3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bukele prosi Kongres Salwadoru o zarządzenie systemu awaryjnego

Bukele prosi Kongres Salwadoru o zarządzenie systemu awaryjnego

Neb Bokelprezydent Zbawicielwspomniałem przez portale społecznościowe, o które prosił Kongres dekret a system wyjątkóww czasie, gdy jego kraj od piątku odnotował eskalację morderstw.

„Proszę @AsambleaSV (Zgromadzenie Legislacyjne) o zadekretowanie dzisiaj systemu wyjątków, zgodnie z art. 29 Konstytucji Republiki” – napisał prezydent na swoim koncie na Twitterze.

Salwador odnotował w piątek co najmniej 14 morderstw, a według doniesień lokalnej gazety kolejne 38 morderstw zostanie dodanych w sobotę, co jest najwyższą liczbą w ciągu jednego dnia w rządzie Bukele.

Ze swojej strony ruch Policjantów wskazywał w swoich sieciach, że „26 marca 2022 r. w całym kraju zgłoszono 50 morderstw”, ale informacja ta nie została ani potwierdzona, ani zdementowana przez władze.

Lider Kongresu, Ernesto Castro, odpowiedział na prośbę Bukele i wezwał, również z tej samej sieci społecznościowej, na sesję „nadzwyczajnej publiczności” o godzinie 23:00 czasu lokalnego.

– Jesteśmy z tobą! Możesz na nią liczyć – dodał Castro w kolejnej wiadomości.

Salwadorska Karta Magna Carta przewiduje zawieszenie gwarancji konstytucyjnych w przypadku „wojny, podboju terytorium, buntu, konfliktu, katastrofy, epidemii lub jakiejkolwiek innej katastrofy publicznej lub poważnego zakłócenia porządku publicznego”.

Gwarancje, które Kongres może zawiesić na podstawie tego artykułu, to wolność wjazdu i wyjazdu z kraju, wolność słowa, nietykalność korespondencji oraz zakaz ingerowania w komunikację bez nakazu sądowego.

Obejmują one również wolność zrzeszania się, prawo wszystkich zatrzymanych do informacji o przyczynach ich zatrzymania, gwarancję pomocy obrońcy w postępowaniu sądowym oraz maksymalny okres 72 godzin na zatrzymanie administracyjne i umieszczenie przed sędzią. .

Do zatwierdzenia stanu wyjątkowego wymagane są 63 głosy na 84 deputowanych, w tym co najmniej 64 deputowanych partii rządzącej.

READ  Mówisz „będzie” czy „będzie”? Rozwiąż tę wątpliwość w RAE - Enseñame de Ciencia

Przed wezwaniem do wprowadzenia stanu wyjątkowego, Bukele powiedział, że policja i wojsko powinny „pozwolić agentom i żołnierzom wykonywać swoją pracę i bronić ich przed oskarżeniami tych, którzy chronią członków gangu”.

Ponadto zauważył, że biuro prokuratora generalnego „musi być proaktywne w sprawach” i że „będziemy również świadomi sędziów, którzy faworyzują przestępców”.

Prezydent Salwadoru nie wyjaśnił, czy list ten był aprobatą użycia przez siły bezpieczeństwa śmiercionośnej siły.

Władze nie podały szczegółowych przyczyn tego wzrostu, a dane policyjne pokazują, że zachowanie tych przestępstw przez kilka dni w marcu utrzymywało się powyżej średniej.

Według danych opublikowanych przez policję, z morderstwami odnotowanymi w piątek, Salwador osiągnął w marcu 86 morderstw, czyli więcej niż w styczniu i lutym, z odpowiednio 85 i 79 brutalnymi zgonami.

W listopadzie 2021 r. kraj odnotował również nagły wzrost liczby morderstw, które spowodowały ponad 40 morderstw w ciągu trzech dni, iw tym kontekście Bukele skrytykował oznaki, że jego rząd zawarł „rozejm” z gangami.

Departament Skarbu USA ukarał dwóch urzędników rządowych Bukele w grudniu 2021 r. za rzekome „tajne negocjacje” z MS13.

Według USA, Osiris Luna, dyrektor więzień i Carlos Marroquín, dyrektor odbudowy tkanki społecznej „poprowadzili serię spotkań z uwięzionymi przywódcami gangów, w ramach wysiłków rządu Salwadoru zmierzających do wynegocjowania „tajnego rozejmu” z Liderzy MS13.

Z informacjami z EFE