3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kwazary: prawdziwy terror wszechświata | Kwazary | astronomia | nauka | Nauki ścisłe

dla nas Składa się z kilku obiektów o dużej sile niszczącej: między innymi gwiazdy neutronowe, pulsary, supernowe. Nie jest jednak najbardziej przerażająca, to siedzenie już ma .

Kwazary są najstarsze, najjaśniejsze, najcięższe i najbardziej ekstremalne w całym wszechświecie i na szczęście znajdują się daleko od naszego zakątka wszechświata. Ale czym jest kwazar i jakie właściwości sprawiają, że jest tak przerażający?

Jest to w zasadzie czarna dziura otoczona masywnym i gorącym dyskiem plazmy, która emituje w kosmos ogromną ilość cząstek poruszających się z prędkością światła i energię, którą przekazują do dużych obszarów wszechświata.

Spójrz: odkryj tajemniczą „czarną dziurę” pośrodku Pacyfiku dzięki Mapom Google

Jest jaśniejsza niż cała galaktyka i ma jasność miliony razy większą niż przeciętna gwiazda, taka jak nasze Słońce. Czarna dziura wyrzuca w kosmos strumienie promieniowania z prędkością światła Czy możesz sobie wyobrazić, że jest blisko nas?

nieoczekiwane odkrycie

Pod koniec lat pięćdziesiątych astronomowie odkryli na niebie coś dziwnego: źródła radiowe bez powiązanego z nimi widocznego obiektu. Oznacza to, że coś we wszechświecie wysyłało nam fale radiowe.

Nikt jednak nie wiedział, co to jest, ponieważ naukowcy niczego takiego nie znaleźli. Mianowicie gwiazdy nie emitują fal radiowych. Te fale radiowe otrzymały nazwę quasar, od angielskiego akronimu: quasi-doskonałe źródło radiowe.

Z biegiem czasu odkrywano coraz więcej takich „gwiazd”, a ich natura pozostawała tajemnicą. Jedyne, co wiadomo na pewno, to to, że znajdowali się bardzo daleko od naszej planety, nawet od naszej galaktyki.

Jednak energia i promieniowanie, które wypromieniowali, znajdowały się w najgłębszych zakątkach naszego wszechświata. Najbliższy nam jest 780 milionów lat świetlnych stąd. Na pewno stosunkowo blisko.

Z biegiem czasu w jądrze tych kwazarów odkryto czarną dziurę, a dokładniej niezwykle masywną czarną dziurę. To znaczy przy strasznie dużej gęstości.

READ  W najbliższy czwartek szczepienie przeciwwirusowe dla nieletnich z chorobami współistniejącymi

Jeśli jednak jest to czarna dziura, dlaczego świeci tak jasno? Miałoby to dość szerokie wyjaśnienie, które zostało zaakceptowane przez większość społeczności naukowej.

Kiedy czarna dziura zaczyna pochłaniać materię, powstaje typowy dysk akrecyjny, ale pochłaniając dużo materii, dysk ten staje się bardzo duży, a z powodu wysokiej temperatury zamienia się w wir plazmy, łamiąc siłę elektromagnetyczną atomy.

Generuje to tak zwany dżet relatywistyczny: ciągły strumień cząstek poruszający się z prędkością bliską prędkości światła, wyrzucający energię po całym wszechświecie. Od fal radiowych po promienie gamma.

Chociaż jest bardzo odległa, jej jasność jest nieprzezroczysta w porównaniu do galaktyki najbliższej naszej. Bez wątpienia jest to cud, który jest równie destrukcyjny, co przerażający.

Polecany film

Silvana Padlina:"Toledo może otrzymać minimalny wyrok 20 lat"
Silvana Carrion: „Toledo może otrzymać wyrok co najmniej 20 lat”