1 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Argentyna i Polska: dwa kraje w okresie przejściowym

Argentyna i Polska: dwa kraje w okresie przejściowym

Nowo zainaugurowany prezydent Argentyny Javier Mille przemawia przed Kongresem w niedzielę 10 grudnia 2023 r. w Buenos Aires w Argentynie.
Wiadomo, że Millay zaproponuje politykę oszczędnościową zgodną ze swoją libertariańską filozofią. Zdjęcie: Gustavo Garello, AP

W ostatnich miesiącach na arenie międzynarodowej doszło do zmian politycznych, które mogą stanowić część nowego geopolitycznego porządku świata.

W Argentynie peronizm kirchnerowski, który zdominował scenę polityczną w ostatnich dziesięcioleciach, poniósł jedną z największych porażek, po której odzyskanie sił może zająć dużo czasu. Wszystko będzie zależeć od tego, czy nowy rząd pod przewodnictwem Javiera Mili poradzi sobie z fatalną sytuacją gospodarczą Argentyny. To nie jest dobra wiadomość, że kilka dni temu rozpoczęły się negocjacje w sprawie osiągnięcia porozumienia handlowego między Mercosurem a Unią Europejską.

Ale Miley zaskoczyła niektórych, zachowując umiar w swoich pierwszych działaniach i planach. Jego inauguracja prezydencka była przykładem republikańskiej woli zarówno ze strony nowego prezydenta, jak i jego przeciwników. Mimo wszystko dowód na to, że Argentyna nie jest sprawą przegraną. Można zauważyć, że Miley zaproponuje politykę oszczędnościową zgodną ze swoją libertariańską polityką. Choć nie znamy jeszcze zakresu cięć w ministerstwach, które Miley przeprowadzi, pewne jest, że w związku z planowanymi redukcjami wydatków publicznych nastąpi znaczne zmniejszenie wielkości państwa. Będzie to niewątpliwie miało negatywny wpływ na zatrudnienie i aktywność gospodarczą. Sam May przewidywał sytuację stagnacji w nadchodzących miesiącach i latach. Nie są to zachęcające sygnały.

Nie można jednak wykluczyć, że Miley uda się zrealizować swoje plany. Jeśli tak się stanie, jej model anarchokapitalistyczny mógłby zostać wyeksportowany do innych krajów półkuli, takich jak Ekwador, Urugwaj czy Paragwaj. W Ameryce Południowej mamy do czynienia z nową mapą geopolityczną.

O ile zmiany na półkuli zachodniej są znaczące, o tyle zmiany w Europie są nie mniej fundamentalne. W Polsce rządząca od lat nacjonalistyczno-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość została pokonana. Na jej miejscu na czele Polski stanie proeuropejska koalicja na czele z Donaldem Tuskiem, byłym przewodniczącym Rady Europejskiej i szefem partii Platforma Obywatelska, a także dwiema innymi partiami, które będą próbowały odzyskać Polskę. na ścieżkę liberalno-demokratyczną.

READ  Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiają powołaną przez Polskę kontrowersyjną komisję śledczą

Ze względu na swoje położenie geostrategiczne demokratyczna Polska mogłaby mieć ogromne znaczenie dla zapobieżenia transferowi idei autorytarnych i antydemokratycznych z Putinowskiej Rosji do Europy. Powinno to przeważyć szalę na korzyść uzyskania przez Ukrainę niepodległości i ewentualnego przystąpienia do UE i NATO. Wszystko to osłabi falę prawicowego populizmu na starym kontynencie.

To nie wszystkie złe wieści dla partii liberalnych, Demokratycznych i Republikańskich na świecie. Jest nadzieja.

Gustavo de Hoyos Walther

Prawnik i biznesmen. Kierował różnymi organizacjami komercyjnymi, społecznymi, edukacyjnymi i charytatywnymi. Koncentruje swój program publiczny na liderach społeczności (Alternativas por México), udziale obywateli w polityce (Tak dla Meksyku) i wzmacnianiu praworządności (Krajowa Rada ds. Spraw Strategicznych).