Wiele osób ma trudności z rozpoczęciem rutynowych ćwiczeń, mimo że wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Zawsze znajdzie się coś, co może nas zatrzymać, czasem myśli się, że może to być lenistwo, brak zainteresowania czy motywacji.
Czasami wynika to z pewnego rodzaju obojętności, że chcemy uzyskać dobre wyniki w krótkim czasie. Skończywszy z lenistwem, w końcu zaczynamy, ale już po kilku dniach możemy porzucić tę rutynę. Być może potrzebujemy zewnętrznego agenta, który może nas zmusić do przełamania tych ograniczeń, a może nie jest on całkowicie zależny od nas i istnieją inne alternatywy dla zdobycia chęci do startu.
Naukowcy Z Harvard Medical School i badając wpływ mikrobiomu (który jest grupą mikroorganizmów jelitowych) na motywację do ćwiczeń u gryzoni, potwierdzono, że drobnoustroje jelitowe wytwarzają substancje chemiczne w mózgu tych modeli biologicznych i motywują je do ćwiczeń. biegać i iść przez długi czas. Tę wiedzę można przenieść i zastosować u ludzi.
Eksperyment przeprowadzony
Aby dowiedzieć się, dlaczego niektórzy ludzie lubią ćwiczyć, a inni nie, Dr.. Krzysztof Tice, przeprowadzili eksperyment na specjalnie wyhodowanych myszach (które nie wykazywały zauważalnych różnic genetycznych ani biochemicznych) i podzielili je na grupy. Stwierdzono, że aktywne myszy mogą biegać 5 razy więcej niż wolne. Aktywne myszy mogą przebiec do 30 km w ciągu 48 godzin, podczas gdy inne myszy poruszają tylko kierownicą.
Następnie wszystkim myszom podano antybiotyki, a uzyskany efekt był zaskakujący, ponieważ aktywne myszy uległy zmianom i stały się leniwe. Powodem tego jest utrata mikroflory jelitowej (zwłaszcza bakterii, ponieważ są one wrażliwe na antybiotyki).
Przeprowadzono dalsze badania i odkryto, że w wyniku utraty bakterii mózgi szczurów utraciły aktywność kilku genów mózgowych, w tym utratę dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zapewnienie dobrego samopoczucia, podczas długich ćwiczeń. czas.
Inną częścią ważnego odkrycia jest to, że leniwe myszy, po zaszczepieniu ich bakteriami jelitowymi od aktywnych myszy, zaczęły ćwiczyć.
Interesującą rzeczą w tym niesamowitym badaniu jest to, że bardzo możliwe jest wykorzystanie tej wiedzy u ludzi, ze względu na wspólne biochemiczne podobieństwa.
Interesujące byłoby przeprowadzenie badań nad mikrobiomem człowieka i przeanalizowanie jego wpływu na gotowość do wysiłku. Mając taką wiedzę pod ręką, ciekawie byłoby móc formułować i przyjmować te mikroorganizmy jelitowe, gdy brakuje nam motywacji do aktywności fizycznej lub w tym drugim przypadku dodajemy je jako życzenie noworoczne.
Ten artykuł został opublikowany w czasopiśmie Natura.
Dziel się nauką, dziel się wiedzą.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?