25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejczycy ze Wschodu kupują nieruchomości na Zachodzie, gdy Putin nasila „wojnę nerwów”

Europejczycy ze Wschodu kupują nieruchomości na Zachodzie, gdy Putin nasila „wojnę nerwów”

(CNN) — Telefon Agnieszki Marciniak-Kostreswy dzwonił nieprzerwanie. Od 25 lat zajmuje się nieruchomościami, pomagając Polakom kupować domy na południowym wybrzeżu Hiszpanii, ale ostatnie kilka miesięcy było „absolutnie szalone”.

Powodów zmiany wybrzeża Bałtyku na Morze Śródziemne jest wiele. Ponad trzydzieści lat po upadku komunizmu Polacy są bogatsi niż kiedykolwiek. Wiele osób, które założyły firmy na początku lat 90., chce przejść na emeryturę. Praca zdalna, do której zachęca pandemia, pozwoliła wielu osobom żyć bardziej wykorzenionym i wybrać cieplejszy klimat.

Jednak wielu agentów nieruchomości powiedziało CNN, że ich klienci podają teraz inny powód: wojnę Rosji na Ukrainie i obawę przed rozprzestrzenianiem się konfliktu.

„Zaobserwowałem dwie fale szybkiego wzrostu zainteresowania zakupami nieruchomości. Pierwsza miała miejsce w lutym 2022 r., zaraz po wybuchu wojny. Druga od lutego 2024 r.” – powiedziała Marcinak-Kostrzewa.

W ostatnich tygodniach nastroje uległy pogorszeniu, gdy Rosja próbuje skonsolidować swoje niedawne zdobycze na polu bitwy, bombardując ukraińskie miasta nalotami w poszukiwaniu słabych punktów na linii frontu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w tym tygodniu, że Ukraina „przegra wojnę”, jeśli Kongres USA nie zatwierdzi pomocy wojskowej.

Marbella, Hiszpania

Kobieta spaceruje po hiszpańskim starym mieście Marbella, z dala od rosyjskiej wojny na Ukrainie. (Źródło: Corre S/Alpaca/Andia/Universal Images Group/Getty Images)

Komentarze prominentnych osobistości z Zachodu wywołują zamieszanie w innych częściach wschodniej Europy. Były prezydent USA Donald Trump powiedział w lutym, że będzie zachęcał Rosję, aby zrobiła „wszystko, co konieczne” wobec każdego członka NATO, który nie płaci należnej mu części. Premier Polski Donald Tusk przestrzegł w zeszłym miesiącu, że Europa znajduje się w „epoce przedwojennej”.

„Po wypowiedziach Trumpa i wywiadzie Tuska dostaliśmy telefony – nie wiem ile – od osób z pytaniami, czy mogą przyjechać i kupić nieruchomość w ciągu trzech dni i ile czasu zajmie cały proces odbioru kluczy”. Marciniak powiedział -Kostreswa.

READ  Kwiat konopi do Polski | Farma tygodniowo

Jak podają polskie media Bisblog, w 2023 roku najwięcej Polaków kupiło nieruchomości w Hiszpanii, pobijając rekord z poprzedniego roku.

María Ruiz López, notariusz pracująca między Hiszpanią a Warszawą, stwierdziła, że ​​popyt „niewiarygodnie wzrósł” od początku roku.

„Często powodem, dla którego nasi klienci kupują nieruchomości, jest strach przed wojną, boją się Rosji, więc chcą być gdzieś, skąd będą mogli szybko się wydostać, jeśli zajdzie taka potrzeba” – dodał. powiedział.

Niektórzy kupują nerwowo. Lopez powiedział, że klient kupił nieruchomość w zeszłym miesiącu, ponieważ chciał uniknąć powołania do polskiej armii. Marciniak-Kostrzewa wspomina innego, który w obawie przed wybuchem wojny kupił w zeszłym miesiącu mieszkanie w Hiszpanii i wynajął je pod warunkiem szybkiego dojazdu w razie potrzeby. Kiedy wyjaśnił, że eksmisja lokatorów z nieruchomości zajmie trochę czasu, klient powiedział: „No cóż, jeśli coś się stanie, zostawimy ją pustą”.

Inni myślą o swoich inwestycjach i kupują. Dla Wiesława, emerytowanego Polaka w latach 70., perspektywa nadchodzącej wojny do Polski to „czarny łabędź”: wydarzenie o niskim prawdopodobieństwie i dużym wpływie. Mimo to lubi zakrywać plecy.

„Kiedy usłyszałem historie o Ukraińcach zmuszanych do opuszczenia kraju w ciągu godziny, zdałem sobie sprawę, że cały ich dobytek znajduje się w Polsce” – mówi Wyszla, która dla zachowania prywatności woli podawać tylko swoje imię. Nadal mieszka w Warszawie, ale kupił małą nieruchomość w Andaluzji na południu Hiszpanii. „W istocie przyczyną jest wojna na Ukrainie”.

Ale większość kupuje tylko dla świętego spokoju: plan awaryjny dla tych, którzy są na tyle bogaci, że mogą sobie na to pozwolić. Inny polski nabywca, który pragnął zachować anonimowość w celu omówienia prywatnej transakcji, powiedział CNN, że „zdecydowanie wojna była głównym powodem szybkiej decyzji o zakupie”. Ojciec dwójki dzieci powiedział, że dla niego i jego żony „najważniejszą rzeczą” jest „świadomość, że w razie potrzeby mamy drugi dom. Daje nam to ogromny komfort”.

Kobieta wiesza prześcieradło na balkonie mieszkania w Maladze w Hiszpanii.

Kobieta wiesza prześcieradło na balkonie swojego mieszkania w Maladze w Hiszpanii. (Źródło: John Keeble/Getty Images)

Być może Polacy są przypadkiem szczególnym. Po postkomunistycznym „cudzie gospodarczym” więcej Polaków niż kiedykolwiek może kupić drugie domy za granicą. A ze względu na granice z Ukrainą i Białorusią Polacy mogą odczuwać większą potrzebę robienia tego.

READ  Karina Alanis i Beatriz Briones rywalizują w Pucharze Świata w kajakarstwie w Polsce | Krajowa Komisja Kultury Fizycznej i Sportu | rząd

Ale inne kraje Europy Wschodniej również kupują na Zachodzie. Livia Illak rozpoczęła swoją działalność 20 lat temu, sprzedając głównie drogie hiszpańskie nieruchomości klientom w rodzinnej Estonii. Ale w tym roku otrzymał więcej wniosków niż kiedykolwiek wcześniej, a wielu jego klientów szuka mniejszych nieruchomości.

„Trzy miesiące temu zacząłem dostawać zamówienia na bardzo małe mieszkania, bo ludzie nie chcą wyjeżdżać do Estonii. Chcą tu coś mieć, więc jeśli sytuacja się trochę pogorszy, to mają gdzie mieszkać. „Gdzie przyjdź” – powiedział Illak CNN.

„Oczywiście jesteśmy w NATO, ale najbardziej obawiam się przewagi liczebnej” – powiedział. W tym roku Litwini pomogli w zakupie nieruchomości w Hiszpanii.

Gwałtowny wzrost popytu następuje w chwili, gdy Rosja nasiliła swoją „wojnę nerwów”, tworząc obraz własnej bezkarności, podczas gdy Europa wydaje się kręcić sprawami własnego bezpieczeństwa.

W Rosji władza Putina jest silniejsza niż kiedykolwiek po powszechnie zdyskredytowanych wyborach, śmierci rywala Aleksieja Nawalnego i przedłużeniu jego mandatu o kolejne sześć lat.

Również za granicą Putin ma Europę na krawędzi. Rakiety wycelowane w Ukrainę zostały skierowane w polską przestrzeń powietrzną. Na prośbę Kremla wojska białoruskie są skoncentrowane na polskiej granicy. Estonia ostrzegła przed atakami „wojny cieni” na swoim terytorium. Na Litwie pobito jednego z doradców Nawalnego, a wiadomość, że nawet w ojczyźnie nie jest bezpieczna.

„Wydaje się, że wykonują dobrą robotę, ponieważ tak – nawet na poziomie nieruchomości – mamy ludzi uzasadniających swój wybór stylu życia i decyzję o opuszczeniu kraju lub obszaru ze strachu, że może wybuchnąć Trzeci Świat. Wojna lub masakra lub „Jeśli są tam rosyjskie czołgi, to już pod wieloma względami zwyciężyły” – powiedział CNN.