3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy kawa uzależnia?  – DW – 19.04.2024

Czy kawa uzależnia? – DW – 19.04.2024

Krótko, Kawa Jest częścią życia wielu ludzi. „Bez wątpienia kawa może stworzyć… uzależniony„mówi toksykolog Castrin Schleh.

Wiele badań również doprowadziło do tego wniosku, dlatego też zaburzenie związane z używaniem kofeiny jest obecnie uznaną diagnozą medyczną.

Konsumpcja prawdopodobnie spadnie w nadchodzących latach, ponieważ zmiany klimatyczne zagrażają produkcji kawy i uprawom oraz powodują kryzysy Wzrost ceny. Jednak jak dotąd tendencja zmierza w odwrotnym kierunku. Krajem, który w 2023 r. spożył najwięcej kawy na osobę, było 8,5 kg na osobę. W Niemczech sprzedano 4,8 kg na mieszkańca, a w Brazylii 4,5 kg.

Co zawiera kawa?

Kawa to złożona mieszanina ponad 1000 różnych składników. Należą do nich polifenole, które występują w roślinach jako barwniki lub aromaty, witamina B2 i magnez.

Ale tym, co sprawia, że ​​kawa jest tak popularnym napojem, jest inny składnik: kofeina. Kofeina to naturalna substancja występująca w ziarnach kawy, kakao i niektórych liściach herbaty. Napoje energetyczne zawierają również kofeinę.

Jak kofeina działa na organizm?

Pomiędzy 15 a 30 minutami po pierwszym łyku kawy zawarta w niej kofeina dociera do mózgu. „Tam wiąże się z receptorami adenozyny” – wyjaśnia Schleh.

Adenozyna hamuje uwalnianie neuroprzekaźników stymulujących, takich jak dopamina czy noradrenalina. „Adenozyna działa jak piaskownica w mózgu. Czujemy się zmęczeni i ospali” – wyjaśnia Schleh.

Kofeina blokuje receptory adenozyny i tym samym zajmuje ich miejsce. Schleh mówi o pozytywnych stronach picia kawy: „Kawa podnosi ciśnienie krwi i sprawia, że ​​jesteśmy bardziej sprawni, zwinni i gotowi do działania”.

Narkotyki: uzależnienie od zatruć

Ale kiedy mówimy o uzależnieniu od kawy? Według recenzji opublikowanej w Journal of Psychopharmacology kofeina jest najczęściej spożywanym środkiem psychoaktywnym na świecie.

Podobnie jak wiele substancji psychoaktywnych, kofeina również zwiększa uwalnianie dopaminy. Dopamina działa pozytywnie stymulująco na organizm, dlatego nazywana jest także hormonem szczęścia. Adenozyna zapobiega uwalnianiu dopaminy po związaniu się z receptorami. Jeśli jednak te miejsca są już zajęte przez kofeinę, poziom hormonu szczęścia pozostaje poza kontrolą.

READ  Międzynarodowy Trybunał Karny formalnie przeprowadzi dochodzenie w sprawie Wenezueli

Ma to również konsekwencje fizyczne: „Jeśli pijesz dużo kawy, powstaje więcej receptorów adenozynowych” – mówi Schleh. Oznacza to, że jeśli nie pijesz kawy, adenozyna nagle ma o wiele więcej miejsc wiązania. Może to powodować skrajne zmęczenie i drażliwość. Są to objawy odstawienia kofeiny. Inne objawy to:

  • Ból głowy
  • Trudno się skoncentrować
  • Depresja
  • Niezadowolenie

„To wspaniałe uczucie relaksu, jakie odczuwamy już po pierwszej filiżance kawy rano, wynika również z tego, że łagodzimy objawy odstawienia” – mówi Schleh.

Czy kawa jest zdrowa czy nie?

Chociaż kofeina zawarta w kawie może uzależniać, umiarkowane spożycie nie jest szkodliwe dla zdrowych dorosłych. „Dawka czyni truciznę” – mówi toksykolog Schleh.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca 400 mg kofeiny dziennie. Odpowiada to od dwóch do pięciu filiżanek, w zależności od wielkości filiżanki kawy. Kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 200 mg kofeiny dziennie.

W tych granicach kawa ma korzyści zdrowotne: powiązano ją z niższym prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby serca, raka wątroby i macicy, chorobę Parkinsona i depresję.

Każdy, kto reaguje na odstawienie kawy objawami takimi jak drżenie, pocenie się lub obniżony nastrój, może cierpieć na uzależnienie od kofeiny.

Carsten Schlei zaleca, aby osoby, których spożycie kofeiny przekracza zalecany dzienny limit, powoli zmniejszały spożycie kawy. „Kofeina jest jednym z najbardziej szkodliwych narkotyków”. Odstawienie kofeiny jest rzadko konieczne i może powodować bardzo nieprzyjemne objawy. „Ryzyko nawrotu jest szczególnie wysokie”.

(MW/RML)