27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Federacji, radykalnej partii antyukraińskiej, która może mieć klucz do przyszłego polskiego rządu  Międzynarodowy

Federacji, radykalnej partii antyukraińskiej, która może mieć klucz do przyszłego polskiego rządu Międzynarodowy

Politolog Aleks Szczerbiak żałuje tylko jednego, że śledzi z daleka wybory w Polsce 15 października: nie może osobiście uczestniczyć w wiecu Konfederacji Wolności i Niepodległości. „Są bardzo konkretne. Pełno w nich młodych ludzi w garniturach, jak przemówienia motywacyjne przedsiębiorców, którzy chcą się zmotywować” – wyjaśnia w rozmowie wideo profesor Uniwersytetu Sussex. Confederación, jak wiadomo, jest organizacją anty- skrajnie prawicowa partia establishmentu, która w sondażach awansowała na trzecie miejsce.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Politolog Aleks Szczerbiak żałuje tylko jednego, że śledzi z daleka wybory w Polsce 15 października: nie może osobiście uczestniczyć w wiecu Konfederacji Wolności i Niepodległości. „Są bardzo konkretne. Pełno w nich młodych ludzi w garniturach, jak przemówienia motywacyjne przedsiębiorców, którzy chcą się zmotywować” – wyjaśnia za pośrednictwem rozmowy wideo profesor na Uniwersytecie w Sussex. Konfederacja, jak wiadomo, jest anty -ugrupowanie skrajnie prawicowe, zajmujące trzecie miejsce w sondażach z antyukraińską i ekonomicznie liberalną retoryką. Możesz trzymać w rękach klucz do przyszłego polskiego rządu i decydować, czy rządzący ultrakonserwatywny Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wygra wybory trzeciej kadencji czy liberalna opozycja na czele z centroprawicową Platformą Obywatelską.

Sojusz jest połączeniem trzech radykalnych ruchów pod przewodnictwem ekstremistów, którzy w 2018 roku utworzyli partię. Pierwsza jest przede wszystkim nacjonalistyczna i kręci się wokół Krzysztofa Bosaka. 41-letni współlider grupy, która wzięła udział w polskiej edycji Taniec z gwiazdami, stał się twarzą partii w telewizji i debatach wyborczych. Są też zwolennicy Grzegorza Brauna (56 l.), dokumentalisty Promuje teorie spiskowe Ukraina, Żydzi, geje, masoni i przeciwko szczepionkom na covid. Trzecią frakcją kierował znany z takich wypowiedzi Janus Corwin-Mike Hitler nic nie wiedział o Holokauście Albo że kobiety powinny zarabiać mniej niż mężczyźni, bo są „mniej inteligentne”. Ale tego byłego posła do Parlamentu Europejskiego (80 l.) zdetronizował 36-letni Sławomir Mentzen, polski polityk, który według politologa Szczerbiaka opanował sieci społecznościowe i Internet, w tym TikTok.

Koalicja ultranacjonalistyczna kwestionuje dwustronne stosunki z Ukrainą ze względu na czystki etniczne na Wołyniu w latach 1943–1945, w których zginęło około 100 000 Polaków, co było bolesnym wydarzeniem dla wielu polskich rodzin. Partia wykorzystała kryzys dyplomatyczny między Warszawą a Kijowem, donosząc o niewdzięczności Ukrainy i atakach na rząd w związku z wetem w sprawie importu ukraińskich produktów rolnych. Zarzuca Polsce rozbrojenie, aby pomóc sąsiadom. Zaatakował także pomoc dla ukraińskich uchodźców, co odbiło się echem wśród administracji, która zaczęła pobierać opłaty za schronienie.

READ  Węgry oskarżają Komisję Europejską o „brutalne” ataki na Polskę za nałożenie na nią grzywny

W Brukseli będą uważnie obserwować wynik wyborów. Federacja jest eurosceptyczna, choć unika wyjaśnienia, czy opowiada się za pozostaniem Polski w UE. „Prowadzenie polityki zagranicznej z federacją, nawet jeśli wspiera ona rząd z zewnątrz, może być bardzo trudne” – mówi Michał Baranowski, dyrektor zarządzający oddziału na Europę Wschodnią. Think tank Amerykański niemiecki fundusz Marshalla. Analityk dodaje: „Rozszerzenie o Ukrainę spotka się z ostrym sprzeciwem w debacie o przyszłości Europy i może zakłócić reformy związane z praworządnością, zwłaszcza umożliwieniem Polsce dostępu do zablokowanych funduszy pomocowych”. Relacje Warszawy z UE są już napięte. Jednak, jak zauważa Anna Bacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego, relacje te mogą „źle się zakończyć” w trzecim rządzie PiS przy wsparciu zewnętrznym lub wewnętrznym federacji.

Partia w swojej kampanii wyborczej skupiła się na gospodarce. Anna Wokiuk, politolog z UW, znawczyni populizmu i autorytaryzmu, wyjaśnia, że ​​są to libertarianie. Jest to „tradycyjna prawicowa skrajność neoliberalizmu” – dodaje i podkreśla propozycję zniesienia ubezpieczeń społecznych i przyznania każdemu obywatelowi 1000 euro na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej. Ekonomicznie, szczegóły ekspertów za pośrednictwem wideokonferencji, bardziej konkurują z bazą obywatelską, gdyż jednym z filarów PiS jest polityka redystrybucji majątku z pomocą społeczną m.in. dla rodzin i emerytów. Ta głęboka różnica utrudnia jakiekolwiek porozumienie między nimi, ale „musimy zadać sobie pytanie, czy ta neoliberalna rozmowa jest autentyczna, czy też chwytem wyborczym” – mówi Pacesniak podczas wideokonferencji we Wrocławiu.

Społecznie partia jest bardzo konserwatywna, podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość. „To rasistowskie, otwarcie antyukraińskie i bardzo nostalgiczne za przeszłością: rodziną, ojczyzną itp.” – rozwija Vokyuk. PiS nie ma zbyt dużego pola do przesunięcia się bardziej na prawicę w kwestiach takich jak aborcja, prawa kobiet czy społeczność LGBTI, ale w niektórych przypadkach, nawet w przypadku gwałtu, koalicja osiąga to poprzez zakaz przerywania ciąży. Opowiadając się za liberalizacją sprzedaży broni. Jeśli chodzi o imigrację, twierdzi politolog, w rzeczywistości łączy ona to, co stało się „dominującą narracją o ochronie większej kontroli granicznej”.

READ  W Polsce trwa poważny uraz silnika

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Krzysztof Bozak i Sławomir Mentzen na czerwcowej imprezie wyborczej w Warszawie.Andrzej Iwańczuk/NurPhoto za pośrednictwem Getty Images

Mentzen powiedział w 2019 roku, że jego wyborcy są „antyżydowscy, antygejowscy, przeciwni aborcji, podatkom i UE”. Dziś zapewnia, że ​​to był żart i partia stara się nie robić w tych kwestiach zbytniego hałasu, skupiając się na propozycjach gospodarczych. Jednak dzięki wsparciu Polski dla Ukrainy udało im się wykorzystać pewne zmęczenie polskiego społeczeństwa i stworzyć lukę.

Głosować przeciw

„Pierwsza zasada Jarosława Kaczyńskiego [el presidente del partido y líder de facto del Gobierno] „Nie pozwalamy nikomu zajmować stanowiska po prawej stronie PiS” – mówi Wokciuk. Tradycyjnie koalicja skupiała opozycję większością 6–7% głosów. Jednak w tym roku osiągnęła cel w lipcu, gdzie partia rządząca zaczęła postrzegać ją jako konkurencyjną. „PiS zaczął od swojego programu i pewnej antyukraińskiej retoryki latem, zwłaszcza w lipcu, w rocznicę czystek etnicznych” – mówi Wokciuk. Teraz, w obliczu kryzysu zbożowego, czuje się zagrożony nie tylko ze strony Federacji, ale także Stronnictwa Ludowego (PSL) i bazy obywatelskiej” – powiedział. Wyjaśnia.

Elektorat Federacji był młody, głównie męski. Mieszkają częściej na wsiach i w małych miasteczkach i są zmęczeni oglądaniem tych samych starych twarzy i walk: Kaczyńskiego przeciwko liderowi opozycji, byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi. „Istnieje realna baza społeczna wyborców, zwłaszcza wolny rynek, obniżki podatków i pomoc państwa, prywatyzacja usług publicznych, ograniczenie biurokracji i regulacji…” – uszczegóławia Szczerbiak. Wielu przedsiębiorców, dla których państwo jest przeszkodą, nie ma dzieci, nie ma wykształcenia, nie potrzebuje emerytury i preferuje prywatną opiekę zdrowotną. Wyborcy ci, w przeciwieństwie do swoich przywódców, są społecznie liberalni w kwestii aborcji i praw LGBTI, ale przyciągają ich programy gospodarcze – twierdzi politolog.

READ  Klątwa króla Polski Kazimierza IV przy otwarciu jego grobu

Według średniej ankiety zbieranej w całym kraju frekwencja wyborcza w przypadku koalicji spadła do około 10% od czasu szczytu w lipcu. Polityka. „Możliwe, jeśli nie pewne, że mają klucz do rządu” – mówi Vokiuk. „PiS na pewno nie zdobędzie większości” – dodaje. Pytanie, jak daleko to do 230 potrzebnych mu miejsc – podkreśla Szczerbiak, pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jeśli jest kilka miejsc, zdrajcy mogą próbować dać się uwieść, a ultraimpreza może być dobrym łupem. Jeśli będzie ich więcej, będzie musiał dojść do porozumienia, ale jak mówi Wokiuk, „Kaczyński jest otwarty na negocjacje”.

Liderzy federacji, będąc partią antysystemową, odmawiali wejścia w jakąkolwiek koalicję rządową. Zapowiadają, że nie będą częścią administracji PiS, która prowadzi w sondażach z 38% poparciem. Z liberalną opozycją Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska na czele, która wezwała do zorganizowania w niedzielę marszu w Warszawie w celu podniesienia celu na poziomie 30% głosów, a także lewicowego i centrowego Sojuszu Trzeciej Drogi, który w sondażach uzyskał 10%. myśl

Dyrektor German Marshall Fund uważa, że ​​przywódcy koalicji „mogą być bardziej otwarci na wspieranie większości w rządzie opozycji”. Pomimo skrajnie prawicowych celów partii uważa on, że baza obywatelska jest otwarta na taką możliwość. „Motywuje ich chęć odsunięcia PiS od władzy, oczyszczenia i wyrzucenia osób lojalnych wobec rządu umieszczonych w instytucjach państwowych i telewizji publicznej. To może być podstawą do nowych wyborów w przyszłym roku” – wyjaśnia przez telefon.

Szczerbiak również uważa tę opcję za możliwą: „Opozycja może twierdzić, że priorytetem jest odzyskanie rządu”, choć przyznaje, że „dla lewicy będzie to bardzo trudne”. „Jeśli pojawi się Lucyfer, równie dobrze mogą podpisać kontrakt” – żartuje. Część ekspertów zauważa, że ​​za oszczędnościami w wydatkach wyborczych partii może leżeć potencjał reelekcji.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.