Jak opisałby pan obecny stan stosunków między Indiami a Polską od wizyty ministra spraw zagranicznych w Warszawie w 2019 roku?
Nasze relacje są bardzo dobre z politycznego i biznesowego punktu widzenia. To ostatnie widać w liczbach za rok 2019, kiedy handel bilateralny skurczył się do 2,36 miliarda dolarów, ale tutaj mogę wyrazić więcej możliwości. Indie to kraj numer jeden w Azji dla polskich inwestorów, a wymiana handlowa między naszymi krajami wzrosła w ciągu ostatniej dekady siedmiokrotnie, a my dążymy do kolejnych.
Identyfikuję konkretne sektory z większą współpracą, takie jak żywność i przetwórstwo spożywcze, ale Polska ma też wiele możliwości w inteligentnych miastach i cyberbezpieczeństwie. Podpisanie umowy o wolnym handlu BTIA-UE z Indiami z pewnością przyczyni się do rozwoju indyjsko-polskich relacji handlowych.
Podczas swojej wizyty minister spraw zagranicznych S. Jaishankar wyraził chęć współpracy z Polską i naszym regionem, a my kładziemy nacisk na płynne połączenie między Warszawą a Delhi, aby ułatwić regularne i ciągłe wymiany. Ciężko prowadzimy kampanię, aby ponownie otworzyć bezpośrednie połączenie Warszawa-Delhi obsługiwane przez LOT, które niestety musiało się zatrzymać z powodu epidemii.
Jakie są najważniejsze priorytety Polski w relacjach z Indiami?
Priorytetem jest budowanie trwałych relacji. Przede wszystkim biznesowo, ale chcemy stwarzać możliwości polskim i młodemu pokoleniu Hindusów. Dążymy do wzmocnienia wymiany handlowej i jesteśmy dumni z utrzymywania licznych relacji edukacyjnych i dążenia do jej budowania. Jakieś dwa tygodnie temu uruchomiłem Polski Narodowy Instytut Pomocy w Przemieszczeniu Studentów w Wyższej Szkole Wyższej Manipal, aby więcej studentów mogło cieszyć się szybką ścieżką, którą tworzymy.
Polska została okrzyknięta przez Bloomberg jednym z 50 najbardziej innowacyjnych krajów w 2017 roku, a Indie nadal postrzegają nas jako centrum technologiczne i przyjazne biznesowi miejsce w Europie Środkowej. Polska gospodarka jest szybka i stabilna, jesteśmy częścią Unii Europejskiej i mimo trudności 2020 roku byliśmy trzecim największym inwestorem zagranicznym w Europie z łączną wartością inwestycji 200 10 mld w portfelu w ubiegłym roku o łącznej wartości inwestycji z 200 10 mld. Oferujemy wiele w zakresie zielonych technologii, inteligentnych miast, cyberbezpieczeństwa, fintech i gospodarki wodnej.
Czy możesz przekazać aktualne informacje na temat indyjskich inwestycji w Polsce?
Według danych z 2019 r. w Polsce działają 142 indyjskie firmy, które w różnych sektorach, głównie zaawansowanych technologii produkcji, technologii informatycznych, badań i rozwoju oraz produktów konsumpcyjnych, dysponują ponad 3 miliardami dolarów. Oprócz tego, o czym już wspomniałem, indyjscy inwestorzy dostrzegają i doceniają stosunek ceny inteligentnego kapitału do jakości pracy pod względem polarnej etyki pracy. Pomimo globalnego trendu nasze bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 10% i ten wskaźnik mówi sam za siebie.
Co mogą zrobić Indie, aby rozszerzyć swoją obecność w Europie Środkowej?
Zaangażowanie się w grupę państw Wicekrólestwa to droga do zrobienia. Sojusz między Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją świętuje w tym roku swoje 30. urodziny, podczas corocznej rotacyjnej prezydencji Polski. Partnerstwu temu można zaufać z wielu powodów, ale najczęściej opiera się ono na autentycznych przyjaźniach między państwami członkowskimi UE, otwartych na wspólne wartości i szerszą współpracę. Współpracujemy z formułą V4+ nie tylko z Unią Europejską i Bałkanami, ale także z Republiką Japonii i Koreą. To pokazuje, że współpraca zagraniczna jest możliwa i pożądana.
V4 to pilotażowa inicjatywa współpracy regionalnej w Europie. Indie mogą być dobrym partnerem w tej współpracy. Patrzymy na to.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy