3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europosłowie podejmują działania przeciwko Komisji Europejskiej w Polsce i na Węgrzech | Unia Europejska

Posłowie poparli działania prawne Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska Brak nałożenia sankcji finansowych na Polskę i Węgry za podważanie praworządności. .

Parlamentarna Służba Prawna ma teraz przygotować sprawę, która zostanie wniesiona do Europejskiego Trybunału jeszcze w tym roku, a dwie instytucje UE staną naprzeciwko siebie w Sądzie Najwyższym UE, który teraz wymaga jedynie zatwierdzenia przez kluczowe komisje Izby.

Rezolucja zaproponowana przez komisję Zielonych została przegłosowana 506 posłów do PE, przy 150 przeciw i 28 głosach w czwartek.

Posłowie zgodzili się w swojej uchwale, że nowy unijny mechanizm prawny powiązania finansowania z budżetu koalicyjnego z ochroną podstawowych norm demokratycznych powinien był już być prowokowany przeciwko Polsce. Węgry.

W lutym Węgry podjęły kroki prawne w związku z niewykonaniem orzeczenia ETS, że ustawa ograniczająca finansowanie organizacji wolontariackich z zagranicy jest sprzeczna z przepisami UE.

W zeszłym miesiącu rzecznik generalny ETS poinformował sędziów, że reformie polskiego systemu prawnego zapewniono „minimalne gwarancje niezbędne do zapewnienia nieuchronnego rozdziału władzy między władzą wykonawczą a sądowniczą”.

Eurodeputowani powiedzieli, że chcą mechanizmu odliczania płatności budżetowych, który wszedł w życie 1 stycznia po serii wewnętrznych negocjacji.

Komisja stwierdziła jednak, że nie można go uruchomić, dopóki nie zostaną wydane szczegółowe wytyczne. Liderzy kluczowych grup politycznych w parlamencie powiedzieli, że to usprawiedliwienie bezczynności.

W zeszłym roku rządy w Budapeszcie i Warszawie zagroziły zawetowaniem 8 1,8 biliona (6 1,6 biliona) budżetu i planu naprawy koronawirusa, aby powiązać finansowanie z poszanowaniem norm demokratycznych.

Bez zgody 27 państw członkowskich projekty finansowane z siedmioletniego budżetu obozu wyczerpałyby się. b 750 miliardów projektów Nie da się odbudować zrujnowanej europejskiej gospodarki.

Posłowie obawiają się, że dwóm krajom udało się wesprzeć budżet jedynie dzięki zakulisowym obietnicom, że nie zwolnią z góry sankcji finansowych.

W wyniku bezczynności Komisji posłowie zagłosowali w marcu i 1 czerwca przedstawili Komisji przestrzeganie wytycznych, stwierdzając, że są one konieczne. Ale władza wykonawcza UE jeszcze tego nie zrobiła. Przyjęta w czwartek rezolucja zwraca uwagę na „brak działań” Komisji na podstawie art. 265 Traktatu UE.

READ  Czują się jak „ulubieni” po słabym występie Troya w Polsce

Poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych Terry Reindeke powiedział: „UE potrzebuje mocnych fundamentów, na których wszyscy możemy się oprzeć: demokracji, praworządności i praw podstawowych. Ale są one atakowane i usuwane, gdy mówimy.

„Zamiast bronić wartości europejskich, Komisja obserwuje, pisze raporty i siedzi w jej rękach. Praworządność wymaga teraz działania. Niestety, z wczorajszej debaty w Parlamencie jasno wynika, że ​​Komisja nie czuje takiej samej pilnej potrzeby działania. „