowisko badawcze w CONICET w 2018 roku, a zostałem wybrany w 2019 roku. Doświadczenie życia za granicą było czymś, czego szukałem, ale Byłem pewien, że w pewnym momencie swojej kariery będę ponownie praktykował naukę w Argentynie. Potem nadeszła pandemia, przybyłem w 2020 roku i zacząłem pracować trzy tygodnie później”.

Celem programu Raíces jest integracja argentyńskich naukowców mieszkających za granicą z krajowym systemem naukowym i technologicznym
Celem programu Raíces jest integracja argentyńskich naukowców mieszkających za granicą z krajowym systemem naukowym i technologicznym

Korzenie ułatwiły mi życie Dodatek za repatriację, o który się ubiegałeś, aby pokryć przelot i część kosztów transportu. Warto to wyjaśnić Program Korzenie to nie tylko pomoc ekonomiczna, ale uznanie i inwestycja w praktykę nauki w kraju, to narzędzie dla naukowców, którzy chcą wrócićTo stwierdził Gonzalez Solvera.

Fuzje CONICET, które rejestrują historyczny zapis badaczy, występuje w ciągu 287 milionów dolarów inwestycji w naukę, technologię i innowacje, które ogłosiliśmy dla całego kraju w latach 2021-2026 z pożyczki z Islamskiego Banku Rozwoju. oraz zasoby rządu krajowego. Minister Nauki, Technologii i Innowacji Daniel Filmus.

Program Roots powstał w 2003 roku i został uznany przez Kongres Narodowy za politykę państwa w ustawie nr 26421 z 2008 roku.

Czytaj: