22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jądro Ziemi cofa się. Co to oznacza?

A Nowe badanie Opublikowane w Natura Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC). Wewnętrzne jądro Ziemi zwalnia I oddala się w stosunku do powierzchni planety.

Niniejsze badanie przedstawia Jednoznaczne dowody Jądro wewnętrzne zaczęło zwalniać około 2010 roku, po raz pierwszy od około 40 lat poruszając się wolniej niż powierzchnia Ziemi.

Satelita walidacyjny Galileo na orbicieSatelita walidacyjny Galileo na orbicie

Żegnaj GPSie. Witaj Galileo: To jest europejski system nawigacji satelitarnej

Jądro wewnętrzne, będące solidną kulą żelaza i niklu wielkości Księżyca, leży ponad 4800 kilometrów pod naszymi stopami. Ze względu na jego niedostępność, Naukowcy muszą wykorzystywać fale sejsmiczne generowane przez trzęsienia ziemi, aby zbadać ich ruch.

Zespołem badawczym kieruje Johna VidalaNaukowcy przeanalizowali dane sejsmiczne ze 121 powtarzających się trzęsień ziemi, które miały miejsce w latach 1991–2023 w pobliżu Sandwich Południowy. Wykorzystali także dane z sowieckich, francuskich i amerykańskich testów nuklearnych. Ten Innowacyjne podejście Pozwoliło im to precyzyjnie śledzić ruchy wewnętrznego jądra.