Borsuk, 16 listopada – Czechy otrzymują od Polski nowy plan rozwiązania sporu w pobliżu granicy kopalni węgla brunatnego Turów, ale czeskie Ministerstwo Środowiska poinformowało we wtorek, że nowy plan jest nie do przyjęcia.
Dwaj sąsiedzi i dwaj członkowie Unii Europejskiej nie zgadzają się na rozbudowę kopalni Turów, która zasila pobliską elektrownię ważną dla zaopatrzenia Polski w energię.
Kopalnia w Czechach twierdzi, że powoduje utratę wód gruntowych i inne rodzaje zanieczyszczeń w miastach po czeskiej stronie.
Czeskie ministerstwo zapowiedziało, że przed podjęciem dalszych działań przedyskutuje ten plan z rządem, który powstanie po wyborach w zeszłym miesiącu.
„(Nowa propozycja) jest nie do zaakceptowania dla obecnego kierownictwa Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sąsiadującego z Troją regionu libereckiego” – powiedział rzecznik Ministerstwa Środowiska w oświadczeniu na Twitterze w mediach społecznościowych. .
„Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, propozycja powinna zostać omówiona po stronie czeskiej z przedstawicielami partii nowego rządu. Dopiero wtedy Czechy mogą podjąć kolejne kroki.
Trybunał UE (20) Praga nakazała Polsce zawieszenie działalności kopalni i elektrowni w związku ze skargą dotyczącą szkód środowiskowych na jej terytorium.
Polska nie wywiązuje się z nakazu 20Dążył do porozumienia z sąsiadem w sprawie utrzymania kopalni otwartej w zamian za podjęcie działań mających na celu kontrolę i zrekompensowanie ubytków wody.
Czeska koalicja pięciu centroprawicowych partii, która zdobyła większość w zeszłomiesięcznych wyborach, ma w najbliższych tygodniach przejąć rząd.
Głównym punktem spornym w poprzednich rozmowach Turowa był czeski popyt na czas trwania jakiejkolwiek umowy.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy