28 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiają powołaną przez Polskę kontrowersyjną komisję śledczą

Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiają powołaną przez Polskę kontrowersyjną komisję śledczą

Przez Euronews w języku hiszpańskim z EFE i AFP

Powołana polska komisja do zbadania rosyjskich wpływów będzie mogła skazywać polityków bez kontroli sądowej. Opozycja oskarżyła rząd o wykorzystywanie komisji do szkodzenia rywalom – czego obawiają się Stany Zjednoczone. Bruksela zagroziła sankcjami gospodarczymi wobec Polski.

On Europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, Polska potępiła we wtorek powołanie komisji śledczej „Wpływy rosyjskie”, zdolny do udzielania reprymendy politykom bez kontroli sędziego. Groziliście Warszawie aktami buntu.

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni przyjęciem nowej ustawy w specjalnej komisji w Polsce, która pozwoliłaby obywatelom utracić prawo do sprawowania urzędu wybieralnego bez pomocy prawnej (…)Belgijski komisarz zapowiedział swój przyjazd na spotkanie ministrów spraw europejskich w Brukseli.

„Powstaje pytanie, czy zasady dostępu do wymiaru sprawiedliwości, zasady dostępu do niezawisłego sędziego są nadal przestrzegane przy podejmowaniu decyzji administracyjnej”on odszedł.

Komisja Europejska „Nie zawaham się podjąć inicjatywy, jeśli prawo będzie obowiązywać i takie kwestie zostaną podniesione”.Ostrzegał, grożąc tym samym nowymi aktami agresji przeciwko Polsce.

W warszawskim pałacu prezydenckim Duda zapowiedział podpisanie planu, który po uprzednim zatwierdzeniu przez parlament i odrzuceniu przez senat zależy od decyzji prezydenta o jego realizacji.

„(Możliwe) wpływy rosyjskie powinny zostać wyjaśnione”Dudek powiedział, „A Polacy powinni wiedzieć, jak radzili sobie ich przedstawiciele w najważniejszych kwestiach ostatnich dwóch dekad”on dodał.

Sejmowa Komisja ds. Wpływów Rosji na Polskie Rządy w latach 2007-2022 została powołana na wniosek partii rządzącej i będzie się składać z przewodniczącego wykonawczego Mateusza Morawieckiego oraz ośmiu posłów według jego uznania.

Jej oficjalnym celem byłoby wyjaśnienie i ukaranie ewentualnej ingerencji Kremla w polską politykę w tamtych latach. „Odpowiedzialni za działanie pod wpływami rosyjskimi na szkodę interesów Polski”Podczas podpisywania kontraktów importowych lub przydzielania projektów publicznych osobom lub organizacjom związanym z Moskwą.

READ  Wicepremier Polski oskarżył Niemcy o próby uczynienia z UE "Czwartej Rzeszy".

Do kompetencji komisji należy dyskwalifikacja uznanych za winnych z pełnienia funkcji publicznych na okres 10 lat bez możliwości odwołania.

Ponadto system może zażądać kilkukrotnego stawienia się osób objętych dochodzeniem, jeśli uzna to za konieczne, z grzywną w wysokości do 11 000 euro, jeśli nie będą współpracować.

Z drugiej strony komisja ta, choć ma charakter parlamentarny i pozasądowy, byłaby uprawniona do dostępu do poufnych dokumentów, porządkowania akt i gromadzenia dowodów.

Pierwszy raport komisji zostanie przedstawiony 17 września, kiedy w Polsce będzie trwała pełna kampania wyborcza.

Donald Tusk z centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), który kierował polskim rządem w latach 2007-2014 i jest jednym z głównych rządów, potępił opozycję za wykorzystywanie tych sytuacji do szkodzenia rywalom. Dochodzenie.

USA obawiają się, że Polska Komisja ds. Rosji zostanie wykorzystana przeciwko opozycji

Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, wskazał w oświadczeniu, że obawia się, że może to zostać wykorzystane do ingerencji w rozwój wyborców. „Wolny i uczciwy” w tym kraju.

„Podzielamy obawy wyrażone przez wielu obserwatorów, że ta ustawa o utworzeniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów może zostać wykorzystana do blokowania polityków opozycji”.powiedział.

Z tego powodu wystosowano apel z Waszyngtonu do polskiej administracji, który gwarantował, że nie zostanie odwołany. „Zdolność wyborców do głosowania na wybranego przez siebie kandydata” I nie został wykorzystany do wpływania na legalność wyborów.