Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała dziś europejskich przywódców do znalezienia rozwiązania politycznego, odmawiając podporządkowania się europejskim orzeczeniom dotyczącym reform polskiego sądownictwa, podkreślając tym samym konsekwentne zaangażowanie w dialog. Kraje wschodnie, które zdaniem części jego kolegów pogorszyły sytuację. „Musimy znaleźć sposób na ponowne zjednoczenie, ponieważ ściganie spraw przed Europejskim Trybunałem nie jest rozwiązaniem” – powiedział, kiedy przybył na 107. Radę Europy, która może być ostatnią, jeśli zgodzą się socjaldemokraci, ekolodzy i liberałowie. Jej celem jest utworzenie rządu na początku grudnia.
Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności traktatów UE z prawem podstawowym oraz zaprzeczenie nadrzędności prawa europejskiego nad prawem krajowym zaostrzyło trwający od pięciu lat kryzys. Przewodniczący Rady Europy Charles Michel nie chciał wprowadzać problemów do agendy szczytu i ostrzegł, że kraje takie jak Hiszpania będą potrzebowały czasu i wagi dla fundamentalnej kwestii spotkania, cen energii i ewentualnych reform rynkowych.
„Nie ulegniemy presji szantażu” – powiedział polski premier
Ale polski premier Matus Moravicki z pewnością wywoła presję ze strony Holandii – jej premier Mark Rutte prowadził w czerwcu ożywioną dyskusję z Węgrem Viktorem Orbanem. Prawa w kraju – rozwiązanie problemu jest jednym z problemów, które Michael w końcu zaproponował przywódcom europejskim.
„Nie ulegniemy presji szantażu. Moraviki, po przybyciu do Rady Europy, oddzielnie, wraz z Merkel, Sanchez i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, opowiedzieli się za nieeskalacją sytuacji.
Podsumowując interwencję protestacyjną Moravicha przed Parlamentem Europejskim, Unia Europejska uważa, że jej trybunał nie powinien orzekać w sprawie struktury sądownictwa krajowego, które ma entuzjastyczne poparcie węgierskiego premiera Victora Orbana. „To, co się tutaj dzieje, to to, że europejskie firmy naruszają prawa parlamentów narodowych i rządów oraz modyfikują umowę bez żadnego prawnego upoważnienia do tego”.
Rutte prosi Polskę o „twardą” reakcję na praworządność
Premier Holandii Mark Rutte, jeden z liderów, który podczas ostatniego szczytu europejskiego najbardziej krytycznie ocenił satysfakcjonującą strategię Merkel i chłostę Orbana, wezwał do silnej ręki, by odpowiedzieć na polskie wyzwanie. „Musimy być twardzi, pytanie brzmi, jak to robimy” – powiedział Rudd. – Niezależność polskiego sądownictwa to ważna kwestia, o której musimy rozmawiać. Bardzo trudno jest zobaczyć, jak Polska pozyska nowe fundusze europejskie, jeśli nie zostanie rozwiązana – podkreślił. Badają wdrażanie mechanizmów warunkujących wpływ pieniędzy na poszanowanie praworządności.
Pomijając napięcia polityczne z Warszawą, podwyżka cen energii będzie głównym tematem dzisiejszej sesji roboczej pierwszego szczytu. Sprawa znajduje się w agendzie Hiszpanii w agendzie Rady Europy, pierwszego kraju, który zaalarmował problem, który teraz dotyczy innych krajów, ale szef rządu Pedro Sanchez dotarł na szczyt. Do działań proponowanych przez europejskie firmy w odpowiedzi na kryzys. „Chcemy działać szybciej, ale w Brukseli i UE poruszamy się wolniej, niż byśmy chcieli. Będziemy nadal pracować nad znalezieniem rozwiązań na poziomie europejskim, wykraczających poza to, co robimy na szczeblu krajowym”.
Sanchez wzywa do większej ambicji w odpowiedzi na kryzys energetyczny
Sanchez określił dokument wydany przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu jako „dobry pierwszy krok”, ale za jego czasów wiceprezydent Theresa Ribera była mniej dyplomatyczna. Proponowane wskazówki nie wystarczały, aby znaleźć rozwiązania w perspektywie krótko- i średnioterminowej i wydawały się „najwyraźniej niespójne” z pilnością sytuacji, którą Bruksela doceni, powiedział Ribeira. Sanchez spotkał się dziś rano z przewodniczącą administracji wspólnotowej Ursulą van der Leன்n i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, aby wyjaśnić stanowisko Hiszpanii i ma nadzieję, że dyskusja między przywódcami pozwoli na cel inicjatyw. Proponuje zbadanie zarządzania społecznością.
Jednak hiszpański rząd uważa za „osiągnięcie” umieszczenie tej kwestii w porządku obrad Rady. Źródła w hiszpańskiej ambasadzie twierdzą, że to „coś nie do pomyślenia miesiąc temu”. Warunki w krajach europejskich są tak różne, jak ich receptury energetyczne. Francja uznaje presję Hiszpanii na ponowne rozważenie obecnego systemu cen gazu, ale kluczowym elementem jej koszyka energetycznego jest atom i jej priorytety: uzyskanie dostaw z UE To źródło energii jest oznaczone jako „zielone”, co ułatwia przybycie publicznych i prywatnych inwestycja. Kilkanaście krajów ze Wschodu popiera francuskie żądanie. Niemcy i Holandia twierdzą, że jest to tymczasowy problem i że ceny gazu będą umiarkowane wiosną przyszłej i widzą więcej zalet niż wad na poziomie cen w obecnym systemie.
Weź udział w dyskusji
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy