5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czechy uważają nową polską propozycję dla kopalni Turów za niedopuszczalną

Borsuk, 16 listopada – Czechy otrzymują od Polski nowy plan rozwiązania sporu w pobliżu granicy kopalni węgla brunatnego Turów, ale czeskie Ministerstwo Środowiska poinformowało we wtorek, że nowy plan jest nie do przyjęcia.

Dwaj sąsiedzi i dwaj członkowie Unii Europejskiej nie zgadzają się na rozbudowę kopalni Turów, która zasila pobliską elektrownię ważną dla zaopatrzenia Polski w energię.

Kopalnia w Czechach twierdzi, że powoduje utratę wód gruntowych i inne rodzaje zanieczyszczeń w miastach po czeskiej stronie.

Czeskie ministerstwo zapowiedziało, że przed podjęciem dalszych działań przedyskutuje ten plan z rządem, który powstanie po wyborach w zeszłym miesiącu.

„(Nowa propozycja) jest nie do zaakceptowania dla obecnego kierownictwa Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sąsiadującego z Troją regionu libereckiego” – powiedział rzecznik Ministerstwa Środowiska w oświadczeniu na Twitterze w mediach społecznościowych. .

„Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, propozycja powinna zostać omówiona po stronie czeskiej z przedstawicielami partii nowego rządu. Dopiero wtedy Czechy mogą podjąć kolejne kroki.

Trybunał UE (20) Praga nakazała Polsce zawieszenie działalności kopalni i elektrowni w związku ze skargą dotyczącą szkód środowiskowych na jej terytorium.

Polska nie wywiązuje się z nakazu 20Dążył do porozumienia z sąsiadem w sprawie utrzymania kopalni otwartej w zamian za podjęcie działań mających na celu kontrolę i zrekompensowanie ubytków wody.

Czeska koalicja pięciu centroprawicowych partii, która zdobyła większość w zeszłomiesięcznych wyborach, ma w najbliższych tygodniach przejąć rząd.

Głównym punktem spornym w poprzednich rozmowach Turowa był czeski popyt na czas trwania jakiejkolwiek umowy.

READ  Polska stawia ogrodzenie na granicy z Białorusią, aby uniemożliwić migrantom wyjazd