2 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ambasador RP otwiera nową ambasadę w Tbridge

Tysiące Polaków na południowym zachodzie może teraz zwrócić się do honorowego ambasadora w Trobridge.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii obsługuje obecnie Szóstą Ambasadę Spółdzielczą w Troybridge w południowo-zachodniej Wielkiej Brytanii, otwierając wkrótce Siódmą Kartę.

Biuro Trobridge zostało zainaugurowane w środę podczas wizyty prof. Arkadego Josepha Rezokoki, ambasadora RP w Wielkiej Brytanii.

Pan Rzekoki powiedział: „To bardzo ważne dla Polski. Mamy dużą społeczność polską na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii i mamy co najmniej 70 000 osób.

„Jeśli Polacy chcieli porady w sprawie paszportów lub innych kwestii, musieli jechać do Londynu lub Manchesteru”.

„Otwarcie tej ambasady biblioteki pokazuje, jak ważne są relacje i jak wiele mamy nowych problemów. Mamy wiele do zrobienia, myślę, że mamy wiele wspólnego w naszej przeszłości i wiele w naszej przyszłości”.

Pan Rzekoki spotkał się również z Lord Lieutenant Pani Sarah Rose Trotten z Wiltshire; Cllr Stuart Wheeler, Cllr Denise Bates, przewodniczący rady Wiltshire i burmistrz Trobridge.

Wyjazd zorganizował 54-letni dr Simon Selby z Trobridge, który jest Ambasadą Konsularną RP na południowym zachodzie. Odbyło się to w Polskiej Misji Katolickiej i Klubie przy Wodociągach Drogowych.

Rzeczpospolita Polska ma już ambasadorów generalnych w Belfaście, Edynburgu i Manchesterze.

Dr Selby powiedział, że jego żona Agatha Subińska pochodzi z Polski i od kilku lat doradza Polakom w sprawach paszportowych i prawnych.

„Doradzałbym ludziom w niedziele i przez około godzinę po mszy po wcześniejszym umówieniu”, powiedział. Dr Selby pomoże Polakom mieszkającym w Wiltshire, Dorset i Somerset.

Podczas swojej wizyty pan Rusekoki otrzymał replikę maszyny Enigma z czasów II wojny światowej, należącą do dr. Selby’ego, którą złożył Andrzej Kotlevsky, który pracował nad nią przez trzy miesiące i stworzył sprawę.

Polacy odegrali kluczową rolę w dostarczaniu wywiadu wojskowego, który pomógł siłom alianckim zrozumieć niemieckie kody Enigmy przed II wojną światową.

READ  Brytyjczyk Ethan Hayder wygrał Tour of Poland

Kod Enigmy został zhakowany w grudniu 1932 r. przez cyberbiuro polskich urzędników przy pomocy francuskiego wywiadu uzyskanego od niemieckiego szpiega.

Małe maszyny zostały później wykorzystane przez Alana Turinga w Fletchley Park w Buckinghamshire, aby zrozumieć kody wojskowe używane przez nazistowskie Niemcy i ich sojuszników podczas wojny.