29 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europosłowie podejmują działania przeciwko Komisji Europejskiej w Polsce i na Węgrzech | Unia Europejska

Posłowie poparli działania prawne Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska Brak nałożenia sankcji finansowych na Polskę i Węgry za podważanie praworządności. .

Parlamentarna Służba Prawna ma teraz przygotować sprawę, która zostanie wniesiona do Europejskiego Trybunału jeszcze w tym roku, a dwie instytucje UE staną naprzeciwko siebie w Sądzie Najwyższym UE, który teraz wymaga jedynie zatwierdzenia przez kluczowe komisje Izby.

Rezolucja zaproponowana przez komisję Zielonych została przegłosowana 506 posłów do PE, przy 150 przeciw i 28 głosach w czwartek.

Posłowie zgodzili się w swojej uchwale, że nowy unijny mechanizm prawny powiązania finansowania z budżetu koalicyjnego z ochroną podstawowych norm demokratycznych powinien był już być prowokowany przeciwko Polsce. Węgry.

W lutym Węgry podjęły kroki prawne w związku z niewykonaniem orzeczenia ETS, że ustawa ograniczająca finansowanie organizacji wolontariackich z zagranicy jest sprzeczna z przepisami UE.

W zeszłym miesiącu rzecznik generalny ETS poinformował sędziów, że reformie polskiego systemu prawnego zapewniono „minimalne gwarancje niezbędne do zapewnienia nieuchronnego rozdziału władzy między władzą wykonawczą a sądowniczą”.

Eurodeputowani powiedzieli, że chcą mechanizmu odliczania płatności budżetowych, który wszedł w życie 1 stycznia po serii wewnętrznych negocjacji.

Komisja stwierdziła jednak, że nie można go uruchomić, dopóki nie zostaną wydane szczegółowe wytyczne. Liderzy kluczowych grup politycznych w parlamencie powiedzieli, że to usprawiedliwienie bezczynności.

W zeszłym roku rządy w Budapeszcie i Warszawie zagroziły zawetowaniem 8 1,8 biliona (6 1,6 biliona) budżetu i planu naprawy koronawirusa, aby powiązać finansowanie z poszanowaniem norm demokratycznych.

Bez zgody 27 państw członkowskich projekty finansowane z siedmioletniego budżetu obozu wyczerpałyby się. b 750 miliardów projektów Nie da się odbudować zrujnowanej europejskiej gospodarki.

Posłowie obawiają się, że dwóm krajom udało się wesprzeć budżet jedynie dzięki zakulisowym obietnicom, że nie zwolnią z góry sankcji finansowych.

W wyniku bezczynności Komisji posłowie zagłosowali w marcu i 1 czerwca przedstawili Komisji przestrzeganie wytycznych, stwierdzając, że są one konieczne. Ale władza wykonawcza UE jeszcze tego nie zrobiła. Przyjęta w czwartek rezolucja zwraca uwagę na „brak działań” Komisji na podstawie art. 265 Traktatu UE.

READ  Polska wydaje wizę humanitarną białoruskiemu sprinterowi olimpijskiemu, który odmówił „obowiązkowego” lotu do domu

Poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych Terry Reindeke powiedział: „UE potrzebuje mocnych fundamentów, na których wszyscy możemy się oprzeć: demokracji, praworządności i praw podstawowych. Ale są one atakowane i usuwane, gdy mówimy.

„Zamiast bronić wartości europejskich, Komisja obserwuje, pisze raporty i siedzi w jej rękach. Praworządność wymaga teraz działania. Niestety, z wczorajszej debaty w Parlamencie jasno wynika, że ​​Komisja nie czuje takiej samej pilnej potrzeby działania. „