21 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Film NASA pokazuje ogromną dziurę ozonową Antarktyki powiększającą się w 2021 r. |  Nauka i Ekologia |  DW

Film NASA pokazuje ogromną dziurę ozonową Antarktyki powiększającą się w 2021 r. | Nauka i Ekologia | DW

Nowy film NASA z 29 października podkreśla ogromną dziurę ozonową, która otworzyła się w tym roku nad Antarktydą, która ma maksymalną powierzchnię 24,8 miliona kilometrów kwadratowych, mniej więcej wielkości Ameryki Północnej.

Naukowcy z NASA i National Oceanic and Atmospheric Administration donoszą, że chłodniejsze niż zwykle zimy na półkuli południowej spowodowały głębszą i większą niż zwykle dziurę ozonową w 2021 roku.

Według komunikatu prasowego Obserwatorium Ziemi NASA, Tegoroczny otwór osiągnął swój maksymalny rozmiar 7 października i jest 13. co do wielkości od 1979 roku. Tegoroczny otwór ma zostać zamknięty nie później niż pod koniec listopada.

Poniższa animacja przedstawia rozwój ozonu nad Antarktydą w okresie od 1 stycznia do 7 października 2021 roku.

Animacja pokazuje, że umiarkowane (pomarańczowe) ubytki ozonu pod koniec sierpnia stały się silniejsze (czerwony) i rozprzestrzeniły się przez cały wrzesień. Niższe niż przeciętne temperatury i silniejsze wiatry w stratosferze otaczającej Antarktydę przyczyniły się do jej zwiększenia.

„Cały ozon”

Zgodnie z oświadczeniem to, co nazywamy „dziurą ozonową”, to przerzedzenie warstwy ozonowej w stratosferze nad Antarktydą, które ma miejsce we wrześniu każdego roku.

Aktywne chemicznie formy chloru i bromu – pochodzące ze związków wytworzonych przez człowieka – są uwalniane do stratosfery podczas reakcji w chmurach polarnych na dużych wysokościach. Oświadczenie kontynuuje, że reaktywny chlor i brom rozpoczynają reakcje niszczenia warstwy ozonowej, gdy słońce wschodzi na Antarktydzie pod koniec zimy.

Protokół Montrealski

Według NASA, chociaż dziura ozonowa na Antarktydzie w 2021 r. jest większa niż przeciętna, jest znacznie mniejsza niż pod koniec lat 90. i na początku 2000 r., dzięki Protokołu montrealskiemu i kolejnym poprawkom zakazującym stosowania CFC.

powiedział Paul Newman, główny naukowiec zajmujący się naukami o Ziemi w NASA Goddard Space Flight Center.

READ  Uważaj na metan - El Financiero

Protokół montrealski z 1987 roku ogranicza stosowanie substancji zubożających warstwę ozonową w prawie 50 krajach, które go przestrzegają, ale większość świata go nie podpisała; Przynajmniej część z tej większości nie przestrzega protokołów.

Bez protokołu dziura ozonowa byłaby większa

Newman i jego koledzy obliczyli, zgodnie z oświadczeniem, że tegoroczna dziura ozonowa mogłaby być większa o około cztery miliony kilometrów kwadratowych w tych samych warunkach atmosferycznych, gdyby poziomy chloru w atmosferze z CFC były dziś tak wysokie, jak są dzisiaj na początku XXI wieku. XXI wieku.

Jak wspomniano Nauka na żywoKiedy protokół został podpisany, naukowcy zasugerowali, że warstwa ozonowa odbuduje się w 2060 r. Ale odbudowa jest wolniejsza niż oczekiwano i wydaje się, że teraz istnieje konsensus, że nie nastąpi to przed 2070 r., powiedział dyrektor Vincent-Henri Buch. Usługa monitorowania atmosfery Copernicus Unii Europejskiej, w niedawnym wywiadzie dla Space.com.

Ubytek warstwy ozonowej widoczny na filmie NASA jest monitorowany przez trzy satelity obsługiwane przez NASA i Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA): Aura, Suomi-NPP i NOAA-20.

Edytowane przez Felipe Espinosę Wanga.