6 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ayuzo ogłosiło w Polsce, że metro zostanie przeniesione w celu utworzenia Muzeum Hiszpańsko-Żydowskiego w Madrycie

Ayuzo ogłosiło w Polsce, że metro zostanie przeniesione w celu utworzenia Muzeum Hiszpańsko-Żydowskiego w Madrycie

Muzeum Żydów Hiszpańskich w Madrycie wreszcie stanie się rzeczywistością. Poinformowała o tym przewodnicząca gminy madryckiej Isabel Díaz Ayuzo podczas jej przemówienia na dorocznym spotkaniu upamiętniającym Holokaust organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Żydów w Krakowie (Polska). Lokalizacja ta będzie pierwszą tego typu na świecie.

„Działaliśmy świadomie naszego dziedzictwa” – powiedział prezydent, wyjaśniając, że będzie to pierwsze muzeum w Madrycie „koncentrujące się na dziedzictwie Żydów latynoskich i jego roli oraz wpływach politycznych i kulturowych na świecie”. W tym sensie Muzeum Polin w Warszawie jest „bardzo ważne” dla tej „przygody” dzięki leczeniu, jakie otrzymali w ostatnią sobotę oraz „oraz radom i doświadczeniom”, których im udzielili.

Właśnie jedną z zaplanowanych wizyt szefa madryckiego władz wykonawczych podczas jego oficjalnej podróży do Polski była w ten weekend Muzeum Historii Żydów Polskich, które w czasie II wojny światowej naziści zamienili w getto. Stolica tego kraju. W tym roku przypada dziesiąta rocznica istnienia i 1000-lecie obecności Żydów w regionie.

W rzeczywistości potępił „wielu propagujących antysemityzm poprzez swoje wpływy polityczne i medialne w różnych rządach na całym świecie”. „Nie ma sensu gardzić żywymi i litować się nad zmarłymi Żydami” – upierał się.

Po wczorajszej wizycie w obozach koncentracyjnych w Auschwitz Diaz Ayuzo stwierdził, że było to „zawsze szokujące”, woląc pamiętać, że październikowe ataki Hamasu były „największym atakiem na naród żydowski od czasu Shoah”. „Żałuję, że wiele osób nie jest w stanie zrozumieć moralnego i emocjonalnego ciosu, jaki zadały po historii pełnej migracji, wypędzeń i prześladowań, śmierci aż do zagłady” – zauważył.

Ikona wielokulturowości i turystyki

Celem inicjatywy madryckiej, jak podkreśla regionalny administrator, „jest stworzenie miejsca, które przekształci stolicę w wielokulturową i międzypokoleniową integrację oraz międzynarodową atrakcję turystyczną”. Tym samym ma promować istotne wartości, takie jak tolerancja, różnorodność i wzajemne zrozumienie czy szacunek dla natury.

READ  Polska-Estonia oraz Bośnia-Hercegowina-Ukraina w półfinale baraży o Euro.

W częściowych lub całkowitych transferach Kolekcja Paula Dahana jest jednym z najważniejszych specjalistów w tego typu sztuce na świecie; Albo z dużych zbiorów archiwów Inkwizycji i Judaików Ameryki Łacińskiej, rodziny Bacal Gojman.

Budynek z historią

Po przetargu złożonym Fundacji Hispano-Żydowskiej Metro przyznało dzierżawę na 30 lat budynku zlokalizowanego przy ulicy Castello 21 w Madrycie, dawnej metropolitalnej podstacji energetycznej w dzielnicy Salamanka. Umowa została niedawno podpisana, a publiczna spółka otrzyma za nią 19,4 mln euro.

Było to dzieło architekta Antonio Palacios w 1925 roku, a jego dyrektorem był inżynier Carlos Lafitte. Tworzy go zespół budynków odzwierciedlających styl epoki i specyficzny typ przemysłu miejskiego. Ewoluowało przez lata. Posiada fasadę o wysokiej wartości historycznej sztuki.

Palacios uważany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych hiszpańskich architektów pierwszej połowy XX wieku. Odegrał decydujący wpływ na strukturę stolicy podczas swojej ponad dwudziestoletniej pracy w ówczesnej Compania Metropolitana, zalążku Metro de Madrid. Był twórcą nie tylko pierwszych stacji, ale także układu ich dojazdów i rombowego logo identyfikującego ten środek transportu.

Fundacja Hispano-Żydowska

Fundacja Żydów Hiszpańskich powstała w 2016 roku, po zatwierdzeniu ustawy umożliwiającej potomkom Sefardyjczyków nabycie obywatelstwa hiszpańskiego. Jej misją założycielską jest rzucenie światła na 1800-letnią historię obecności Żydów w Hiszpanii i przywrócenie dziedzictwa kultury hiszpańsko-żydowskiej na całym świecie.

Firma założyła w Miami Hispanic Jewish Foundation, organizację charytatywną promującą udział ludzi z obu Ameryk w koncepcji i tworzeniu jej najważniejszego projektu na świecie, Muzeum Przyszłości w Madrycie.

To nie pierwszy raz, kiedy na stole leży kwestia stworzenia tego muzeum. W rzeczywistości prawie pięć lat temu burmistrz Madrytu José Luis Martínez-Almeida ogłosił decyzję o budowie Muzeum Hiszpańsko-Żydowskiego w dawnym skłocie Ingobernable, położonym pośrodku Złotej Mile Prado. -Oś Recoletos. Nie wspomniał o tym jako o możliwości, ale o decyzji, która zostanie wdrożona „od razu” w przypadku oferty publicznej na 50 lat. Sprawa jednak pozostawała w bezruchu, aż do chwili obecnej zamierzenie zostało zrealizowane.

READ  Polska deklaruje poparcie Gruzji dla jej starań o członkostwo w UE

Zacznijmy od tego, że Hispanic Jewish Foundation (FHJ) została utworzona w 2016 roku przez biznesmena Davida Hotchwella w celu „poprawy stosunków między Izraelem, Hiszpanią i Ameryką Łacińską” oraz byłego burmistrza BP Alberto Ruiza-Callardana w jej zarządzie. Jego obecność wywołała natychmiastową krytykę ze strony lewicowych środowisk, które nie szanowały zaangażowania byłego ministra sprawiedliwości na rzecz społeczności sefardyjskiej ani faktu, że rozpoczął on proces naturalizacji jako Hiszpanie potomków Żydów wypędzonych w 1492 roku.