23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski parlament zatwierdza budowę muru na granicy z Białorusią International

Polski parlament zatwierdza budowę muru na granicy z Białorusią International

Polscy żołnierze budują ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy białoruskiej w pobliżu wsi Minkovs we wrześniu ubiegłego roku.Europa Press (Europa Press)

Polska podwoiła swój puls do UE. W kompletnym napięciu w klubie towarzyskim Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wiele artykułów Paktu Związkowego jest niezgodnych z podstawowym prawem kraju, parlament zatwierdził poprawkę dotyczącą imigracji, która była niezgodna z prawem europejskim i międzynarodowym. Nowa zasada pozwala funkcjonariuszom granicznym odrzucać wnioski o azyl bez wcześniejszego rozpatrzenia, decyzji sprzecznej z Konwencjami Genewskimi, wszystkich państw członkowskich i gorących eksmisji na granicy Nielegalnie przechodzący imigranci.

Polska Izba dała w ten czwartek zielone światło rządowemu planowi, który planuje wydać 1,6 miliarda slotów (równowartość zaledwie 350 milionów euro) na wysiłki mające na celu powstrzymanie napływu migrantów przez granicę na Białoruś. Próbuję przezwyciężyć. Posłowie w Sezmilu, który ma niewielką większość w rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), głosowali za projektem ustawy, która teraz trafia w ręce zdominowanego przez opozycję Senatu.

Dziesiątki tysięcy migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, próbowały w ostatnich miesiącach przedostać się do UE przez granice Polski, Łotwy i Litwy. W niedawnym raporcie Komisja Europejska ostrzegała przed rządami Aleksandra Łukaszenki Promowany „przemyt migrantów do UE”.

Zgodnie z przyjętą w czwartek nowelizacją cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczy granicę Polski, będzie zmuszony do opuszczenia kraju i nie będzie mógł wjechać na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Polskie władze mają prawo „pozostawić bez rozpatrzenia” wniosek o azyl złożony bezpośrednio po nieuregulowanej wizycie.

Organizacje pozarządowe są krytykowane za wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską, który uniemożliwia tym stowarzyszeniom pomoc przybyszom i ograniczanie dostępu mieszkańcom. Według polskich, litewskich i białoruskich urzędników co najmniej siedem osób zginęło na granicy UE z Białorusią, odkąd tego lata zaczęła ona przekraczać region.

READ  Dziewięciu andaluzyjskich wioślarzy na Mistrzostwach Europy Juniorów w Polsce

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) odpowiedziała stwierdzeniem w oświadczeniu: „Prawo i procedury przyjęte przez Polskę w odpowiedzi na obecną sytuację na granicy UE z Białorusią są sprzeczne z prawem międzynarodowym i unijnym i tylko potęgują trudną sytuację uciekać”. Pozwala na arbitralne odrzucanie wniosków o azyl bez badania okoliczności i gwarantuje skuteczną ochronę gdzie indziej”.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz do EL PAÍS teraz

Zapisz się tutaj

Komisja Europejska, która ze względu na poszanowanie praworządności podtrzymuje napięty puls z Polską, nie udzieliła jeszcze oficjalnej odpowiedzi, ponieważ zwykle tego nie robi, bo stoi przed prawnie przyjętym ustawodawstwem. W tym przypadku wciąż brakuje podpisu prezydenta.

Ale Bruksela od miesięcy śledzi ewolucję sytuacji, którą uważa za „niepokojącą”, ponieważ według niedawnego raportu na temat imigracji i azylu wiąże się ona z „oprzyrządowaniem” ludzi przez Białoruś do „celów politycznych”. Dąży również do utrzymania złożonej równowagi między przesłaniem wsparcia dla dotkniętych partnerów przygranicznych w swojej komunikacji a złożoną sytuacją humanitarną, jaka powstaje. „Zobowiązujemy się wspierać państwa członkowskie w znalezieniu rozwiązania” – powiedział Atulbert Jones, rzecznik Komisji Spraw Wewnętrznych. Mamy do czynienia z trudną sytuacją na zewnętrznej granicy UE z powodu działań reżimu Łukaszenki. Ale na granicy panuje też poważna sytuacja humanitarna i postaramy się omówić to z państwami członkowskimi na wszystkich szczeblach. Bruksela uważa, że ​​dotknięte kraje są odpowiedzialne za podjęcie „niezbędnych środków, aby zapobiec stworzeniu sytuacji, w której ludzie są porzucani bez pomocy”.

W ten sam czwartek, kiedy wydano zielone światło dla nowej ustawy w Polsce, unijna komisarz ds. wewnętrznych Elva Johansson powiedziała, że ​​„niepokoi ją doniesienia, że ​​ludzie, w tym dzieci, są uwięzieni w dżungli w krytycznej sytuacji na obrzeżach UE. Z Białorusią”. Zwołał spotkanie z ambasadorami Litwy i Europejską Służbą Operacji Zewnętrznych w celu omówienia ewentualnych postępów, które jeszcze nie miały miejsca.

READ  2 zapaśników powinno oglądać drugi dzień

Szwedzki komisarz nie mówił wprost o nowym polskim prawie, ale wyraził swoją opinię po spotkaniu z polskim ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamiskim kilka tygodni temu: każde prawo, polityka i praktyka w Polsce i na granicy jest w pełni zgodna z przejęciem przez UE Białoruś.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.