20 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego odkładamy zadania na później?  – DW – 13.03.2024

Dlaczego odkładamy zadania na później? – DW – 13.03.2024

the kunktatorstwo, Sztuka odkładania zadań na później, aby zająć się przyjemniejszymi, ale mniej ważnymi zajęciami, to zjawisko znane każdemu. Śmiejemy się z tego, dzielimy się memami, a mimo to raz po raz wpadamy w jego sieci, mądrze ignorując rady, aby nie zostawiać na jutro tego, co możemy zrobić dzisiaj. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie wydają się bardziej podatni na popadanie w ten wzorzec zachowań?

W cudowną podróż labirynty ludzkiego umysłu, Russell Fazio, profesor psychologii na Ohio State University i jego kolega Javier Granados Samayawa odkryli kilka odpowiedzi. twoje śledztwo, Niedawno opublikowane w czasopiśmie Osobowość i różnice indywidualne, Zagłębia się w tajemniczy świat naszych postaw i ich wpływ na naszą tendencję do opóźniania tego, co nieuniknione. Naukowcy odkryli, że ci z nas, którzy mają tendencję do negatywnego nastawienia do życia, są mistrzami zwlekania.

„Ważenie odchylenia w Walencji”

Koncentrując się na „błędzie ważenia wartościowości” – fantazyjnym określeniu opisującym, w jaki sposób nasze negatywne lub pozytywne nastawienie wpływają na krytyczne decyzje, Fazio i Granados-Samayawa badają tę dziedzinę z detektywistyczną precyzją. Jak wskazuje Fazio, najważniejsze pytanie brzmi, która ze stron zwycięży w tym przeciąganiu liny między nastawieniem pozytywnym i negatywnym, gdy stanie przed nieprzyjemnym zadaniem.

Zwlekanie nie jest wcale drobną niedogodnością, ale I ma to wymierne skutki. Studenci, którzy sobie na to pozwalają, często kończą semestr obciążeni gorszymi ocenami, większym stresem i częstszymi wizytami u lekarza. Jednak nie wszystko jest zniszczone. Badanie dało także promyk nadziei: przy niewielkim dążeniu do neutralności nawet najbardziej wytrwali prokrastynatorzy mogą znaleźć drogę do wczesnej produktywności.

„Badamy tę relację na temat pozytywności i negatywności, która istnieje, gdy ludzie podejmują decyzje, oraz tego, w jaki sposób błąd ważenia wartościowości determinuje ścieżkę, którą podążają ludzie”. – powiedział Granados Samayawa.

READ  Jestem ekspertem w dziedzinie architektury dobrego samopoczucia, dzięki czemu możesz odkryć, czy Twój dom (i budynek) jest zdrowy
Jedno z badań skupiało się na składaniu podatków dochodowych, co wielu odkładało na później. Wyniki pokazały, że osoby o bardziej wyraźnym negatywnym nastawieniu częściej opóźniały to zobowiązanie.Zdjęcie: Imago Images/Cavan

Odkładanie nauki na później

W trzech badaniach Fazio i Granados-Samayawa wystawili swoje teorie na próbę, począwszy od analizy tendencji do odkładania składania zeznań podatkowych dochodowego po obserwację wpływu samokontroli i motywacji na prokrastynację uczniów. To, co odkryli, było odkrywcze: osoby z silnym nastawieniem negatywnym i niską samokontrolą były najbardziej dotknięte tym nastawieniem, a niewielka dodatkowa stymulacja mogła złagodzić jego skutki.

„Pierwsze badanie wykazało podstawowy efekt ujemnego obciążenia wagowego, ale drugie badanie dostarcza pewnych niuansów” – powiedział Granados-Samayawa, obecnie doktorant na Uniwersytecie Pensylwanii. „W przypadku osób, które nie myślą lub nie mogą o tym zbyt wiele myśleć, ich tendencje zależne od wartościowości bezpośrednio kierują ich zachowaniem. Ale jeśli ktoś jest bardziej zmotywowany i potrafi o tym więcej myśleć, może to sprowadzić do innych rozważań” – dodał. Co zapobiega efektowi błędu ważenia walencyjnego.”

Przejdź w stronę neutralności

Zatem zwieńczeniem ich badań był eksperyment, który pokazał, jak modyfikacja tego nastawienia w kierunku bardziej zrównoważonej perspektywy może w rzeczywistości przyspieszyć realizację zadań wśród osób prokrastynujących. To obiecujące odkrycie, które sugeruje, że niewielka równowaga w ocenie tego, co pozytywne i negatywne, może być kluczem do przezwyciężenia prokrastynacji.

Zdaniem naukowców negatywne nastawienie nie zawsze jest złe, ponieważ może sprzyjać bardziej realistycznej ocenie naszych umiejętności, np. odpowiedniemu przygotowaniu się do egzaminu. Dlatego Fazio dochodzi do wniosku, że obiektywna równowaga jest lepsza niż skrajna tendencja do optymizmu lub pesymizmu.

„Lepiej zachować bardziej obiektywną równowagę, niż znajdować się po którejkolwiek skrajności” – mówi Fazio. „Ale sytuacja, w której szczególne odchylenie w zakresie ważenia parytetu może stanowić problem, będzie inna” – podsumował.

Felipe Espinoza Wang na podstawie informacji z Uniwersytetu Stanowego Ohio