26 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Grożą wniesieniem przeciwko administracji unijnej uchwały kontrolnej w sprawie pakietu pomocowego dla Polski”

Grożą wniesieniem przeciwko administracji unijnej uchwały kontrolnej w sprawie pakietu pomocowego dla Polski”

Trzej liderzy liberalnego ugrupowania politycznego Renew wezwali w poniedziałek Parlament Europejski do głosowania nad rezolucją pokontrolną przeciwko przewodniczącej komisji Ursuli von der Leyen za zatwierdzenie pomocy gospodarczej dla Polski wbrew atakom na prawo.

Jednak na razie wniosek nie uzyskał poparcia głównych komisji sejmowych.

Aby wniosek został poddany pod głosowanie na pełnym posiedzeniu Parlamentu, tekst przeciwko administracji UE (UE) musi mieć podpisy co najmniej 10% posłów do PE (70 z 705 posłów). Ponadto, aby uzyskać aprobatę, musi uzyskać poparcie dwóch trzecich głosów.

Guy Verhofstadt, jeden z tych przywódców, powiedział, że gdyby Ursula van der Leyen „stanowczo odmówiła skorzystania z warunkowych przepisów praworządności”, uregulowałoby to przyznawanie funduszy europejskich przy ścisłym poszanowaniu praw podstawowych państw członkowskich, „my wycofa nasze wsparcie.”

Towarzyszyli mu Holenderka Sophie Inveld i Hiszpan Louis Carrigano, współprzewodniczący Grupy Renew.

Komisja Europejska zatwierdziła w zeszłym tygodniu plan naprawy gospodarczej w związku z kryzysem Covit-19 w Polsce o wartości 35 35 400 mln (około 38 000 mln USD), który został wstrzymany od ponad roku z powodu braku postępów w Warszawie. Poszanowanie niezawisłości sądownictwa.

Dla trzech delegatów od czasu odnowienia nie wystarczyły zapowiedzi polskiego rządu, które umożliwiły zablokowanie pakietu pomocowego (m.in. zniesienie izby regulacyjnej, która kontroluje sędziów).

„Komisja zdaje sobie sprawę, że rozwiązania zapowiadane przez polskie władze są czysto estetyczne” – napisał Verfofstad w liście do swojego komitetu politycznego, z którym AFP mogła się konsultować.

Po pierwszych spotkaniach w Strasburgu w poniedziałek po południu Trzecia Duża Parlamentarna Komisja ds. Odnowy postanowiła nie popierać propozycji swoich trzech członków, mówiąc, że jest to „bardziej osobista inicjatywa”, podały źródła parlamentarne.

Nie ma w tej sprawie konsensusu wśród Zielonych i nie oczekuje się, że będą dostępne podpisy pod tym projektem.

READ  Polska zakwalifikowała i ukarała Szwajcarię

Między dwiema głównymi komisjami parlamentarnymi EPL (po prawej) nie popiera wniosku, a grupa S&D (po lewej) nie podejmuje działań.

dzbanek / lum / grp-sag / es / atm