16 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gilotyna natury pozbawiła głowy nadprzewodnictwo LK-99

Gilotyna natury pozbawiła głowy nadprzewodnictwo LK-99

Najważniejszą wiadomością na temat LK-99 jest historia Dana Garisto w magazynie Natura co przecina jego głowę nadprzewodnictwo. To echo artykułu w arXiv, o którym już wam mówiłem (niemiecki artykuł w LCMF, 14 sierpnia 2023 r.), w którym wytwarzane są kryształy ołowiu o wysokiej czystości8.8 (3)cu1.2 (3)S6Również25. Obraz jego półprzezroczystych fioletowych kryształów jest oszałamiający (obraz nie jest zawarty w arXiv). Oczywiście przezroczysty materiał nie może być nadprzewodnikiem (lub materiałem magnetycznym). główny autor pracy, Pascal Popal z Instytutu Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie w Niemczech specjalizuje się w hodowli kryształów. Puffal twierdzi, że jego nowa metoda syntezy monokryształów (różniąca się od tej opatentowanej przez Koreańczyków) była tym, co było potrzebne do zamknięcia sprawy: jego monokryształy pokazują ponad wszelką wątpliwość, że LK-99 jest półprzewodnikiem. Ponadto wskazuje to, że efekty nadprzewodnictwa obserwowane w LK-99 są spowodowane zanieczyszczeniami miedzią.2Tak, nie występuje w monokrystalicznych. W sieciach społecznościowych nieliczni, którzy wciąż mieli nadzieję, byli całkowicie zagubieni. Gilotyna natury odcięła otaczające nadprzewodnictwo LK-99.

Ale jak już wam powiedziałem, letni wąż wciąż żyje i ma się dobrze. Powodem jest to, że proszkowa dyfrakcja rentgenowska (PXRD) pojedynczego kryształu LK-99 pokazuje, że domieszkowanie miedzią jest kombinacją dwóch możliwości. Pamiętaj, że jony miedzi mogą zastąpić jony ołowiu w pozycji domieszkowania Wyckoffa 4f lub Pb (1) oraz w pozycji domieszkowania 6h lub Pb (2). W zsyntetyzowanym fioletowym monokrysztale obserwuje się mieszaninę obu rodzajów domieszkowania. Czy monokryształy mogą być nadprzewodnikami? Koreańczycy twierdzili, że ich substancja zawiera fazę 4f, więc czy (potencjalna) tajemnica koreańskiego składu może zagwarantować te sterydy? Nikt nie zna odpowiedzi, chociaż znasz już moje zdanie.Żaden z dopingów osobno, podobnie jak ich mieszanina, nie prowadzi do nadprzewodnika w temperaturze pokojowej. Ale to nie pojawiło się w pracy prowadzonej przez Puphala. Pamiętaj, że wiele węży może przeżyć (przez krótki czas) dekapitację, zachowując przy tym mimowolne odruchy mięśniowe. gilotyna Natura Odciął głowę letniej serii, która już nie gryzie, ale jeszcze nie umarła.

READ  Meksykańscy naukowcy opracowali technologię poprawiającą kontrolę poziomu glukozy i wykrywającą uszkodzenie nerek

Polecam czytać wiadomości z odrobiną sceptycyzmu, Dan Garisto, „LK-99 nie jest nadprzewodnikiem – jak naukowcom udało się rozwiązać zagadkę. Wielokrotności poskładały razem zagadkę, dlaczego materia wykazuje zachowania podobne do nadprzewodzących” Aktualności, Natura, 16 sierpnia 2023 r. Najbardziej podoba mi się jej zakończenie: „Praca detektywistyczna polegająca na zebraniu dowodów z oryginalnej notatki była niezwykła i stosunkowo rzadka”. Bez wątpienia najciekawsze w serialu jest to, że pokazuje nam naukę w akcji szybciej niż zwykle; Odtwarzalność wszystkich wyników jest niezbędna, a konsensus naukowy oparty na zgromadzonych dowodach jest cechą charakterystyczną metody naukowej. Chociaż nie zapominaj, że pospiesznie wykonana nauka, jak wszystko inne, kończy się niewiarygodnymi wynikami.

Nawiasem mówiąc, dzisiaj w arXiv opublikowano również trzy artykuły teoretyczne oparte na DFT. Nie sądzę, żeby któryś z nich cię zainteresował, ale tak na wszelki wypadek. Opublikowano krytykę pracy Griffina z DFT, a jego wnioski dotyczące istnienia dwóch w połowie pełnych płaskowników mogą być błędne; Zgodnie z nowymi wynikami DFT, jego wnioski są obciążone kryteriami, których użył (pamiętaj, powiedziałem, że w tamtym czasie, LCMF, 1 sierpnia 2023 r., jego kryteria nie przekonały mnie po porównaniu ich z innymi wynikami DFT opublikowanymi tego samego dnia, i od tego czasu). Według nowych symulacji DFT, LK-99 badany przez Griffin jest półprzewodnikiem i nie ma możliwości, aby był nadprzewodnikiem (jak zasugerowała między wierszami, chociaż później zaprzeczyła temu na Twitterze z powodu otrzymanej krytyki). Artykuł Michaela W. Swifta, Johna L. [cond-mat.supr-con] (15 sierpnia 2023), doi: https://doi.org/10.48550/arXiv.2308.08458.

Pomimo wspomnianego komentarza, istnieje inny artykuł z DFT, który potwierdza ustalenia Griffina; Zbadano domieszkowanie miedzią jonów ołowiu 4f (jak Griffin) i 6h (które, jak sama Griffin wykazała, są bardziej korzystne energetycznie). Sugeruje się, że w wyniku syntezy LK-99 powstaje mieszanina faz 4f (domieszkowana Pb(1), zwana pozycją Wyckoffa 4f) i 6h (domieszkowana Pb(2), pozycja Wyckoffa 6h), w różnych stosunkach., co wyjaśnia zróżnicowanie publikowanych wyników w eksperymentach. W fazie 4f domieszkowanie miedzią przedstawia przejście między stanem półprzewodnikowym a stanem półmetalicznym z dwoma w połowie pełnymi płaskimi pasmami. W fazie 6 h domieszkowanie miedzią nie wykazuje wspomnianego przejścia, materiałami domieszkującymi są półprzewodniki. Artykuł jest napisany przez Ran Liu, Ting Guo… i Tianxing Ma, „Różna faza prowadzi do różnych właściwości przenoszenia w związkach Pb9Cu(PO4)6O”, arXiv:2308.08454 [cond-mat.supr-con] (15 sierpnia 2023), doi: https://doi.org/10.48550/arXiv.2308.08454.

READ  Na nocnym niebie pojawia się nowa, jasna supernowa

W trzecim artykule przeprowadzono analizę termodynamiczną reakcji syntezy LK-99, stwierdzając, że preferencyjnie prowadzi to do Pb8cu2(S4)6z domieszką miedzianą dwóch ołowiu Pb(1) i bez dodatkowego tlenu, zamiast Pb9kontyngent4)6lub (czego używa Griffin i większość teoretyków DFT) lub Pb9kontyngent4)6(Oh)2 (Co jest brane pod uwagę w tzw artykuł z Princeton i inni). Ten związek (z x = 2 w oryginalnym wzorze LK-99) jest również półprzewodnikiem, bez śladu nadprzewodnictwa. Ale autorzy sugerują, że interesujące byłoby zsyntetyzowanie ich w laboratorium. Nowym pierwiastkiem jest fosforan ołowiu, stabilizator fazy apatytu ołowiu10 − scuX(S4)6O, Pb10 − scuX(S4)6(Oh)2i Pb8cu2(S4)6ar Xiv: 2308.07941 [cond-mat.mtrl-sci] (14 sierpnia 2023), doi: https://doi.org/10.48550/arXiv.2308.07941.

Podsumowując, trzy artykuły z DFT mają typowe problemy z tymi artykułami; Do ich wniosków należy podchodzić z dużą ostrożnością (ze względu na możliwe nadprzewodnictwo badanego materiału). Najbardziej aktualna jest dziś wiadomość o Dan Jaristo, który był mocno krytykowany w chińskich i koreańskich sieciach społecznościowych. Ale poza światem azjatyckim większość ufa niemieckiej nauce i prestiżowi natury. Ale nie daj się zwieść, dopóki naukowy konsensus nie zostanie osiągnięty, sceptycyzm powinien być twoją flagą.