23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego słońce pali, jeśli w kosmosie nie ma tlenu?  Odpowiedzi NASA – Naucz mnie o nauce

Dlaczego słońce pali, jeśli w kosmosie nie ma tlenu? Odpowiedzi NASA – Naucz mnie o nauce

Słońce, nasza gwiazda odpowiedzialna za życie na naszej planecie, jest naprawdę imponującym ciałem niebieskim. Płonie od milionów lat i będzie tak jeszcze przez długi czas.

W całej historii ludzkości słońce było kojarzone z mitycznymi stworzeniami o magicznych mocach, różnymi bogami, a także z wieloma historiami opowiadanymi nam przez naszych przodków. Ale jedno z podstawowych pytań, których my, ludzie, nie zadajemy, brzmi: dlaczego Słońce miałoby spalać się w przestrzeni kosmicznej, gdyby nie było tam tlenu? To pytanie może być odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, pamiętajmy, że nie ma głupich pytań, nauka jest po to, aby badać, analizować i dzielić się wiedzą.

Dziś opowiemy Ci, dlaczego słońce potrafi „palić się” bez potrzeby stosowania tlenu lub podobnego środowiska, które do tego sprzyja, więc zwróć uwagę i naucz się czegoś nowego.

Słońce, nasza nuklearna latarnia morska w próżni kosmicznej

Wszyscy wiemy, że pomimo braku tlenu Słońce nadal jasno świeci, oświetlając i ogrzewając naszą planetę. Pytanie brzmi: jak można to osiągnąć? Odpowiedź leży w fascynującym procesie znanym jako… Fuzja nuklearna.

Od czasów starożytnych ludzkość zastanawiała się, jak Słońce bez tlenu w przestrzeni kosmicznej może płonąć jak ogień. Jednak ten pomysł jest błędny. Słońce nie pali się w tradycyjnym sensie, ponieważ do spalania potrzebny jest tlen, rzadki pierwiastek w próżni kosmicznej. Sposób, w jaki się to dzieje, obejmuje inne, nieco bardziej złożone procesy fizyczne, które postaramy się wyjaśnić poniżej.

Spalanie a synteza jądrowa

Spalanie, takie jak to, które zachodzi podczas zapalania papieru, obejmuje reakcję chemiczną między atomami paliwa (w tym przypadku papieru) a tlenem w powietrzu. W tej reakcji uwalniana jest energia w postaci ciepła i światła. Zamiast tego NASA wskazuje, że synteza jądrowa to zupełnie inny proces zachodzący w jądrze Słońca.

READ  Wi-Fi: Błąd techniczny podczas instalacji routera obok telewizora; Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi | Meksyk | Hiszpania | Mieszaj | DEPOR-PLAY
Różne zdjęcia Słońca, zatwierdzone przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną

Co dzieje się w jądrze Słońca?

Według doniczkaTemperatura wewnątrz Słońca sięga 15 milionów stopni Celsjusza, a ciśnienie jest intensywne. W tych warunkach atomy wodoru, główne paliwo Słońca, łączą się, tworząc hel. Proces ten uwalnia ogromną ilość energii w postaci promieni gamma, która następnie przekształca się w światło i ciepło, które odczuwamy na Ziemi.

Szczegółowy schemat warstw Słońca od wewnątrz do zewnątrz: rdzeń, strefa radiacyjna, strefa konwekcji, fotosfera, chromosfera i korona.  Sklasyfikowano dodatkowe cechy Słońca, w tym protuberancje, rozbłyski i plamy słoneczne.  Warstwy są oznaczone różnymi kolorami.
Słońce i jego atmosfera składają się z kilku obszarów lub warstw. Kredyty: NASA

Co sekundę Słońce przekształca 700 milionów ton wodoru w 695 milionów ton helu. Ta niesamowita transformacja uwalnia energię równoważną eksplozji miliardów bomb atomowych.

Ponadto należy wspomnieć, że ciepło, które odczuwamy na Ziemi, nie pochodzi z bezpośredniego przenoszenia ciepła przez słońce, ale z promieniowania słonecznego. Promieniowanie to, które obejmuje światło widzialne i inne długości fal widma elektromagnetycznego, przechodzi przez pustą przestrzeń i kiedy wchodzi w interakcję z ziemską atmosferą, staje się odbieranym przez nas ciepłem.

Chociaż Słońce zużyło połowę swojego wodoru w ciągu swojego 4,5 miliarda lat życia, wciąż ma dość paliwa, aby świecić przez kolejny miliard lat. Ten proces syntezy jądrowej jest nie tylko źródłem energii, ale także powodem, dla którego nie potrzebuje tlenu, aby „spalić”.

Następnym razem ci się spodoba promieniowanie słoneczne, Pamiętaj, że jesteś świadkiem kosmicznego spektaklu o epickich proporcjach. Taniec atomów w sercu gwiazdy, uwalniający energię, która daje nam życie.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.